Проблемът с престъплението изпиране на пари и международен проблем. Регламентът за създаване на нов орган на ЕС за предотвратяване изпирането на пари и финансирането на тероризма трябва да заработи през 2024 г.
Новият регламент, относно предотвратяване изпирането на пари и финансирането на тероризма, съдържа пряко приложими правила, включително в областта на комплексната проверка на клиентите и информацията за крайните действителни собственици.
Ето как коментира темата доц. д-р Тодор Коларов, ръководител на Департамент "Национална и международна сигурност, НБУ.
"Има интернационализация на уредбата в сферата на противодействието на изпирането на пари и спирането на финансирането на тероризма. Законодателството, което се приема и в България, отговаря на стандартите, поставени в международен аспект. Основополагащият инструмент – това са препоръките на Financial Action Task Force (FATF), които на практика на годишна база актуализират своите препоръки. На тяхна база стъпва както международното законодателство в глобален аспект, така и законодателната уредба в ЕС."
В контекста на новия пакет от законодателни промени д-р Гергана Йорданова от НБУ допълва:
"Когато през юли 2021 г. ЕК предложи този пакет от 4 промени, този пакет не отчиташе тогава ситуацията с Украйна. Но сега реално новият пакет ще претърпи промени в контекста на санкционните режими и новото санкционно законодателство спрямо Русия. Така че вече имаме смесване не само на законодателство, свързано с противодействието на изпирането на пари, но и общо единно законодателство, свързано с обявяването на санкции срещу Русия и Беларус."
Чуйте дискусията от звуковия файл.
На 3 юни преди 10 години в ефира на обществената медия с най-високо обществено доверие стартира предаването на програма "Христо Ботев" "Законът и Темида“.
През цялото време това предаване работи със страхотния екип от консултанти на предаването: адв. Захари Генов – бивш прокурор, нотариус Камен Каменов, експрокурор Любомир Новиков, адв. Пламен Димитров, адв. Елка Пороминска – председател на Асоциацията за жените адвокати, адв. Мария Ганчева – Миланска адвокатска колегия, проф. Момяна Гунева – един от водещите експерти по наказателно право в България, проф. Таня Йосифова, д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, доц. Ана Джумалиева – председател на Комисията за защита от дискриминация, проф. Ирена Илиева – директор на Института за държавата и правото към БАН, председател на бюджетния комитет на Агенцията за основните права на ЕС, адв. Елиза Николова – председател на Професионалната асоциация на медиаторите в България, адв. Илияна Власакиду – Гърция, Дима Александрова – адвокат и медиатор, адв. Мария Русева и адв. Светлина Йолчева, Ясен Танев – експерт по киберсигурност. На всички "Законът и Темида“ благодари за професионализма и всеотдайността.
Снимки – БНР
В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме за всички, че и ще остане. Ето например достатъчно акъл как да бъде изградена бързо и без особени вложения от наша страна стратегическата магистрала до Видин. Отговорните за това фактори, разните там магистралостроители и давачите на обещания да взимат по лист и химикалка и да си водят записки. Чуйте за..
На вчерашния 4 февруари 2024 г. 22-годишна жена намушка няколко души в центъра на София. В ефира на "Lege Atris" психиатърът Цветеслава Гълъбова коментира случая и постави акцент върху проблемите в системата за психично здраве в България. Жена намушка с нож трима души на столичния булевард "Витоша" (ОБНОВЕНА) Според д-р Гълъбова жената е..
Тема с продължение: Какво се случва с наредбите, засягащи парантерално хранене, какво дело в Административния съд на София предстои на 7 февруари – интервю в Lege Artis с д-р Антоанета Тончева , генетик и член на сдружението "Общност Мостове". Предстои открито съдебно заседание по сигнала за дискриминация на Наредба № 2 и Закона за здравето...
Катедра "Радио и телевизия" към Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийския университет "Св. Климент Охридски" организира среща с училищните медии в страната в рамките на своя годишен фестивал. Това обяви доц. Жана Попова в ефира на предаването "Нашият ден" . Според нея инициативата цели да обедини всички форми на училищна..
За естетичната медицина – регулацията, опасностите и решенията говорим в Lege Artis, след като министърът на здравеопазването Силви Кирилов разпореди преглед на нормативната уредба в сферата. Регионалните здравни инспекции, от своя страна, започнаха проверки за нерегламентирани дейности, свързани с естетичната медици. Вниманието на държавните..
В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си..
2024 г. донесе значителни промени в пазара на недвижими имоти в България. Според доц. Мирослав Владимиров, икономист и член на борда на директорите на..
"Той е гений и живото доказателство, че блусът идва от Мали" , споделя легендарният американски блусмен Тадж Махал за своя колега и приятел Басеку Куяте..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg