Второ издание на международния фестивал за нова драматургия New Stages Southeast, който Гьоте-институт организира, вече започна и провокира зрителите със серия от сценични четения и пърформанси на четири различни локации в София в периода до 12 юни. Фестивалът включва участници от региона на Югоизточна Европа, сред които е и Мария Милисавлйевич, едно от обещаващите имена в немската драматургия. Тя ще проведе тридневен уъркшоп с драматурзи от Босна и Херцеговина, Гърция, Хърватия, Кипър и България.
И тази година New Stages Southeast е домакин на ежегодното издание на платформата "ПроТекст" на Организация "36 маймуни“, в което ще бъдат представени нови български пиеси, избрани от международната мрежа за съвременна драматургия EURODRAM.
Сред основните акценти във второ издание на фестивала обаче е и дискусията "Независимата сцена и нейните пространства: форми на съществуване“.
"Тази среща е от изключително значение, тя е породена от необходимостта независимите артисти, които с всяка една година стават с по-висока численост, да срещат своите публики. През последните години с всички програми за устойчивост и възстановяване след Covid, успяха да се подпомогнат продукции, които да се произведат. Но в същото време, ако погледнем какво би било тяхното бъдеще, до каква степен те могат да бъдат устойчиви, както и организациите им, то трябва да се запитаме как тези продукции могат да достигнат до публиките и какви са посланията, които биха могли да споделят с тях. Тогава идва този въпрос, който ние ще дискутираме на срещата на 12 юни в Топлоцентрала, зала 1, за ролята на пространствата за представяне на независими продукции и до каква степен те имат условия да се развиват“, каза в "Артефир“ директорът на "Дерира денс център“ Атанас Маев, който е един от панелистите в дискусията.
Цветелина Йосифова, съосновател на Центъра за култура и дебат "Червената къща“, също е сред панелистите. Според нея от голямо значение за прилагането на правилните механизми за осъществяване на независими продукции и достигането им до публиката е популяризирането на темата:
"Тя трябва да стане достъпна и важна за повече хора, но не само за хората, които са в независимия сектор, където има изключително голям потенциал и склад от знания, умения, компетентност и креативност по тази тема, бих казала, но и до хората, които са отговорни за правенето на политики в областта на културата. Хубавото е, че ние ще бъдем в Топлоцентрала, което е новият пример за сътрудничество между общината и идеолозите от независимия сектор. Там може би е добро място за такава среща и аз се надявам на нея да има представители на държавата, с които този диалог да бъде продължен и по някакъв начин да се има предвид в културната държавна политика.“
Повече за профила на независимия артист и за съдбата и формите на съществуване на пространствата, в които той може да представи продукцията си, чуйте от Атанас Маев и Цветелина Йосифова в звуковия файл.
До 12 юни домакини на фестивала за нова драматургия ще бъдат Топлоцентрала, Природонаучен музей, Swimming Pool и ТР "Сфумато“.
Трябва да харесваш това, което правиш, да си му отдаден, а и да имаш доза талант. Когато обаче те позиционират в кадър, ти остава само едно – да вярваш в човека, когото си в този момент. Така Александър Трифонов вижда актьорската игра. Според него има два варианта за пресъздаване на един образ – при единия, обличайки си костюма – актьорът става..
"Състояния" е изложба на Венелина Петкова и Богдан Богдев, която съчетава японска калиграфия и монохромен абстрактен експресионизъм. Авторите представят своите вътрешни светове чрез търсения, заредени с лични психологически подпластове. Това са изкуства на "потока", "танца на четката" и "танца на ума", чиято дълбочина може да бъде магична, а..
"Да откриеш Софроний. Грешник, светец или екшън герой" е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Тя идва след дебюта "Да убиеш Ботев. Мистерии, спомени, лъжи" и "Да предадеш Левски. Конспирации, издайници, пари". Авторът проследява живота и делото на Софроний в опит да го постави на..
Дни след големия концерт на Лили Иванова излезе книгата "Лили" – истинско полиграфическо бижу, документален разказ на журналиста Георги Тошев, посветен на българската естрада и специално на Лили Иванова. С непреклонна амбиция и стремеж към съвършенство малката Лили се превръща в голяма- напуска родния си град Кубрат, за да застане под..
Чудото на Ханука за древните евреи се е случило през 164 г. пр. н. е. в храма на Ерусалим. По това време еврейската земя е управлявана от нашествениците от Елада. Те ограбили храма и принудили евреите да се срамуват от своите вярвания. Ханука се родее и с думата "освобождаване". И това ѝ придава специално значение, защото този празник символизира..
Д-р Златина Каравълчева, византолог по образование и богослов по призвание, е вдъхновяващ комуникатор на християнството. Тя разкрива същността на вярата..
Журналистката и пътешественичка Веселина Филипова е събрала в книгата си "Ваканция за двама по Средиземноморието" 60 пътеписа и повече от 200 снимки,..
Преди точно 10 години се появи една от емблематичните концертни програми на българската джаз вокалистка Мирослава Кацарова, наречена CINEMA. Тя включваше..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg