Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ваня Пешева изследва "Три аспекта на емоции" в последния си албум

Снимка: vanyapesheva.com

В последния компактдиск на Ваня Пешева със заглавие "Три аспекта на емоции" пианистката изследва звуковите и стилистичните сфери на импресионизма, експресионизма и постмодернизма чрез произведения съответно от Равел, Скрябин и Албена Петрович-Врачанска. Слушателите ще могат да се запознаят с него в предаването "Музик мания" на 8 юни от 14 часа.

Ето какво пише музикалният критик Петер Зомерегер за албума: "Брилянтната техника на Пешева ѝ позволява да се справи дори с най-технически трудните композитори като Равел и Скрябин. Съпоставката на тези двама автори от началото на XX век със съвременната композиторка Албена Петрович, която ги счита за свое вдъхновение, представлява привлекателната концепция на този компактдиск. Всъщност тънките различия в музикалния език на тримата представени композитори спомагат да се прояви пианистичното красноречие на Пешева, нейното сигурно, мощно докосване и финото й усещане за различните нюанси в музиката. Наистина може да се говори за три различни емоционални аспекта. Импресионистичният Равел контрастира с по-експресионистичния Скрябин, докато Албена Петрович, която е родена десетилетия по-късно, има отчетлив личен стил, без обаче да се отрича от корените си. Албумът на Ваня Пешева е вълнуващо, майсторски изпълнено пътешествие из различните музикални светове на трима композитори, а роялът, който тя е избрала за записа, е отличен със своя топъл, кръгъл звук".


Ваня Пешева ще представи музиката от албума "Три аспекта на емоции" на 11 юни в Зала 9 на НДК в рамките на Международния фестивал "Софийски музикални седмици", но слушателите на програма "Христо Ботев" ще получат шанса предварително да се запознаят с част от изпълненията по време на предаването "Музик мания".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Константин Илиевски и Светлина Стоянова

Симфоничният оркестър на БНР поставя музикалното начало на 40-ата "Аполония"

Симфоничният оркестър на Българското национално радио открива официално тази вечер четирдесетото издание на Празниците на изкуствата "Аполония" в Созопол.  Създаден  през 1948 година, Симфоничният оркестър на БНР и до днес играе важна роля в музикалния  живот на столицата и не само. Съставът поддържа един изключително широк репертоар. Той не само..

публикувано на 29.08.24 в 14:30

Модерна Британия ни идва на крака: "Едитърс" в НДК

България най-после има потвърдена дата за отложения миналата година концерт на "Едитърс" – една от най-добрите съвременни европейски групи на живо. Куул Британия ни идва на крака за шоу в зала 3 на НДК на 29 август . Събитието е част от серията Sofia Solid , която тази година предложи силни изяви на Кори Тейлър, "Мегадет", Брус Дикинсън и "Дъ..

публикувано на 26.08.24 в 12:29
Цветан Цветанов и Людмил Фотев

Вавилонските кули на джаза и бирата

Вавилонската фонотека и Джаз+дуенде се редуват през седмица в самото ѝ начало половин час след полунощ. В изданието от 19 август бяха заедно в ефир, домакин – Цветан Цветанов, гост – Людмил Фотев. Приказката им гради с общите за джаза и бирата съставки – фийлинг, суинг и импро моменти, респективните им вавилонски кули. Става дума и за глобалните им..

публикувано на 19.08.24 в 18:28
Жорж Претр

Жорж Претр – Maestro con brio

В съботната  вечер ви предлагам операта "Фауст“ от Шарл Гуно – култов запис от края на 70-те години и неоспорим за мнозина връх в пребогатата дискографска колекция на Жорж Претр. На 14 август се навърши столетие от рождението на великия маестро. "Жорж Претр е не само диригент с огромен опит, който познава в детайли занаята, но преди всичко артист със..

публикувано на 17.08.24 в 08:00

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 16 до 31 август 2024

16 август Изпълнения на вокален ансамбъл "Талис сколарс" с диригент Питър Филипс. 3.00 часа – Орландо Гибънс (1583-1625), O clap your hands (Пляскайте с ръце). 3.06 часа – Томас Талис (ок.1505-1585), Suscipe quaeso Domine (Моля, приеми, Господи). 3.16 часа – Нико Ашер Мули (р.1981), Rough Notes (Груби бележки). 3.26 часа – Уйлям Бърд (1543-1623), Tribue..

публикувано на 14.08.24 в 16:30