Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Калоян Велчев:

Политическият дебат става грозен и абсурден

Снимка: Веселина Миланова

Петима депутати и подалият оставка спортен министър Радостин Василев заявиха, че свалят доверието си от Слави Трифонов и напускат групата на "Има такъв народ" в парламента. Това стана ясно след изявление вчера. Последваха пресконференции на ПП и на ИТН. Ситуацията в страната, може да бъде описана с думите на поета Пейо Яворов "Когато гръм удари".

"Гърмът удари миналата седмица. Но това ехо произвежда някакви вибрации под формата на медиен шум, на който ние сме свидетели ежедневно. Този медиен шум става все по-грозен и по-отблъскващ. Политическата картина в страната става все по-странна. Грозен става дебатът, все по-личностен и е сведен до някакви нападки и замерване с компромати“. Това казва в интервю за "Нашият ден“ политологът Калоян Велчев.

"ИТН произвеждаха все по-странен скандал и все по-ненужен, за да се стигне до тази ситуация днес. Колкото до БСП – те изглеждаха като "гнилата ябълка“ на коалиционния клон. От гледна точка, че те са единствената доста по-ясна и системна партия в този кабинет", допълва политологът.

След разпада на това мнозинство изглежда невъзможно да се формира каквото и да е мнозинство в парламента, особено след разцеплението на ИТН.

Според експерта всички варианти са на масата. Вариантите са три: управляващото мнозинство някак да оцелее и да продължи да управлява в някакъв малцинствен формат. Вторият вариант – алтернативно мнозинство, което да сформира временен кабинет, и третият вариант – предсрочни избори.

Повече можете да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Съхраняване на диалекта на Банско, или за мисията на един поет

Александър Думанов – поет и изследовател на банския диалект. Той се е посветил на съхраняването на неговата автентичност. Думанов не само пише книги на този диалект, но и ръководи театрална трупа, наречена "Сарандевото кафене", с която продължава традициите и културното наследство на Банско. В своите произведения Думанов умело вплита звънливата..

обновено на 05.08.24 в 13:40
Финалът на Бойков връх

Никола Калистрин: "30Х10" и ренесансът на българския ски алпинизъм

Разговор с най-добрия ни състезател по ски алпинизъм Никола Калистрин в ефира на изнесеното студи от Банско на предаването "Нашият ден" представя предизвикателството да изкачи 30 върха на Северен Пирин и подготовката му за олимпиадата.  На 5 април тази година той успешно завърши предизвикателството 30Х10.  27-годишният банскалия измина скоростно..

обновено на 05.08.24 в 13:00

От Вапцаров до виртуалните разходки: Седемте музея на Банско

Един от първите музеи в Пиринския край е къщата-музей "Никола Вапцаров", отворена за посетители през 1952 г., което поставя началото на музейното дело в Банско. Сега в града е изграден музеен комплекс, който включва седем обекта, представящи историята, културата, архитектурата и характерната за региона природа. Читалище "Никола Вапцаров" –..

обновено на 05.08.24 в 12:01

Читалище "Никола Вапцаров" – 130 години история и традиции в Банско

Читалище "Никола Вапцаров" в гр. Банско отбелязва 130 години от своето създаване, носейки със себе си история и значимост в културно-просветната дейност на града. В разговор в мобилното студио на предаването "Нашият ден" Силвия Терзиева, секретар на читалището, и Елена Калайджиева, организатор на събития, споделиха как се подготвят за..

публикувано на 05.08.24 в 10:19
 д-р Веселин Тенев (вляво) и Антон Митов

Антон Митов представя: д-р Веселин Тенев – клиничен психиатър

Д-р Веселин Тенев живее и работи в САЩ, и гостува за втори път в предаването, защото има какво да каже – от конспирациите, през политиката, до сатанизма. Философският проблем на сатанизма и психичното здраве. Докъде водят ограниченията или забраните на удоволствията. За вуду фестивалите, вуду храмовете и българските книжарници от 70-те години...

публикувано на 05.08.24 в 09:45