Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Международен форум "Архитектура и политика през XX век" организира Френският институт

Архитектурата – като символ и въплъщение на политиката на нациите. Това е темата на международния форум "Архитектура и политика през XX век – от изобретение до културно наследство". 22-ма лектори от 12 европейски страни на 3 езика – френски, английски и български език. Не се говори общо за архитектура, а има и свои фокуси. 

Форумът е организиран от Френския институт в България и партньори и се провежда на 9 и 10 юни 2022 г. в НДК и БТА. Събитието е част от българската програма на Френското председателство на Съвета на ЕС.

Ето какво разказва в "Артефир" за събитието Мария Конакчиева, представител на Френския институт:

"Архитектурата е памет на социума. Ние сме част от историята. Когато ние всички унищожаваме/оставяме да се рушат сгради, които дават облика на града и страната, унищожаваме себе си и нашата памет. Затова смятам, че този форум е много важен."

Чуйте целия разговор в звуковия файл.

Архитектурата, сред всички останали изкуства, най-пряко въплъщава политиката на нациите както в градски мащаб, така и в мащаба на отделни сгради. Същевременно, малко исторически епохи извън XX век са виждали толкова значителни сътресения да се съчетаят едновременно в областта на архитектурата и в тази на политиката.

Без претенция да съставя някаква невъзможна цялостна картография, настоящият форум си поставя за цел да се изправи лице в лице с някои от най-значимите експерименти, провели се в Европа между края на Първата световна война и края на Студената война, като подчертае сложните връзки между дискурсите и политическите стратегии, но също така и промените в изразния и строителния речник, за които свидетелстват, измежду други явления, монументалните сгради, обичайно свързвани с тоталитаризма.

Ще бъдат показани както линиите на приемственост, така и разломите, разпознаваеми между 20-те и 80-те години на ХХ век. Ще бъде разгледан и начинът, по който много от най-забележителните архитектурни творби се превърнаха в обекти на наследството, понякога след ожесточена полемика, тъй като така може да бъде измерена съпричастността на гражданите към работата на архитектите и към стойностите, които въпросните творби видимо олицетворяват.

Снимки – Френски институт в България


По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Двуезична антология на хайку с българско участие

В края на ноември в Конуей хол в Лондон ще бъде премиерата на двуезичния сборник на английски и български Shining Wind / "Сияен вятър". Събитието ще е част от зимното събиране на Британското хайку общество. В книгата могат да се прочетат автори от САЩ, Австралия, Португалия, България, Великобритания, Индия, Ирландия, Испания, Италия, Канада,..

публикувано на 16.11.24 в 09:35

"Формата на нещата" гостува на софийска сцена

Следващата седмица Драматичният театър "Стоян Бъчваров" във Варна гостува в София в Малък градски театър "Зад канала" с постановката "Формата на нещата". Пиесата е едно от открояващите се заглавия в съвременната англоезична драматургия, което привлича внимание още с първата постановка в Лондон през 2001. Тя разказва за студентка по скулптура,..

публикувано на 16.11.24 в 08:35

Биографична книга за Краля на динамита и неговата необикновена съдба

Всяка година се раздават Нобеловите награди, но малко хора знаят коя е личността зад тези награди. Книгата "Нобел. Загадъчният Алфред. Неговият свят и неговите награди" на шведската журналистка Ингрид Карлберг дава отговор на този въпрос в над 600 страници. Карлберг е разследващ журналист, преди да се насочи към писането на биографии, затова..

публикувано на 15.11.24 в 15:51
Снимката е илюстративна

Живот според поговорки

В редакция "Хумор и сатира" знаем безброй поговорки и затова, например, за каквото и да става дума, все гледаме да го обърнем на смях, та и ние покрай света да оцелеем, смеейки се. Успяваме или не – можете да разберете в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната..

публикувано на 15.11.24 в 15:44

95 години Габровски театър

Драматичният театър "Рачо Стоянов" в Габрово отбелязва 95 години от своето създаване. Началото е поставено през 1929 година с откриването на Общински театър - Габрово, който се възприема за основоположник на днешния Драматичен театър. Годишнината ще бъде чествана на специална церемония на 16 ноември, като част от програмата на 12-ата Нощ на..

публикувано на 15.11.24 в 14:05