Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дали актуализацията на бюджета ще доведе до икономическа криза?

Владислав Панев: Силно преувеличено е твърдението, че държавата е свършила парите

Владислав Панев
Снимка: БГНЕС

Ясно е, че 2022 г. е много динамична година. Затова се налага и актуализация на бюджета, която беше гласувана на първо четене. Днес изтича срокът по предложенията за актуализацията на държавния бюджет. Ще бъдат ли обезпечени така парите на държавата, че да има за всички?

"Очаквам утре или в началото на другата седмица да гледаме бюджета на второ четене, както валят предложения много. Вероятно е опозицията, която говореше за икономическа и финансова стабилност, да допусне много повече разхищения на бюджета. И България да се озове в някаква нова финансова криза", казва в "Нашият ден" народният представител от ДБ Владислав Панев.

"Държавният дълг намалява – и номинално тази година, и като процент от БВП от 21% от него. Резервите на правителството се увеличават – сега са 8,2 млрд. лв. Силно преувеличено е твърдението, че държавата е свършила парите", допълва експертът.

Владислав Панев изрази увереност, че ще има достатъчен брой депутати (над 121), които да приемат най-нужните мерки за актуализацията на бюджета – да защитят доходите на пенсионерите, на най-бедните и в същото време да намалят ДДС на комуналните услуги от 20 на 9% (парно, вода, газ, цени на хляба).

Повече можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Образование в Лондон, кариера в България: Историята на Кристиян Доброславов

В рубриката „Темите на деня“ на предаването „Нашият ден“ гостува Кристиян Доброславов – млад човек, който въпреки образованието си в Англия, избира да се развива в България. Разказвайки за живота си в Обединеното кралство и предизвикателствата пред младите хора, Кристиян сподели своите лични преживявания и мотиви за връщането си в родината...

обновено на 25.07.24 в 10:24

Проф. д-р Мария Николова: Увеличава се броят на трайно излекуваните от HIV

Най-голямата годишна конференция по въпросите на HIV и СПИН се провежда в Мюнхен, като събира над 10 000 участници и ще продължи до 26 юли. Това е първото провеждане на конференцията в Германия от 1993 година насам. Лекари, експерти в областта на общественото здраве и активисти от около 175 държави са поканени да се включат в 25-ата Международна..

обновено на 24.07.24 в 14:14

Частните лечебни заведения и Директива 2014/24 за обществените поръчки

ЕКИП (Експертен клуб за икономика и политика) подготви първия по рода си в България публичен сравнителен правен анализ и оценка на въздействието във връзка с транспонирането на Директива 2014/24 за обществените поръчки по отношение на частните лечебни заведения в България и наказателната процедура на ЕК срещу България по този повод. В Lege..

публикувано на 24.07.24 в 14:10

Трансплантираните спортисти от България доказват: Донорството е живот

Единственият българин с два трансплантирани органа, Георги Пеев, спечели четири златни медала в дисциплината плуване на Европейските игри за трансплантирани и диализирани в Лисабон . Пред екипа, придружаващ българския отбор на игрите, Пеев сподели: "Показваме чрез физическа активност, че хората с трансплантации могат да бъдат активни – не..

публикувано на 24.07.24 в 12:50

Защо лекарка от Варна избира да помага на бежанци от Украйна?

Д-р Христина Димитрова, общопрактикуващ лекар и носител на приз за застъпничество от платформата TimeHeroes, разказва за своята доброволческа работа с украинци със специални потребности във Варна и за менторството и подкрепата към украински медици, желаещи да упражняват професията си у нас. В интервю за "Нашият ден" д-р Димитрова споменава..

обновено на 24.07.24 в 12:20