Книгата "Антология на миражите" представя 50 чудеса на света и прочути забележителности, описани от български журналисти пътешественици. В "Нашият ден" Нейка Кръстева разказва своята история за немската "врата към света“ – прекрасния Хамбург.
"За разлика от другите съавтори в книгата, аз не съм чак такъв голям пътешественик. Но от опит зная, че човек може да пътува във времето, чрез книгите. С "Антология на миражите“ можете да обиколите света, както си лежите на дивана вкъщи или на плажа. Да научите много неща. Тази книга, освен че е великолепна, може и да служи като учебник как се прави туризъм и как се опазва културно-историческото наследство“, споделя журналистката.
Какво трябва да се види в Хамбург?
Хамбург е вторият по големина град в Германия. Той е медиен, търговски и индустриален център и е "врата към света“ заради огромното си пристанище, което е първото по големина в Германия и трето в Европа.
Градът има повече мостове от Венеция и Амстердам, взети заедно. Общият им брой е около 2500. Това е най-зеленият град в Германия и се счита за германската столица на мюзикълите. Още нещо любопитно, което си заслужава да се спомене, е, че Хамбург притежава собствен остров в Северно море, макар да се намира на около 100 км от града. Още през 1299 г. идеята е била да предпази река Елба от пиратите. До днес островът се смята за част от Хамбург.
Разходка из Хафен сити е сред задължителните неща. От огромна площ със стари складове, е превърнат в съвременно развита градска зона с офиси, хотели и жилищни сгради. Наричат града "зелената столица на Европа", защото тук се намира най-големият парк в Германия.
"Не стига дори и седмица на човек да разгледа всичко. Още по-малко да опознае хората, защото хората правят мястото. Първото нещо, което трябва да се види в Хамбург, е Филхармонията на Елба. Тази сграда е тържеството на човешкия гений. Строиха я повече от 10 години, с много скандали, много разправии. Цената от 77 млн. евро през 2003 г., накрая стигна 780 мил. евро, но сградата е невероятна. Много трудно се намират билети за голямата концертна зала, която също е уникална. Но може да се влиза и да се разглежда. Има открита тераса около цялата сграда", разказва още тя.
Известната българска журналистка Нейка Кръстева е работила като репортер, редактор и специален кореспондент в някои от най-големите за своето време вестници в България като "Вечерни новини”, "Отечествен фронт”, "168 часа”, "Стандарт”.
Била е главен редактор на седмичника "Политика” и е ръководила англоезичното издание "Europost”. Автор е на десетки журналистически разследвания, интервюта и коментари по актуални теми, както и на документалния филм "Дългият коридор” (Lifelong Corridor), който е за нелеката съдба на жените с рак на гърдата. "Присъдата” е нейната първа самостоятелна книга, която разказва историята на пациент с МС.
Пълния разговор с Нейка Кръстева можете да чуете в звуковия файл.
Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..
Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg