Представители на държавните и общинските театри в България, на читалищата, галериите, музеите, оперите, неправителствения сектор и други организации, които имат амбицията да инвестират в творческия ресурс на най-младите, се събраха, за да обсъдят националните и международни програми за насърчаване на младежката заетост в областта на културата. Те се обединиха около това, че артистите и хората на изкуството в България се нуждаят от по-целенасочена подкрепа по отношение на кариерното им развитие в която и да било творческа сфера.
НАТФИЗ беше домакин на този форум под надслов "Подкрепа за кариера в изкуството и културата", организиран съвместно със Съюза на артистите в България, Министерството на труда и социалната политика, Агенцията по заетостта и програма "Развитие на човешките ресурси".
"Тези програми касаят не само театрите, но и всички културни институции в страната. Те дават възможност на работодателите да наемат млади хора до 29 години, като държавата поема заплатата за известен период от време, което е много добре, защото младите хора така могат да се ориентират първо – дали това наистина е тяхната професия, за която са учили, и второ – дали това е тяхното място. А работодателите пък от друга страна имат време да преценят дали това е човекът, на когото те могат да разчитат по-сериозно за репертоара си в бъдеще", разказа в "Какво се случва" модераторът на кариенрния форум – деканът на факултет "Сценични изкуства" в НАТФИЗ доц. д-р Пенко Господинов.
Според него трудно би могъл да бъде улеснен преходът между образованието и заетостта на студентите, току-що завършили съответната артистична специалност, защото това е творчески път, който е индивидуален за всеки. Това, от което младите актьори имат нужда, е работа.
"Точно в тази част държавата може да помогне. Тези програми, колкото и да са кратки в началото като срокове – в момента те са шестмесечни, но се надявам, че могат да се удължат и на една година, просто бюджетът на държавата тази година позакъсня – със сигурност ще проработят. Виждам какъв интерес има от директорите на театрите към нашите студенти. Вече почти всички завършващи, което е голяма радост за мен, са водили разговори с колеги от различни театри да започнат работа и веднага да започнат репетиции. По този начин може да се помогне, точно това беше и целта на програмите, които представихме, а те бяха три", допълни още Господинов.
Повече за важността на образованието и смисъла на културата, за себепознанието, от което започва пътят на всеки човек, за отговорността да правиш избори и да мислиш доц. Пенко Господинов разказва в звуковия файл.
Трябва да харесваш това, което правиш, да си му отдаден, а и да имаш доза талант. Когато обаче те позиционират в кадър, ти остава само едно – да вярваш в човека, когото си в този момент. Така Александър Трифонов вижда актьорската игра. Според него има два варианта за пресъздаване на един образ – при единия, обличайки си костюма – актьорът става..
"Състояния" е изложба на Венелина Петкова и Богдан Богдев, която съчетава японска калиграфия и монохромен абстрактен експресионизъм. Авторите представят своите вътрешни светове чрез търсения, заредени с лични психологически подпластове. Това са изкуства на "потока", "танца на четката" и "танца на ума", чиято дълбочина може да бъде магична, а..
"Да откриеш Софроний. Грешник, светец или екшън герой" е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Тя идва след дебюта "Да убиеш Ботев. Мистерии, спомени, лъжи" и "Да предадеш Левски. Конспирации, издайници, пари". Авторът проследява живота и делото на Софроний в опит да го постави на..
Дни след големия концерт на Лили Иванова излезе книгата "Лили" – истинско полиграфическо бижу, документален разказ на журналиста Георги Тошев, посветен на българската естрада и специално на Лили Иванова. С непреклонна амбиция и стремеж към съвършенство малката Лили се превръща в голяма- напуска родния си град Кубрат, за да застане под..
Чудото на Ханука за древните евреи се е случило през 164 г. пр. н. е. в храма на Ерусалим. По това време еврейската земя е управлявана от нашествениците от Елада. Те ограбили храма и принудили евреите да се срамуват от своите вярвания. Ханука се родее и с думата "освобождаване". И това ѝ придава специално значение, защото този празник символизира..
Д-р Златина Каравълчева, византолог по образование и богослов по призвание, е вдъхновяващ комуникатор на християнството. Тя разкрива същността на вярата..
Преди точно 10 години се появи една от емблематичните концертни програми на българската джаз вокалистка Мирослава Кацарова, наречена CINEMA. Тя включваше..
"Да откриеш Софроний. Грешник, светец или екшън герой" е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg