Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Досието Жана" – човешко, твърде човешко

Милена Макариус
Снимка: anne-carriere.fr

Милена Макариус пише първата си книга "Досието Жана" след неочаквано и разтърсващо откритие от своето минало – едно картонче на сътрудник на Държавна сигурност, което излиза на бял свят заради филма на дъщеря ѝ Божина Панайотова за близкото комунистическо минало "Червено, твърде червено". Книгата излиза първо във Франция през 2020 година, където Милена Макариус живее и работи от години. Призраците на комунизма оживяват в търсенето на истината за миналото от майката и дъщерята, снимаща филма за своите български корени.

"Досието Жана" е роман, провокиран от филма "Червено, твърде червено", но желанието на авторката е книгата да има универсално звучене, което се получава. Поколението на 60-те години на миналия век вероятно би открило много допирни точки с него. 

Писането за Милена Макариус е с цел да стигне до отговори на въпросите, които я тревожат, а не всичко да се замете под килима. Историята с досието е само начален тласък за романа, а въпросите в него всъщност са много, като например, защо авторката не познава жертви на комунизма. Но се оказва, че не е така и всеки от познатите ѝ има пострадали от властта близки. Новото в книгата всъщност е пресичането на публичното и личното. 

Как голямата история рефлектира – било чрез досието или разказите, които открива Милена, върху едно семейство, върху съзнанието на един човек. Накрая всеки остава сам срещу собственото си минало, казва авторката и това поражда желанието да се преподреди това минало и човек да погледне на личната си история, като част от голямата история. Всеки си създава фикция за голямата история, според нея – и за личната, и за тяхното смесване. 

"Ние имаме нужда от такава фикция, за да живеем. От една страна, да погледнеш миналото винаги е полезно, а от друга – дори в настоящето днес, извън досиетата, с нещата, които стават в Украйна – целият въпрос с голямата история и необходимостта да няма в нея лъжи и митологоия, казва Милена Макариус.

Чуйте повече от звуковия файл.



По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Безсъдбовност" – романът на Нобеловия лауреат Имре Кертес

"Безсъдбовност" е най-известният роман на унгарския писател от еврейски произход Имре Кертес. Това е първата книга от неговата трилогия за Холокоста, наградена с Нобелова награда за литература през 2002 година за "книгите на писателя, които подкрепят крехкия опит на индивида срещу варварския произвол на историята". За първи път романът е публикуван..

публикувано на 27.11.24 в 17:35

"Есенна соната" на Плевенския театър гостува в София

Плевенският театър "Иван Радоев" гостува на софийската публика с един от най-новите си спектакли – "Есенна соната" от Ингмар Бергман. Постановката по прочутата пиеса на големия шведски режисьор и драматург е дело на режисьорката Детелина Станева, която е сред най-младите творци в българския театър. Текстът на Ингмар Бергман е в превод наВаса Ганчева...

публикувано на 27.11.24 в 14:34

Пунта: Преосмисляне на границите

Срещаме ви с едно от най-смелите пространства за съвременно изкуство в София – галерия "Пунта". Открита през 2022 г. на улица "Дунав", галерията е основана от куратора Бояна Джикова и художниците Аарон Рот и Викенти Комитски. Тя е посветена на пост-интернет естетиката и на така наречения "траш арт" – художествена практика, която експериментира с..

публикувано на 27.11.24 в 13:05

Сатиричният театър с почит към петима големи артисти

90-годишнината на петима от големите артисти на Сатирата – Васил Попов, Петър Пейков, Димитър Манчев, Вели Чаушев и Хиндо Касимов – ще бъде отбелязана в спектакъл под режисурата на Николай Младенов, със съдействието на БНР и БНТ.  Участват актьорите Йорданка Стефанова, Александър Григоров, Ивайло Калоянчев, Мартин Желанков, Михаил Сървански, Николай..

публикувано на 27.11.24 в 11:55

Нова поетична антология събира 43-ма български автори

"Антология Съвременна българска поезия" има  официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на книгата е послание за бъдещите поколения, към които е адресирано най-доброто от българската поезия. Сред авторите, редом с известни поети като Бойко Ламбовски, Иван Ланджев, Маргарита Петкова, Палми..

публикувано на 27.11.24 в 10:15