Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нов орган на ЕС срещу изпирането на пари и финансирането на тероризма – регламент

Проблемът с престъплението изпиране на пари и международен проблем. Регламентът за създаване на нов орган на ЕС за предотвратяване изпирането на пари и финансирането на тероризма трябва да заработи през 2024 г.

Новият регламент, относно предотвратяване изпирането на пари и финансирането на тероризма, съдържа пряко приложими правила, включително в областта на комплексната проверка на клиентите и информацията за крайните действителни собственици. 

Ето как коментира темата доц. д-р Тодор Коларов, ръководител на Департамент "Национална и международна сигурност, НБУ.

"Има интернационализация на уредбата в сферата на противодействието на изпирането на пари и спирането на финансирането на тероризма. Законодателството, което се приема и в България, отговаря на стандартите, поставени в международен аспект. Основополагащият инструмент – това са препоръките на Financial Action Task Force (FATF), които на практика на годишна база актуализират своите препоръки. На тяхна база стъпва както международното законодателство в глобален аспект, така и законодателната уредба в ЕС."

В контекста на новия пакет от законодателни промени д-р Гергана Йорданова от НБУ допълва:

"Когато през юли 2021 г. ЕК предложи този пакет от 4 промени, този пакет не отчиташе тогава ситуацията с Украйна. Но сега реално новият пакет ще претърпи промени в контекста на санкционните режими и новото санкционно законодателство спрямо Русия. Така че вече имаме смесване не само на законодателство, свързано с противодействието на изпирането на пари, но и общо единно законодателство, свързано с обявяването на санкции срещу Русия и Беларус."

Чуйте дискусията от звуковия файл.

На 3 юни преди 10 години в ефира на обществената медия с най-високо обществено доверие стартира предаването на програма "Христо Ботев" "Законът и Темида“.

През цялото време това предаване работи със страхотния екип от консултанти на предаването: адв. Захари Генов – бивш прокурор, нотариус Камен Каменов, експрокурор Любомир Новиков, адв. Пламен Димитров, адв. Елка Пороминска – председател на Асоциацията за жените адвокати, адв. Мария Ганчева – Миланска адвокатска колегия, проф. Момяна Гунева – един от водещите експерти по наказателно право в България, проф. Таня Йосифова, д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, доц. Ана Джумалиева – председател на Комисията за защита от дискриминация, проф. Ирена Илиева – директор на Института за държавата и правото към БАН, председател на бюджетния комитет на Агенцията за основните права на ЕС, адв. Елиза Николова – председател на Професионалната асоциация на медиаторите в България, адв. Илияна Власакиду – Гърция, Дима Александрова – адвокат и медиатор, адв. Мария Русева и адв. Светлина Йолчева, Ясен Танев – експерт по киберсигурност. На всички "Законът и Темида“ благодари за професионализма и всеотдайността.


Снимки – БНР


По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мила Минева

Младите хора искат идеологически ориентири – това е начинът да знаят как и какво избират

Социолозите ни изследват по това, което им казваме. Често ги обвиняваме, че представят един повърхностен и неверен обществен образ. Оскар Уайлд, от друга страна, е казал: "Само повърхностните хора не вярват на повърхността." Пред прага на поредните избори в "Нашият ден" разговаряме със социолога Мила Минева за ценностните грешки, които..

обновено на 08.05.24 в 12:12
Александър Дунчев

Изсичане на дървета пред домовете. Как могат да реагират гражданите?

В последния брой на рубриката "Темата на деня"  от предаването "Нашият ден" разговорът се фокусира върху сериозна екологична тема, която вълнува обществото — гражданските сигнали за изсичане на дърветата в българските градове и села . Гост в студиото беше Александър Дунчев , известен природозащитник, лесовъд и бивш директор на Изпълнителната..

обновено на 08.05.24 в 10:28

Компенсация за неприето дете в яслена група. Защо пак стигнахме до "Параграф 22"?

Само ден преди крайния срок за подаване на желания за настаняване в детски ясли и градини, много родители се намират в напрегнато очакване. В интервю за предаването "Нашият ден", Габриела Маркова, майка на две деца, споделя своя опит и препятствията, с които се сблъсква в опитите си да намери място за децата си в детските заведения . "При мен..

обновено на 08.05.24 в 09:44

Катя Кутянова, доброволец: От всеки човек можеш да извадиш доброто

В последното издание на рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" засегнахме темата за вдъхновението в доброволчеството. Наш гост беше Катя Кутянова, носител на наградата "Times Heroes" за принос към доброволческата култура в България. В разговора Катя сподели своята лична история и как доброволчеството е станало част от живота ѝ ...

публикувано на 08.05.24 в 09:06

Празникът на зелника и сладките изкушения в село Жабокрът

В двора на читалище "Съгласие 2007" в Жабокрът, където се провежда празника на зелника и сладките изкушения, въпреки лошото и дъждовно време, бяха наредени по масите различни тестени вкусотии – зелници, баници, пити, погачи и изкусителни сладкиши. Звучеше музика, прииждаха гости и участници от близо и далеч. Така, в кюстендилското село Жабокрът..

публикувано на 08.05.24 в 08:55