Носителката на Нобелова награда за литература за 2018 г. Олга Токарчук е почетен гост на "Литературни срещи".
Олга Токарчук идва в София броени дни след официалното представяне на новия ѝ роман, озаглавен "Емпузий", първи след Нобеловата награда, и това е особена чест за българските ѝ читатели, посочва Георги Господинов, когото самата Олга нарича "моят литературен брат“. Двамата се срещат за първи път преди повече от 20 години и оттогава поддържат едно взаимно окуражаващо и вдъхновяващо литературно приятелство. В момента за вниманието на полската писателка се борят градове от цял свят, София е привилегирована.
Георги Господинов открехва леко вратата към темите, които са подготвили заедно с Олга Токарчук. Една от тях е тази за специфичната форма на писане, която се явява при романите и на двамата, за фрагментарността, за езика и какви са границите на жанра.
Има ли литературата своя география, можем ли да говорим за Централна Европа като особено място, където принадлежат и Полша, и България?
Какви са интуициите на двамата писатели за бъдещето? Ще стане дума за конкретното настояще, за войната в Украйна и за отговорността да си писател днес.
На 10 юни от 11 часа в Аулата на СУ “Св. Климент Охридски” на писателката ще бъде връчено почетното звание "доктор хонорис кауза" на СУ "Св. Климент Охридски".
На 10 юни от 19 часа има разговор с публиката, заедно с Георги Господинов, а водещ на срещата е Димитър Кенаров. Събитието се провежда в Регионалния център за съвременни изкуства "Топлоцентрала" и е със свободен достъп. – на полски и български език, има симултанен превод. Тази подчертана многостранност на срещата е опит да се надскочи форматът на обичайните представяния на писатели и поети и да се допусне публиката по-навътре в техния идеен и творчески свят, в различните авторски перспективи и мотивации. Срещата ще завърши с разговор с публиката.
На 11 юни "Литературни срещи" продължава със 7-часов колаж от събития и възможни срещи с литературата из целия Център за съвременни изкуства "Топлоцентрала". Единствено на 11 юни по време на "Литературни , и други) срещи"/юни можете да видите театралния пърформанс по три истории от "Чудати разкази" на Олга Токарчук. Негов режисьор е Марий Росен, а сценографията, която играе много важна роля в събитието, е на творческия колектив "Съпромат".
Самостоятелно, като свят, затворен сам в себе си, ще функционира инсталацията "Гардеробът“. Базирана на разказ от друг сборник на Олга Токарчук, тя ще се активира от любопитството и активното включване на самите посетители. Пърформансът е част от "Литературни срещи"/юни.
Седемчасовата програма на 11 юни програма включва още:
Тодора Радева разказва в "Артефир" за "Литературни срещи" и гостуването на Олга Токарчук у нас – в звуковия файл.
Снимки – literarytalksbg.com
Художникът Костадин Жиков представя своята самостоятелна изложба "Кехлибарени сънища". В експозицията са показани 20 картини, включващи пейзажи и актова живопис. Заглавието обединява две различни тематики и отразява навлизането на автора в топлата, кехлибарена цветова гама през последните години. За втори път Жиков показва голото тяло като..
Къде отиват спомените и преживяванията ни, когато потънат в подсъзнанието, и какви следи оставят те върху нас? Ако не сте се питали това, сега имате повод да го направите, защото танцовият спектакъл "Къде отиват сънищата наяве" кани всеки зрител да изследва своето вътрешно "аз" и да забрави за момент границите между реалността и съня. Всяка сцена в..
Борислав Стоянов представя Stick Place. В творбата си съчетава изображение на негова пластика, направена преди години, и кратък авторски стих, които намира за свързани и онагледяващи темата за разноезичието. Художникът използва библейския сюжет за построяването на Вавилонската кула, който дълбоко е залегнал в културата ни и остава символ на..
Художествената галерия "Станислав Доспевски" - Пазарджик гостува в София, представяйки за първи път в столицата колекцията "Стоян Василев". Това е възможност за публиката в София да се потопи в магията на произведенията на един от най-големите пейзажисти в българското изобразително изкуство, художникът, който превръща старите улици, пазари и..
Журналистът Иво Тодоров създаде първия български компактдиск с музика, генерирана от изкуствен интелект. Компилацията е със заглавие "Обещай да ме целунеш" и съдържа 14 композиции, направени от Suno АI, като мелодиите и вoкалите са генерирани изцяло от платформата. 12 от текстовете на песните са по стихове на Иво Тодоров от последната му книга..
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
В поредното съботно издание "За здравето" използвахме много военни термини, но говорихме по важни теми, може би най-болезнените за родната здравна система..
Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg