Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Андрей Курков – най-големият украински романист и борбата за страната му

Андрей Курков
Снимка: Уикипедия

Сутринта на 25 февруари, ден след като руските бомби започват да падат върху страната му, Андрей Курков, най-известният жив украински писател, получава телефонно обаждане в дома си близо до площад "Независимост“ в центъра на Киев.

Обаждането е от стар приятел, бизнесмен с близки връзки в правителството, който току-що се е сдобил с поверителна информация: Курков, дългогодишен критик на Владимир Путин, е включен в списък на "проукраински активисти“, изготвен от Кремъл, чиито сили могат да превземат столицата за броени дни. Той трябва да се измъкне колкото се може по-скоро.

Случва се така, че точно в този момент Курков работи върху роман за едно по-ранно руско нахлуване, т.нар. съветско-украинска война от 1917-21 г., в която украинските националисти, подпомагани от различни западни сили, за първи път в историята си създават независима република – само за да я видят бързо погълната от новата комунистическа империя, която се издига на изток.

Днес, сто години по-късно, когато Украйна отново е обсадена, Курков е принуден да изостави кашоните си с ценни документи в Киев. Заедно със съпругата си Елизабет Шарп, английска емигрантка, която живее в Украйна от брака им през 1988 г., те са имали време само колкото да съберат някои неща от първа необходимост (храна, лаптопи, зарядни устройства), преди да натоварят колата и да се отправят към Лазаривка, село на 60 мили на запад, където притежават селска къща.

“Андрей Курков в голяма степен е вече международна фигура. Човек, когото четат и чието мнение се следи, зачита и уважава, предимно на Запад“, казва в “Нашият ден“ журналистът Златко Енев, създател на електронното издание “Либерален преглед“ и пояснява: 

“Курков е стар неприятел на руско-съветския режим, на руските елити и лично на Владимир Путин. Поне няколко от неговите книги са забранени в Русия, не се издават и не се четат.

Курков започва кариерата си в началото на 90-те години по много интересен начин. Пише първата си книга много бързо, изведнъж се оказва, че няма възможност за издаване. Той я издава със собствени средства. Започва да я продава буквално на улицата. Книгата се разпродава в тираж 25 000. От там започва победният му ход. Курков е не само украински, той е и руски писател. До момента е написал около 24 романа, повечето, от които са издържани в един остър и хаплив стил“. 

Степан Бандера

“В момента, в който самият Хитлер осъзнава, че Бандера съвсем не човекът, който ще се съгласи да бъде маша в нечии ръце, той е хвърлен в затвора и умира. Един нацист, убит от нацистите, не е точно представата ни за някакъв идеологизиран нацист. Но при всички случаи руснаците раздухват тази история много сериозно, използват я като основен аргумент за това, че всички украински националисти са нацисти. Нещо, което няма как да бъде прието сериозно извън рамките на една мощна пропагандна кампания, която вътре в Русия почти не среща никаква позиция и не се подлага на въпроси.

Повечето руснаци, доколкото може да се разбере от техните средства за масова информация, приемат тази теза без никакви уговорки.

Курков е човек, който се бори срещу всички тези неща по много и различни начини. Почти не минава ден, в който да няма негова статия или радиопредаване, или телевизионно участие в някоя от западните медии, в които той непрекъснато защитава украинската страна. При него е интересно да се знае, че той е изключителен полиглот. Говори свободно минимум шест чужди езика, а се твърди, че се справя с тринадесет“, разказа още Златко Енев.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл, излъчен на 2 юни. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Марин Трошанов, Мария Мира Христова и Димитър Трошанов

Двамата братя и златната ябълка на успеха: Марин и Димитър Трошанови

Много са приказките за братята в българската и световната литература и всяка има сюжет и поука. Двамата братя Марин и Димитър Трошанови са добър тандем – не само в семейството, но и професионално. "Работим заедно по общи проекти и се подкрепяме във всяко едно начинание", казва Марин. А Димитър отсича, че са добър тандем. Родени са в Бургас,..

публикувано на 08.11.24 в 14:46

От Бристол до Розовата долина: Артистичният път на Джоана Брадшоу

В поредицата "Мигранти с таланти" днес ви представяме една британка, която се казва Джоана Брадшоу, досущ като известната героиня от "Сексът и градът" – Кари Брадшоу. Но за разлика от съименичката си Джоана е родом от Бристол и заменя подредената Великобритания с малко живописно казанлъшко село, сгушено в Розовата долина. Джоана завършва..

публикувано на 08.11.24 в 12:02
Цветелина Терзийска

Вътрешен мир и арт: Пътят към баланса с Цветелина Терзийска

В рубриката "Разговорът" ви срещнахме с Цветелина Терзийска, организатор на артсъбития, тя разказва за вдъхновението, трудностите и смисъла на нейната работа, както и за изборите в живота, които правим от вътрешна потребност. Тя е организационен психолог, а преди това се е занимавала със счетоводство и финанси. Споделеното от нея разкрива дълбокото..

публикувано на 08.11.24 в 11:45

Как поливагусната теория променя разбирането ни за психиката

Във Военната академия "Г.С. Раковски" бе представена книгата "Нашият поливагусен свят" на проф. Стивън Порджъс, която поставя на преден план революционната поливагусна теория – едно от най-значимите нови постижения в областта на психологията и физиологията. Тази теория вече намира приложение в множество дисциплини и научни публикации, като..

публикувано на 08.11.24 в 10:53

"Берлинска седмица на науката" обсъжда бъдещето на продоволствената сигурност

От 7 до 9 ноември в Берлин се провежда престижната "Берлинска седмица на науката", събитие, което обединява учени и специалисти от различни области в търсене на иновационни решения за съвременните глобални предизвикателства. Журналистът Ася Чанева, включила се директно от немската столица, разкри подробности за актуалната програма и основните..

обновено на 08.11.24 в 10:03