Една година те дерзаят заедно в изкуството и надскачат всички бариери, за да развият вдъхновението си – в хартия, хибридна изложба, всевъзможни събития – и да се превърнат в общност с единна визия за изкуството и технологиите днес. Именно тази визия е и темата на новия им брой – третото "Дерзай“, което излиза както на хартия, така и под формата на изложба в "Ателието зад къщата“.
До 18 юни обменът на вдъхновения и размишления, който се случва и в списанието, и в платформата "Дерзай“, може да бъде разгледан в различни по стил и жанр художествени творби. Голяма част от тях не са поместени между страниците на списанието, но следват същата идея.
"Дерзай“ провокира 36 артисти да си взаимодействат и да интерпретират работите си. За целта те трябва не само да допуснат другия до вътрешния си свят, но и да се осмелят да навлязат в чуждия такъв. Внимателно, с уважение и голямо желание за споделеност. Съмишлениците в дерзаенето развиват критични текстове, смесват жанрове и форми, без да изпитват притеснения от това. А накрая излизат променени и готови за още.
Повече за изложбата в "Ателието зад къщата“ и за стимула да дерзаеш в изкуството с добра компания – разказва главният редактор на списанието и организатор на всички съпътстващи го инициативи Джули Хаджолян.
Изложбата се открива на 14 юни и може да бъде разгледана в "Ателието зад къщата" всеки ден до 18 юни от 18:00 до 21:00 часа.Чуйте повече от звуковия файл.
Снимки – "Ателието зад къщата“, платформата "Дерзай“
Трябва да харесваш това, което правиш, да си му отдаден, а и да имаш доза талант. Когато обаче те позиционират в кадър, ти остава само едно – да вярваш в човека, когото си в този момент. Така Александър Трифонов вижда актьорската игра. Според него има два варианта за пресъздаване на един образ – при единия, обличайки си костюма – актьорът става..
"Състояния" е изложба на Венелина Петкова и Богдан Богдев, която съчетава японска калиграфия и монохромен абстрактен експресионизъм. Авторите представят своите вътрешни светове чрез търсения, заредени с лични психологически подпластове. Това са изкуства на "потока", "танца на четката" и "танца на ума", чиято дълбочина може да бъде магична, а..
"Да откриеш Софроний. Грешник, светец или екшън герой" е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Тя идва след дебюта "Да убиеш Ботев. Мистерии, спомени, лъжи" и "Да предадеш Левски. Конспирации, издайници, пари". Авторът проследява живота и делото на Софроний в опит да го постави на..
Дни след големия концерт на Лили Иванова излезе книгата "Лили" – истинско полиграфическо бижу, документален разказ на журналиста Георги Тошев, посветен на българската естрада и специално на Лили Иванова. С непреклонна амбиция и стремеж към съвършенство малката Лили се превръща в голяма- напуска родния си град Кубрат, за да застане под..
Чудото на Ханука за древните евреи се е случило през 164 г. пр. н. е. в храма на Ерусалим. По това време еврейската земя е управлявана от нашествениците от Елада. Те ограбили храма и принудили евреите да се срамуват от своите вярвания. Ханука се родее и с думата "освобождаване". И това ѝ придава специално значение, защото този празник символизира..
Д-р Златина Каравълчева, византолог по образование и богослов по призвание, е вдъхновяващ комуникатор на християнството. Тя разкрива същността на вярата..
Журналистката и пътешественичка Веселина Филипова е събрала в книгата си "Ваканция за двама по Средиземноморието" 60 пътеписа и повече от 200 снимки,..
Преди точно 10 години се появи една от емблематичните концертни програми на българската джаз вокалистка Мирослава Кацарова, наречена CINEMA. Тя включваше..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg