Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. д-р Серджихан Еюбова

Дали дигиталният свят се нуждае от аналогови умения?

Снимка: @Shutterstock

Проблемите с психичното здраве засягат едно на всеки пет деца. Те включват депресия, тревожност и поведенческо разстройство и често са пряк отговор на случващото се в живота на децата. Тревожен факт е, че в България няма точни данни какъв процент от децата и младите хора, които изпитват проблем с психичното здраве, не получават специализирана помощ. 

Психическото здраве на децата е толкова важно, колкото и физическото. Поколението Y вече гради семейства, а хората от поколението Z не страдат от увереност в себе си. Какво обаче знаем за поколението "Алфа"? 

В "Нашият ден" доц. д-р Севджихан Еюбова, клиничен психолог и преподавател в Шуменския университет, споделя, че "всички сме преминали през този период и идваме от детството".

Поколението "Алфа" 

То е първото, което ще живее изцяло под знака на дигиталните технологии и то расте изцяло обгрижено. Децата "Алфа" не познават аналоговия свят и от съвсем малки боравят свободно със смартфони и таблети. 

"Ако коментираме това поколение, това са родените след 2010 година. Те живеят в среда, където е естествено да разполагаш с технологии. Това е поколението, за което е толкова естествено да ползва тези устройства, че понякога възрастните около тези деца дори следят какво правят те и учат от тях. Има едно обратно учене, но те изчакват детето да им покаже какво трябва да направят с това устройство или как да заредят определена апликация“, разказва доц. д-р Севджихан Еюбова.

Аналогов и дигитален свят 

Дали децата прекарват прекалено много време пред телевизионния екран, пред компютърния или на телефона, ефектите са едни и същи. Децата предпочитат виртуалните занимания пред времето за сън. Според най-новите проучвания времето, прекарано пред дигитални устройства, трябва да бъде до 10 минути на ден.

"Да се дава повече свобода на децата в аналогия свят и да се дава малко повече подкрепа в дигиталния свят. Трябва да бъдат поставени правила, родителите, които не могат да ограничат използването на технологии или консумирането на интернет съдържание в ежедневието на детето си, да са запознати какво консумира детето в мрежата", допълва доц. д-р Севджихан Еюбова.

Снимка Shutterstock

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Илияна Йотова: Нужен е координиран подход, за да покажем значението на българистиката

Преди по-малко от месец се проведе международният форум за кирилицата "Азбука. Език. Идентичност", инициатива на вицепрезидента Илияна Йотова. Двудневната конференция бе организирана с подкрепата на Министерството на образованието и науката, продължавайки традицията на международния форум за кирилицата "…И ний сме дали нещо на света" от 2022 г...

обновено на 23.07.24 в 11:30
Константин Иречек

Константин Иречек, или какво не знаем за него?

На 24 юли се навършват 170 години от рождението на Константин Иречек, младият чешки учен, написал първата академична история на страната ни и допринесъл за изграждането на следосвобожденска България. Повечето от нас свързват името му най-вече с романа на Алеко Константинов "Бай Ганьо", чийто герой е той, а напоследък и с някои цитати от неговия..

публикувано на 23.07.24 в 09:16

Проф. Любомир Топалов – за Америка, през Япония и Виетнам

Проф. Любомир Топалов е преподавател в Университета в Бостън в САЩ. Бил е и 10 години преподавател по политология и международни отношения в Университета "Мейджи“ в Токио. Автор е на книгата "Политическа икономия на популизма“. Пътят на един радиоводещ в БНР до преподавател в Америка и Япония. Краткият престой по неволя във Виетнам. Защо земята..

публикувано на 22.07.24 в 12:20
Национална купа за ветроходни яхти

Балчик беше домакин на Националната купа за килови яхти

Балчик се гордее с един от най-старите и емблематични морски клубове в България. Създаден през 1946 година, този клуб е първият в страната, който построява собствена сграда през 1965 година и яхтено пристанище през 1985 година. През годините клубът е обучил хиляди младежи и всяка година подготвя около 70-80 души за капитан-лодкари. Природната..

публикувано на 22.07.24 в 10:18

Андрей Захаров: Путин започна не само войната в Украйна, но и гражданска война в Русия

Какви опасности грозят всеки, обявен за чуждестранен агент в Русия, как се използва "Законът за чуждестранните агенти" срещу изразилите различно мнение там и има ли бъдеще опозицията в РФ, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Андрей Захаров , руски журналист, който живее в България и е обявен за международно издирване от..

публикувано на 21.07.24 в 14:16