Остават броени дни до "Копаница-тропаница" – най-обичаният проект на Оркестъра за народна музика на БНР.
В "Нашият ден" диригентът Димитър Христов припомня: "Този проект е пионер по своему, защото точно преди девет години го направихме в зала 3 на НДК. Там щяхме да съборим залата, защото тя е земетръсна и има възможност да се клати и тя се клатеше много, тъй като почти 800 души присъстваха на това събитие. Вторият път го правихме на отрито в "Южния парк“. Това е третото му издание, което ще бъде също на отрито".
На 27 юни, понеделник, от 20.00 ч. за първи път на откритата сцена Арена София, Колодрум Сердика, Оркестърът ще изпълни най-популярните хора и ръченици като Чичово, Еленино, Петрунино и Щеркольовата.
Пандемията ни отне възможността да бъдем заедно, да танцуваме и да се хващаме за ръце. Ето какво припомня маестрото за различните видове хора: "Неслучайно хората се хващат за ръце, за да преминава енергията през тях. Въпреки че в миналото не е било съвсем редно това. Защото знаете, че когато момче харесва момиче, то няма право да я хване за ръка, те са се държали през кърпа".
Новият сезон
"Следващият сезон е много красив, защото е юбилеен. Навлизаме в 70-ата годишнина на оркестъра. Подготвили сме проекти, с които да доставим удоволствие на нашата публика и да върнем лентата назад за последните 70 години, да разкажем за нашите предци. Планирали сме четири концерта. Най-важният ще бъде празничният концерт в зала "България“ в началото на ноември. Планирали сме 10 тура в десет български града", споделя Димитър Христов.
Интервю с диригента Димитър Христов можете да чуете в звуковия файл.
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В редакция "Хумор и сатира" знаем, че всичко е измама, но това не е причина да не търсим постоянно истинското. Какво сме открили тази седмица можете да разберете в неделя, веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Татяна Лолова, Васил..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Дора Давидова – учителка, медицинска сестра и православна християнка – продължава своя вълнуващ разказ за пътуването по легендарния поклоннически път..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg