През месец юни в “Клуб на пътешественика“ на “Нашият ден“ ви срещаме с журналисти и писатели разказвачи, свързани основно с ABUJET (Българската асоциация на журналистите и писателите по туризма).
“Всеки истински пътешественик прекарва времето си в обобщаване на предходното пътуване и в планиране на следващото“, казва в “Нашият ден“ пътешественикът и журналист Симана Марковска, позната в света на блогърите като Маня Туристката.
“Планирам пътуване до едно място, в което никога не съм ходила, и се надявам да стигна до края на годината. Това е остров Сокотра в Индийския океан. Обаче аз самата никога не съм била на такова място, в което водата е с онзи много специален цвят, който поне при мен предизвиква чувството, което оприличаваме на “пърхане на пеперуди в стомаха““, споделя още тя.
Симана Марковска е включена и в сборника “Антология на миражите“, където избира да представи посещенията си в Рим и Петра в Йордания.
“В Рим се концентрирах върху “скрития Рим“, така и озаглавих участието си. Това са изненади, в добре обяснени обекти, в които човек уж знае какво да очаква – там открива парченца от Рим, черти на Рим, които носят много интересна и прекрасна изненада“, разказва тя.
И посочва още, че от години се занимава и като експерт, и като пътешественик с опазване на природно, но и на културно наследство, както и с “устойчиво развитие“.
“Вярвам, че именно устойчивият туризъм е начинът за опазване на ценното природно и културно наследство, и то чрез методите на т.нар. "интерпретация на наследството". Това е нещо като моя лична мания. Инициатор и създател съм на първите интерпретативни природни маршрути и експозиции в Националните паркове "Пирин“ и "Рила“; както и в Природен парк "Беласица“. Автор съм на редица помагала за интерпретация. Провеждам обучения по темата и смятам да продължа да упорствам за нейното широко въвеждане в българския туризъм“, четем в личния блог на Марковска.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
По инициатива на ЮНЕСКО от 2012 година насам на 13 февруари се отбелязва Световният ден на радиото . Датата е рождена както за радиото, така и за ООН. В днешната турбулентна епоха на постистината радиото остава медията, на която се доверяват най-много хора. Тази година организаторите от ЮНЕСКО призовават деня да бъде посветен на "Радиото и..
Екипът на Регионален исторически музей – Русе тръгва по следите на традиционната местна кухня с теренни проучвания в няколко села от областта. В "Нашият ден" разговаряме с Десислава Тихолова от отдел "Етнография" на РИМ – Русе. Проектът, който се предвижда да завърши с изложба, търси паметта за традиционните храни, кулинарни практики и..
Утре (12 февруари) Мрежата за женско предприемачество "Бизнес на високи токчета" ще връчи своите годишни награди . Почетният председател на най-голямата женска мрежа за бизнес в България Биляна Тончева е гостува в "Нашият ден", за да говори за мястото на жените в бизнеса и предстоящото награждаване. "Не сме феминистки, вървим с..
В какво могат да се превърнат ненужните отпадъци според децата – разговор в "Нашият ден" с директора на Девето ОУ "Веселин Ханчев" – Стара Загора Мария Горчева . Училището организира конкурса "Боклучко и магията на рециклирането" за деца от детските градини в града . По думите на Горчева целта е малките ученици да бъдат подготвени на тема..
Съществува ли изкуствен интелект, или тази фраза е лъжа, повторена хиляди пъти? Откъде идва интелектът и как се развива? Защо хората имат по-ниско IQ вследствие на съвременните технологии? По темата около понятието "интелект" в това издание на "Гласът на времето" дискутират главният редактор на сатиричния сайт "Не!Новините" Самуил..
Соня Йончева и продуцентската ѝ компания SY11 Events организират "Опералия" в София през есента. Конкурсът "Опералия" за света на класическата музика е..
В "Покана за пътуване" ни гостува човек за когото пътешествията за професия, страст, наука и начин на живот. Професор Климент Найденов, декан на..
Заедно с проф. Людмил Димитров в "Terra Култура" отваряме вратата към едно дълго пътуване в посока словенската д(р)амасцена. През 2025 година в Словения..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg