Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Микродействия от една минута от Тарковски в изложбата на Мудов

Иван Мудов, "Една минута Сталкер"
Снимка: Калин Серапионов

"Една минута Сталкер" е името на изложбата на един от най-значимите ни концептуални художници – Иван Мудов, която е и първата самостоятелна изложба в галерията на "Топлоцентрала" и втора изложба в "Бял куб".

Иван Мудов се вдъхновява от 161-минутната лента "Сталкер" на руския режисьор Андрей Тарковски, която българският художник пресъздава в мащабна видеоинсталация. В концентриран вид той създава монументална картина, съставена от независими едноминутни микродействия.


Произведението в галерия "Бял куб" отразява по ироничен начин отношението на артиста към актуалната тема за извършената легализация на пиратството и "кражбата" на интелектуална собственост в Русия. Част от изложбата са и картините "Период", които художникът създава между 2014 и 2020 г., както и във времето на изолация 2020 - 2021 г. Те представляват отново поредици от малки точки, които отмерват време и преживявания в криптиран вид като таен шифър на споделяне, разказва Иван Мудов:

"Първо имах идея за самата структура на моята работа. Нямаше голямо значение кой ще е филмът, защото исках да разделя филм от 161 минути на 161 части. Обикновено работя с по-холивудски филми, но тук реших, че това е най-подходящото, защото в моята работа става въпрос за време. А Тарковски работи много с понятието за времето и беше най-подходящ. Ирония няма в тази част от работата. Иронията е по-скоро ироничното намигване към ситуацията с Русия, защото руснаците легализираха пиратството, това е такова намигване към тях."


Музиката в инсталацията е композирана от Сибин Василев на базата на оригиналния звук от филма на Тарковски. И в този си филм Тарковски залага на реалистичния подход към фантастичното кино, както казва той "добрата фантастика трябва да бъде близо до ежедневното". Пърформансът е един нов поглед към лентата. Част от изложбата са и картините от серията "Период", те представляват поредици от малки точки, които отмерват време и преживявания в криптиран вид като таен шифър на споделяне. Мудов използва графичните символи, сенките, тежестта, количествата. Изложбата "Една минута Сталкер" може да бъде разгледана до 14 юни в галерията на "Топлоцентрала".



Снимки: Калин Серапионов, Ангелина Грозева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Околосветско светлинно пътешествие

Под звездното небе на София и сред красивата природа на Ботаническата градина на Българската академия на науките в София се намира пространство, в което посетителите ще се потопят в магическа атмосфера. В него светлината разказва истории. Шоуто ще предложи околосветско пътешествие, разположено в 7 различни тематични зони, с над 200 светлинни инсталации..

публикувано на 05.11.24 в 17:44

Мъжкото емоционално здраве във фотоизложбата "Чуй гласа ми"

Фотоизложбата "Чуй гласа ми" за трета поредна година се утвърждава като символ на счупените стереотипи и доказва, че мъжете могат да бъдат най-силни, когато приемат своята уязвимост. Тя прави темата за мъжкото емоционално здраве по-достъпна през изкуството. Пред обектива на фотографа Павел Червенков застават осем мъже, които позволяват да се надникне..

публикувано на 05.11.24 в 17:38

Връчиха 10-ите Литературни награди "Перото"

"Приемането на българската литература от страна на читателите се промени. В момента най-търсените и четени книги са на български автори", коментира в "Артефир" идейният вдъхновител на Литературните награди "Перото" Светлозар Желев, а членът на журито на конкурса Оля Стоянова допълни: "Българската литература е в много добро състояние. Много се пише и..

публикувано на 05.11.24 в 16:43

Етнографското кино в интересни времена

На осми ноември в София се открива петото българско издание на Международния фестивал за етнографско кино "ОКО" . Негов основател е Тетяна Станева – бесарабска българка, фолклористка и самата тя режисьорка. Всяка година фестивалът се провежда в две държави – Украйна и България. В петте години на съществуването си Международния фестивал на..

публикувано на 05.11.24 в 14:15

"Ръцете, с които оцеляваме", докато следваме "Анархията на сърцето"

Крехък е светът, в който живеем, деликатен. Всеки ден ни напомня и за доброто, и за лошото, от което е направен. Всеки ден ни казва, че са ни нужни те, "Ръцете, с които оцеляваме". С тях светът може да бъде и малко съвършен, и със сигурност наследен. А след ръцете, идва място и за сърцето. За "Анархията на сърцето", където метафората царува, а..

публикувано на 05.11.24 в 09:25