Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кариера в изкуството и културата – подкрепа и много работа

Снимка: natfiz.bg

Представители на държавните и общинските театри в България, на читалищата, галериите, музеите, оперите, неправителствения сектор и други организации, които имат амбицията да инвестират в творческия ресурс на най-младите, се събраха, за да обсъдят националните и международни програми за насърчаване на младежката заетост в областта на културата. Те се обединиха около това, че артистите и хората на изкуството в България се нуждаят от по-целенасочена подкрепа по отношение на кариерното им развитие в която и да било творческа сфера.

НАТФИЗ беше домакин на този форум под надслов "Подкрепа за кариера в изкуството и културата", организиран съвместно със Съюза на артистите в България, Министерството на труда и социалната политика, Агенцията по заетостта и програма "Развитие на човешките ресурси".

"Тези програми касаят не само театрите, но и всички културни институции в страната. Те дават възможност на работодателите да наемат млади хора до 29 години, като държавата поема заплатата за известен период от време, което е много добре, защото младите хора така могат да се ориентират първо – дали това наистина е тяхната професия, за която са учили, и второ – дали това е тяхното място. А работодателите пък от друга страна имат време да преценят дали това е човекът, на когото те могат да разчитат по-сериозно за репертоара си в бъдеще", разказа в "Какво се случва" модераторът на кариенрния форум – деканът на факултет "Сценични изкуства" в НАТФИЗ доц. д-р Пенко Господинов.


Според него трудно би могъл да бъде улеснен преходът между образованието и заетостта на студентите, току-що завършили съответната артистична специалност, защото това е творчески път, който е индивидуален за всеки. Това, от което младите актьори имат нужда, е работа.

"Точно в тази част държавата може да помогне. Тези програми, колкото и да са кратки в началото като срокове – в момента те са шестмесечни, но се надявам, че могат да се удължат и на една година, просто бюджетът на държавата тази година позакъсня – със сигурност ще проработят. Виждам какъв интерес има от директорите на театрите към нашите студенти. Вече почти всички завършващи, което е голяма радост за мен, са водили разговори с колеги от различни театри да започнат работа и веднага да започнат репетиции. По този начин може да се помогне, точно това беше и целта на програмите, които представихме, а те бяха три", допълни още Господинов.

Повече за важността на образованието и смисъла на културата, за себепознанието, от което започва пътят на всеки човек, за отговорността да правиш избори и да мислиш доц. Пенко Господинов разказва в звуковия файл.

Снимки: natfiz.bg


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Както се отваря небе

Хераклитова река Не можеш да нагазиш на плитко във времето като в река, без то да не те повлече така, както реката на Хераклит. Застиват реките от лава, но реката на времето не спира. Сякаш от безкрая извира и към безкрая тя продължава. Плават по течението речно трупове на дървета голи, камъните на дъното се заоблят. Ах, нищо, нищо не е..

публикувано на 31.07.24 в 16:35
Кристин Димитрова

Кристин Димитрова: Да намерят своя глас в писането е най-трудното за младите

"Конкурсът и уъркшопът "Петя Дубарова" нямаше да ги има без помощта на Елица Дубарова, която е много активен и истински човек, – казва поетесата Кристин Димитрова – тя организира всичко, защото вярва в литературата, в смисъла и в това, че нещата не могат да останат на едно място. Второто нещо, което е важно, е Бургаската община, която гъмжи от..

публикувано на 31.07.24 в 16:01

"Сънувам на български" – животът на бесарабските българи във фотоизложба

Фотодокументалната изложба "Сънувам на български" в галерия "Синтезис" представя културата и изследва идентичността на бесарабските българи. Това е първото цялостно показване на дългосрочния проект на Михаела Аройо за българите в Молдова и Украйна, който ѝ носи две награди.  Изложбата има звукова среда, която потапя в автентичната атмосфера на живота..

публикувано на 31.07.24 в 15:25

ART House – пространство за всички

ART House е новото пространство за изкуство, култура, образование, креативни идеи и личностно развитие.  Николина Харизанова разказва какво точно се случва в тази къща и на кого е подслон.  Нейните обитатели варират от всички сфери на изкуството и предлагат различни ателиета, където то върлува. ART House е пространство за всички,..

публикувано на 31.07.24 в 14:30

Sofia Summer Fest Underground – от 19 август в "Чистилището"

След края на Sofia Summer Fest 2024 в Южен парк II на 18 август любимият фестивал за култура на открито продължава с Underground Edition в “Чистилището”. Втората част от фестивала ще покаже още много концерти, театрални постановки, стендъп комедии и прожекции под открито небе, а домакин е клуб “Чистилището” на ул. "Индустриална" 7, на минути от..

публикувано на 31.07.24 в 10:40