Археолозите проф. Диана Гергова и проф. Фикри Кулакоглу и фондация "Пътят на траките" представят в Националния археологически институт с музей при БАН турско-български проект за дигитализация и популяризиране на културното наследство на Древен Канеш и историята на 70-годишните археологически разкопки на Кюлтепе.
"Кюлтепе е един от най-добре известните и древни археологически обекти, особено ако говорим за бронзовата епоха. Най-голямото откритие там са глинените таблички, над 23 000, изписани с клинопис, които представляват всъщност архивите на асирийската държава. Народите, населявали Кюлтепе, са се научили рано да пишат и да четат. В тези таблички е описано всичко, което е било свързано с пари, другата част от живота им не е намерила място.“ – казва проф. Кулакоглу, който е директор на археологическия обект от 2005 година. – Известно е, че в представата на обикновения човек археолозите са като Индиана Джоунс, а за други сме грабители на гробници. Но трябва да кажа, че археолозите наистина обичаме гробници. В Кюлтепе мъртвите са били погребвани под пода на къщите и когато ги разкопаваме, намираме много интересни обекти. Ние не търсим артефакти за забавление на публиката, а си поставяме конкретни научни задачи.“
Научните разкопки в Кюлтепе, който се намира в съвременна Турция, започват още през 1948 г. от проф. Тахсин Йозгоч. Днес археолозите се опитват да разгадаят бележките в дневниците на своя професор, който е използвал османски и старотурски език. Проектът за дигитализация на археологическите находки в Кюлтепе включва картите, дневниците, тетрадките от обекта, както и самите глинени плочи. Ще бъде възможно да се правят и виртуални разходки из обекта.
Чуйте проф. Диана Гергова и проф. Фикри Кулакоглу в звуковия файл.
Снимки – Национален археологически институт с музей - БАН
Венецианското биенале и българските участия в него са тема на изложбата "Acqua alta" (куратори Светлана Куюмджиева и Пламен Петров) в галерия "Капана" в Пловдив. Изложбата е историческа, проследява с текстове, произведения и частични възстановки общо 11-те представяния на България в 130-годишната история на този най-стар и авторитетен форум за..
"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както самата война срещу Украйна. Тя е променила думите, променило се е значението им. Украинският поет Остап Сливински, съставител на "Речника" припомня в предговора си поетичния цикъл "Свят: наивни поеми",..
Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари зрителите ще могат да видят възстановена в оригиналния ѝ вид постановката, направена преди 20 години от проф. Крикор Азарян. "Целта ни е този текст на Радичков да го пренесем през времето, както..
В епизод 573 "Трамвай по желание" среща своята публика със стремежите на три оригинални художнички – Дияна Йовчева, Силвина Бурджиева и Борислава Георгиева. Диана, Силвина и Борислава са артисти, обитаващи Независимото пространство за изкуство "Ателиетата" в Пловдив. Според техния разказ първоначално ги събира споделеното творческо пространство...
Издателят Любен Козарев представя в "Артефир" книгата "Творчеството: начинът да си" на известния американски продуцент Рик Рубин. Книга, насочена не само към музикантите, но към всички хора, които могат да се нарекат творци. По думите на Козарев за четящата българска публика заглавието вече е познато в оригинал. То вече е достъпно и..
Село Бърдарски геран, разположено в сърцето на България, е известно като културен център на банатските българи. Със своята уникална история, архитектура..
Младежкият театър "Николай Бинев" отбелязва 80 години от своето създаване с премиера на куклената постановка "Вълшебната флейта" по операта на В. А...
В Историческия музей в Дряново се открива изложба с акварелни творби на арх. Белин Моллов. С нея се дава начало на Националното честване, посветено на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg