Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Просторните стихотворения-птици на Айрис Мърдок на български език

| обновено на 23.03.25 в 14:19

"Колцина от нас са допускали или знаели, че Айрис Мърдок, майсторката на художествена проза и на няколко философски съчинения, е писала и поезия? Представя ни я за пръв път именно тази колекционерска книжка в лимитиран тираж, с цветни илюстрации, отпечатана на специална хартия, с чийто нюанс искаме да помогнем на едно деликатно пътуване на чувствата назад във времето, към момента на писане на стиховете. Както издава заглавието – "Година на птиците", книгата представя една цяла година, месец по месец, през избрана за всеки месец… птица. Като полъх от птиче или ангелско крило, в тих и мъдър летеж на сърцето, в минималистичен – някои биха казали, "дзен" – стил. Всеки месец в книгата оживява през гласа на различна птица." Това са думи на издателката Антоанета Колева, която казва, че е "дълго лелеяна и още по-грижливо приготвяна книга". И е така. Рядко у нас вече се правят такива издания – с респект към поезията в тях, към превода, към хартията, към илюстрациите, че и с добавка – картички, върху които са отпечатани тези илюстрации на Рейнолдс Стоун. Тази книга е изпипана до последния детайл.

Ако знаем много за Айрис Мърдок, чели сме романите и биографията ѝ, гледали сме филма за нея, то за Рейнолдс Стоун не знаехме нищо до този момент. Той е известен британски гравьор, а семействата на двамата са общували, били са приятели. Така се раждат тези гравюри – повече от илюстрации, част от стихотворенията на Айрис Мърдок и обратното – стихотворенията са част от гравюрите на Рейнолдс Стоун. Повече за написването на тази вълнуваща книга прочетете в двата послеслова – от преводачката Мария Добревска и от издателката Антоанета Колева.

Ето и думите на писателката Ина Иванова за книгата: "Стихотворенията са лаконични, но някак просторни. Вероятно защото във всички тях диша един невидим наблюдател, престорен на лирически говорител. Един наблюдател, който създава напрегната, жива, дишаща връзка с четящия. И малките движения на птиците стават всеобхватно битуване, битие, самодостатъчно като избуяваща според природните цикли дива градина."

Чуйте преводачката Мария Добревска


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Слугините" по Жан Жьоне с премиера във Враца

Врачанският театър отваря вратите си за една дългоочаквана премиера – "Слугините" по Жан Жьоне под режисурата на Крис Шарков. Един от провокативните гласове в съвременния български театър, който сега представя една нова интерпретация на култовата пиеса, която поставя въпросите за властта, идентичността и ритуалите на подчинението. Спектакълът е част..

публикувано на 25.04.25 в 18:35

Паметта много лесно може да бъде превърната в оръжие за потискане

За паметта, като жив организъм, за противодействието спрямо статичното състояние на нещата, за новите мисловни хоризонти – говори  Мария Степанова , водеща фигура  в съвременната руска литература, писател и есеист. Разговорът в "Артефир" се случва часове преди срещата на Степанова с българските читатели в рамките на формата "Литературни..

публикувано на 25.04.25 в 14:12

"Спомени от Рая и други странни места" на художничката Лидия Иванова

В "Галерията" в Пловдив от 18.30 ч. днес ще бъде открита изложбата "Спомени от Рая и други странни места" на художничката Лидия Иванова. Можете да я разгледате до 11 май. Откъде идва името на експозицията и кои са другите странни места  – чуйте от интервюто авторката.

публикувано на 25.04.25 в 12:27

Слави Томов представя книгата "Грижата за себе си" от Мишел Фуко

В Бургас в "Дома на писателя" от 18 ч. журналистът Слави Томов представя книгата "Грижата за себе си" на френския философ и социолог Мишел Фуко. Изданието е част от легендарната поредица на изследователя "История на сексуалността". Повече по темата може да чуете в интервюто със Слави Томов: 

публикувано на 25.04.25 в 12:15
Снимката е илюстративна

Разбулваме японска тайна

В редакция "Хумор и сатира" ценим точността у другите особено когато е спрямо нас. Нещо подобно има в тайната на точността на японските влакове. Освен нея в неделя веднага след новините в 18 часа можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", по стихотворения на Валери Петров, Радой Ралин и Любомир..

публикувано на 25.04.25 в 11:55