Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Програмата "Заедно в изкуствата и спорта" стимулира извънкласни дейности

Снимка: МОН

До края на юни училища в страната могат да сформират ученически спортни отбори и групи по изкуства и да ги регистрират в регионалните управления на образованието. Това предвижда новата национална програма "Заедно в изкуствата и спорта".

За учебната 2022/2023 г. са предвидени 90 млн. лева. Училища с по-малко от 400 ученици могат да регистрират до две групи по изкуства и до два спортни отбора.

В по-големите училища ще се финансират до три групи по изкуства и до три отбора. Целта на програма е да подпомогне за формирането в учениците на умения за екипна работа, чрез участието им в колективни спортове и изкуства. Проектът е насочен към стимулиране на техните интереси, способности и компетентности.

Очаква се програмата да обхване близо 70 000 ученици, които ще се включат в около 6000 групи и отбори.

Подробности за параметрите на новата програма "Заедно в изкуствата и спорта" разказва в “Нашият ден“ Анелия Йотова, главен експерт в дирекция "Приобщаващо образование" към Министерството на образованието и науката:

"Тази програма се реализира за първа година. Два са модулите – изкуство и спорт. Като във всеки от тези модули ще се сформират групи за занимания с сферата на изкуството или отбори по различни спортове".

В направление "изкуства" ще бъдат подкрепяни следните направления: музикално изкуство, танцово изкуство и театрално изкуство. А в направление "спорт" ще бъдат финансирани отбори по волейбол, баскетбол и футбол.

Предвижда се групите и отборите да имат занимания до 80 часа на учебна година или 2 часа седмично.

Според изискванията на Национална програма, един ученик ще може да участва само в една група или в един отбор. Планирано е да бъдат организирани на общински и регионален принцип разнообразни състезания и съвместни изяви на отборите и групите от различни училища. За това училищата – домакини ще получат допълнително финансиране.

Повече можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Мамфидент": Изкуствен интелект в помощ на майките след раждане

Все повече научни изследвания насочват вниманието към психичното здраве на жените след раждане и необходимостта от навременна и достъпна подкрепа. В предаването "Време за наука" бе представен иновативен проект – виртуален терапевт, създаден да помага на жени, страдащи от следродилна депресия. Една от създателките на платформата "Мамфидент",..

обновено на 25.02.25 в 13:34

Енергийна бедност и замърсяване на въздуха: Как да излезем от порочния кръг?

Софиянци често казват с ирония, че виждат какво дишат. Въпреки че проблемът със замърсяването на въздуха е национален, столицата се намира в центъра на дебата не само заради голямата концентрация на население, но и поради значителното потребление на енергийни ресурси. Около 30% от целия използван газ в България отива за осигуряване на парно и топла..

обновено на 25.02.25 в 12:39

Черни връх без граници: незабравимо изживяване за хора с увреждания

Фондация "Ела и ти" за пета поредна година покани хора с увреждания да изкачат Черни връх, водени от силата на общността. "Панти, шейни, усмивки" – така наричат събитието, защото за тях следите в снега са белег на споделените емоции, а усмивките – знак, че си част от нещо по-голямо. С помощта на доброволци и планински спасители участниците успяха..

публикувано на 25.02.25 в 12:00

Връчиха Годишните награди за образование по икономика в средните училища

На 20 февруари 2025 г. във Висшето училище по финанси и застраховане (ВУЗФ) се проведе тържествената церемония по връчването на Годишните награди за образование по икономика в средните училища за 2024 г. Събитието, което се организира за втора поредна година, има за цел да отличи и признае успехите на ученици, учители и директори, доказали своите..

публикувано на 25.02.25 в 11:22

Финансовата грамотност – ключово умение за бъдещето

В днешния свят финансовата грамотност е съществено умение, което трябва да бъде интегрирано в образованието. В рубриката "Темата на деня" експерти обсъдиха как личните финанси могат да станат част от знанията, които българските ученици получават в училище, и как представители на бизнеса могат да допринесат с личния си опит. Гости в ефира на "Нашият..

обновено на 25.02.25 в 11:17