Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Езикът на Тайдзицюан:

Лингвистично изследване се превръща в наръчник за практикуващите древно бойно изкуство у нас

Практикуването на бойни изкуства от Древния Изток извън родината им е неизбежно свързано с това, че много от понятията, с които боравят тези философско-тренировъчни системи – включително названия на техники, практики, точки в тялото и др. – имат нужда от допълнителни пояснения, за да бъдат правилно възприети от практикуващите ги чужденци.

Именно към това подтиква Христина Теодосиева, доктор на филологическите науки и млад човек, който от години практикува древното бойно изкуство тадзицюан (у нас то все още е по-популярно с названието "тай чи“ през превода му от английски език) да създаде книгата "Езикът на Тайдзицюан“.

В нея лингвистичните търсения на авторката, както и смисловият и философски превод на основни понятия, се преплитат с практическата насоченост, която да е в помощ на българите, които го изучават.

Повече за личния път на Христина Теодосиева в тайдзицюен и причините да създаде подобна книга – разказва самата тя в "Нашият ден“:

"Първата ми специалност е българска филология, имам докторантура по Теория на литературата. След това завърших втора магистратура в съвместна програма на Софийския университет и Пекинския университет за чужди езици – казва се "Междукултурна комуникация и превод с китайски и български език“ и книгата, за която си говорим, започна първо като магистърска работа в тази програма“.

За да я превърне в четиво, достъпно за по-широка аудитория, впоследствие д-р Христина Теодосиева изчиства част от специализирания академичен език и я адаптира така, че да носи практически ползи за практикуващите тайдзицюан в България.

"При обясненията по време на тренировки много често се използват специфични понятия – най-вече за точките в тялото, към които да насочим вниманието си, за съответните движения – как да се изпълняват“, пояснява тя и допълва:

“Първата ми цел беше да съставя един кратък речник на тези понятия, като предложа вариант за превод на български на базата на събиране на много други варианти и конкретно на превод от китайски. В България тайдззицюан навлиза преди 40 и повече години през руски и английски език. Съответно понятията са били въвеждани най-напред през тези два езика. За мен беше важно да представя най-популярните преводи на понятията през руски и английски език, за да може, когато човек погледне този речник, да знае, че всички тези варианти на превод се отнасят към едно и също нещо.“

Интересът на Христина Теодосиева към тайдзицюан се заражда от нейния баща, който практикува древнокитайското изкуство още преди нейното раждане. Самата тя се занимава години наред с тайдзицюан в България, а по време на своята специализация в Китай, неин ментор е известният майстор Ся Чансан, който предоставя и целия снимков материал с демонстрации на техники за книгата.

"Основният фокус на книгата всъщност е насочен към практикуващите тайдзицюан“, уточнява още д-р Теодосиева и допълва:

Докато я пишех, се надявах че би могла да бъде полезна за хора, които се занимават в момента“. В бъдеще обаче планира да направи и продължение с акцент върху практиките с оръжие в тайдзицюан – една отделна и много обширна тема“.

Още подробности можете да чуете в звуковия файл.

Снимки – изд. Изток-Запад
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Смисълът на християнската вяра в границите между живота и смъртта

Има ли нещо по-противоположно от живота и смъртта? В евангелското четиво от днешната неделя пред градските порти на Наин се срещат погребалното шествие на един младеж и шествието, предвождано от Иисус Христос, заобиколен от Своите ученици и следван от множество народ. Шествието на смъртта върви срещу шествието на живота. Винаги, когато видим..

публикувано на 06.10.24 в 09:15
Елица Дякова

Инициативност

Елица Дякова работи в МИГ Долни Дъбник и Долна Митрополия – Местна инициативна група, която да подпомогне на място земеделските стопани и производителите в района. Местните инициативни групи разполагат с достатъчно инструменти, за да изграждат общност и да съживяват малките населени места,   с помощта и на местни инициативни хора, черпейки..

публикувано на 05.10.24 в 16:35
Амир Горен

Амир Горен: Ще запомня миризмата на кръв и омраза

Полковник Амир Горен, утвърден международен експерт по въпросите на антитероризма, ветеран от 8 войни, активно участвал в стотици бойни действия, който има 42-годишен опит в областта на отбраната и сигурността към  IDF  и е съосновател на отряда от командоси "Маглан", разказва за първи път пред слушателите на БНР, в "Мрежата", от първо лице, за..

публикувано на 04.10.24 в 16:45

Игровизация в образованието: Основен акцент на Sofia Game Night

Малко по-малко от месец ни дели от една от най-очакваните вечери за гейминг общността – голямата нощ на игрите, позната като Sofia Game Night. Това е най-голямото събитие за видеоигри, мобилни приложения и настолни образователни игри в България. За втора поредна година събитието ще включва не само изложби, но и лекционна част, в която ще се..

обновено на 04.10.24 в 14:12
ОД на МВР в Пловдив

Защо бившият ръководител на "Човешки ресурси" в ОДМВР - Пловдив води дълга съдебна битка

Защо в продължение на две години бившият ръководител на "Човешки ресурси" в ОДМВР (полицията) в Пловдив води битка в съда и иска да докаже, че неговият отдел е бил преструктуриран, за да бъде назначен ексдиректорът на местната дирекция на МВР Димитър Балев? Какъв е Частният случай на Траян Тодоров от град Пловдив? Той води 2-годишна съдебна битка в опит..

публикувано на 04.10.24 в 13:25