Назарено Феруджо е италиански пианист, завършил с пълно отличие консерватория "Николо Пичини" в Бари. Има две следдипломни квалификации в Мюзикшуле Манхайм (Германия) и в Берн (Швейцария) и посещава редица майсторски класове, сред които тези на Х. Ачукаро, К. Х. Камърлинг, Джером Ловентаум и О. Ябловская.
Дебютира като солист със Симфоничния оркестър на Бари, изпълнявайки „Фантазията“ на Бетовен за хор и оркестър, дирижиран от Никола Скардикио.
Носител е на осемнадесет първи награди от национални и международни състезания. През 2005 г. печели престижния международен конкурс за пиано Ibla Grand Priz със специална награда за изпълнение на пиеси от Дебюси, а след това и "Grieg International Piano Competition“ в Осло.
Срещата с него е осъществена по време на 18-ия Фестивал на изкуствата “Борис Христов“. Той участва в програмата с творби на Шопен и Скарлати, както и представя изкуството на акомпанимента в партньорство със сопраните Сребрина Минева и Гергана Христова.
“Животът ми се промени в момента, в който прочетох книгата за “Икигай“ – традиционното японско духовно учение. Запознах се и се едно проучване на жителите на японския остров Окинава – оказа се, че тези, които живеят според мисията, за която са родени, са по-щастливи и са дълголетници“, разказва в “Нашият ден“ Феруджо.
“Винаги съм знаел, че моята мисия и начин да изразя себе си е музиката, но вече я възприемам и като духовен път. Изпълнението на тази музика за мен е духовен акт и е важно предаването на тази енергия на публиката и слушателите, независимо по време на концерт или запис.
Имах късмет да се обучавам в Берн при проф. Рада Петкова, двете години при нея бяха важни за формирането ми като музикант и пианист. Важен урок беше постигането на въздействие чрез музиката по свободен начин и в същото време, спазвайки строгите правила на жанровете, класиката и епохата.
Щастливец съм, защото уча пиано от ранно детство. Музиката е единственият универсален език без граници. Контактът с нея е важен за развитието на човешката личност и нейното одухотворяване. Да осъзнаеш, че човешките същества са равни, на шега казвам, че контактът с черно-белите клавиши дава уроци за живота, най-важният от които е да не бъдеш расист.
Музиката няма националност, тя е мисия за събуждане на човечеството, за което е важно да цени красотата и любовта към по-добър начин на живот“, казва още той.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Една изложба с творби на Дечко Узунов, свързана с творческото наследство на големите български художници, се откри в галерия "Дечко Узунов" и продължава до 15 юни. Експозицията "Дечко Узунов. Образни мотиви на български моми и невести" им а за цел да популяризира творческото наследство на големия български творец и е част от програма..
"Гласовете на модата. Антология на съвременния български моден дизайн" е ново изследване на Нели Митева, преподавател и дизайнер, създател на платформата "Иван Асен" 22. "Книгата представя 30 от актуалните и активно работещи в момента дизайнери, които са създатели на свои индивидуални марки и лейбъли. – казва Нели Митева- Обособиха се и подтеми..
Премиерата на новата стихосбирка на поета, преводач и публицист Владимир Левчев "География на съня" събира почитателите на поетичното му перо в залата на галерия U P.A.R.K в Пловдив. Представянето се организира от издателство "7 ЛЪЧА" и галерията. Стихосбирката "География на съня" събира поетичните творби на Левчев, в които неизменно присъства..
В епизод 578 "Трамвай по желание" представя на своята публика едно от обещаващите млади лица на българската кинематография Радо Петров. Радослав Петров завършва НАТФИЗ. Той е сценарист на български и международни телевизионни сериали и късометражни филми. През 2021 Радо публикува заедно със своя партньор – известната тик-ток звезда Мими Шишкова..
На 25 февруари се открива изложбата "Васка Емануилова и Париж" - първата изложба от музейната програма на галерия "Васка Емануилова", която отбелязва 120 години от рождението на авторката. Възстановена през 2006 г. в ново пространство в близост до парка "Заимов", оттогава досега галерията развива музейна програма, която показва на публиката..
Колкото е необяснимо абсолютното, толкова е необяснимо и това, което ни подтиква към неговото търсене, смята актьорът Стелиан Радев. Той влиза в ролята на..
Обучението на деца със специални образователни потребности (СОП) е предизвикателство както за родителите, така и за учителите. Една от причините е..
Дискусията започва с изследването, което пише професор Александър Кьосев за "Чевенгур" на Андрей Платонов, използвайки единствения завършен роман на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg