Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Русе става център на туризма и анимацията

На днешния 16 юни в Русе започва традиционното туристическо изложение "Уикенд туризъм", което се съпътства от фестивал на туристическите анимации.

XVII Туристическо изложение "Уикенд туризъм“ ще се проведе в Доходно здание на 16, 17 и 18 юни. Паралелно с него русенци и гостите на града ще имат възможността да се насладят и на XIV издание на Фестивала на туристическите анимации, който ще се състои в Централната градина и ще продължи с ден повече – и в събота. Двете емблематични за Русе събития са организирани от Община Русе, ОП "Русе арт“ с подкрепата на Министерството на туризма.

“Целта на събитието е да покажем какви са възможностите регионът да бъде посещаван. Да разкрием какви са силните му страни, за да могат туристите да останат с повече от една нощувка и да имат възможност да разгледат града и околностите“, казва в “Нашият ден“ Златомира Стефанова, зам.-кмет по икономика и международни отношения.

Силните страни

“Ние сме граничен град, намираме се на р. Дунав, нашият регион остава силно встрани в сравнение с регионите, които имат естествени туристически забележителности. Идвайки в Русе, гостите могат да открият целия регион около Дунав – Тутракан, Силистра – всички забележителности по реката и граничните градове.

Намираме се в непосредствена близост до природен парк “Русенски Лом“, където могат да се видят Ивановските скални църкви, може да се види Средновековната крепост Червен, пещерата Орлова чука, имаме и интересни винарни, които са уникални за региона“, тази година изложението ще бъде доста по-атрактивно“, казва още Стефанова. 

Изложението

“Тази година изложението ще е малко по-различно. Гостува ни Иван Звездев, който прави кулинарни демонстрации. Ще ни гостува и шеф Ради Стамболов. Ще издадем, че той миналата година разработи специален сладолед, свързан с тортата “Гараш“, която е наша запазена марка, знаем, че рецептата е измислена в Русе. Имаме и три големи концерта“, разказва още тя.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

България и глобалните тенденции: Какво да очакваме за свободата на словото през 2025 г.?

През 2024 г. състоянието на българската журналистика продължи да бъде тревожно. Това стана ясно от годишното проучване на Асоциацията на Европейските журналисти в България (АЕЖ), според което близо 80% от журналистите оценяват медийната среда като "лоша", "много лоша" или "средна". Едва около 20% споделят, че ситуацията е "добра", а под 4% я..

обновено на 09.01.25 в 12:18
Христо Хинков

Какво научихме от Covid-19 и готови ли сме за бъдеща здравна криза?

През настоящата година българското здравеопазване се изправя пред редица важни предизвикателства и приоритети. Проф. Христо Хинков, бивш министър на здравеопазването, направи обобщение на ключовите моменти в ефира на Lege Atris , акцентирайки върху отчетените и пропуснатите теми в здравната политика за периода април–декември 2024 г. Един..

обновено на 09.01.25 в 10:28

Късно ли е за ваксинация, или как да се подготвим за грипа?

С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..

публикувано на 08.01.25 в 14:02

Етика и професионализъм в акушерството: Урок от "Майчин дом"

Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте! 

обновено на 08.01.25 в 14:00

Дисертация разглежда ролята на дулите в родилната грижа

В рубриката "Времето на редактора" на Бабинден, разговаряхме с Надежда Янкова , докторант в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Нейният дисертационен труд е фокусиран върху дулите – професионалистки, които подкрепят жените по време на раждане. В ефира на "Нашият ден" тя разказа за изследването си, което разглежда трансформацията на..

обновено на 08.01.25 в 13:21