Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

75-и юбилеен Кан

Тази година между 17 и 28 май Международният кинофестивал в Кан тържествено се завърна на световната сцена, за да отпразнува своя 75-годишен юбилей. Въпреки сложния политически и икономически момент и тревогите около войната в Украйна прочутият булевард „Кроазет“ се превърна в бляскав  център на филмовия свят. В продължение на дванадесет дни по „червения килим“ пред зала "Люмиер“ дефилираха десетки звезди от световния филмов и моден елит. Международното жури, водено от популярния френски актьор Венсан Лендон, връчи "Златната палма“ на скандалния сатиричен "Триъгълник на тъгата“ на шведа Рубен Йостлунд, който още през 2017 г. спечели „палма“ за не по-малко провокативния си "Квадратът“.

Сред наградените се оказа и младият белгиец Лукас Донт, чийто филм „Близост“ получи Голямата награда на журито и това  го нареди непосредствено до прочутите братя Дарден и социално ангажирания им "Тори и Локита“. Наградата за режисура отиде при южнокорееца Пак Чан-ук за емоционалния му детективски трилър "Решение за напускане“. Прелестният „ЕО“ на най-възрастния участник в официалния конкурс, поляка Йежи Сколимовски, получи специалната награда на журито заедно с екранизацията "Осемте планини“ на белгийските режисьори Шарлот Вандермеерш и Феликс ван Грьонинген.

Заради критичното си отношение към настоящия режим в Русия единственият допуснат представител на тази страна беше режисьорът Кирил Серебренников, тъй като неговият филм "Жената на Чайковски“ участва в официалния конкурс.

Броят на акредитираните професионалисти тази година надхвърли 35 000 души, а бюджетът на фестивала беше 20 милиона евро.

Специално за "Артефир“ кинокритичката Павлина Желева проследи фестивала отблизо.

Чуйте разговорите на Дарина Маринова с Павлина Желева в звуковите файлове.



Снимки – ЕПА/БГНЕС
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Спартак Дерменджиев

Близо до сърцето на Спартак Дерменджиев

Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години.  Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..

публикувано на 21.11.24 в 16:54

Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до края на ноември

Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..

обновено на 21.11.24 в 15:49
Георги Борисов

Историите на Георги Борисов

"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година.  Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..

публикувано на 21.11.24 в 15:30

По следите на Михайло Парашчук

Кураторът Иво Милев и фотографът Стефан Н. Щерев започват изследователски проект, който представя творчеството на видния европейски скулптор Михайло Парашчук , посветил живота си на България. Документалната изложба "По следите на Михайло Парашчук ", с материали от Държавна агенция "Архиви" и съвременни фотографии на..

публикувано на 21.11.24 в 08:05

В сърцето на авторския театър

Далеч от въпроси като "Какво е искал да каже авторът?", а и "Какво е искал да каже героят?", с ясното съзнание, че авторът и разказвачът не са едно и също нещо и напълно в обстоятелствата на това, че колкото автори, толкова и формулировки на дадено понятие, състояние или форма можем да открием, ние, като зрители, имам възможността да усетим свободата..

публикувано на 20.11.24 в 17:50