Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Галерия "88 Камен Попов" идва от Люксембург в София

4
Снимка: Светлана Тарашоева

Тези дни в София отвори врати още една галерия – "88 Камен Попов". Юлита Попова и съпруга ѝ Жос Селис създадоха галерията и едноименна фондация в памет на именития наш художник и плакатист Камен Попов. В продължение на 32 години основаната през 1988 година от Камен Попов в центъра на Люксембург галерия "88" е едно от най-престижните места за изява на най-известните български и европейски художници и школа за млади таланти.

Сега сестрата на Камен Попов – Юлита Попова и съпругът ѝ, които от две години се установиха в София, създадоха едно изключително модерно арт пространство на ул. "Богатица" 25, в което е запазено цялото творчество на Камен Попов и е изложена част от уникалната колекция на галерията в Люксембург. Галерията е едно прекрасно място, направена е с много вкус и още с откриването стана ясно, че тя ще бъде част от културния живот на столицата ни.

Идеята за "преместването" на галерия "88" от Люксембург в София е отдавна. Юлита Попова и съпругът ѝ смятат, че ще провокират почитателите и клиентите си от цяла Европа да посетят София и затова избират един малко странен обратен път към България. Те излагат плакати на Камен Попов и живописни работи, а също и работи на български художници, с които са работили през годините. Имат намерение да канят български художници, не много популярни у нас, които работят по света. В един сезон предвиждат по 4-5 добре премислени, камерни изложби, като продължават и сътрудничеството си с автори, с които са работили и преди.

Налагането на художници от източноевропейски страни е много трудно, споделя своя опит Юлита Попова, но тя се надява, че доверието, което имат в Люксембург, ще продължи и в София. Камен Попов е познато име за художниците и е известен в световен мащаб , но не е толкова познат за по-младото поколение у нас. Малцина са навярно тези, които знаят, че в Музея за модерно изкуство Ню Йорк (МоМа) има негов афиш на тема 1917 година или, че той е автор на плакатите, символизиращи приемането на България и Румъния в ЕС. Юлита Попова продължава своя разказ за световно известния художник Камен Попов, който можете да чуете в звуковия файл.

Снимки: Светлана Тарашоева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Наближава крайният срок за "Искри" 2024

До 30 април 2024 г. всички деца, които обичат да пишат, могат да се включат в Националния радиоконкурс за детско литературно творчество "Искри". Конкурсът се организира за 41-ви път от програма "Христо Ботев" на Българското национално радио и е най-старият национален конкурс за литературни произведения, написани от деца. "Очертава се и..

публикувано на 19.04.24 в 17:15

Послеписът на художника Милко Божков

Откриването на изложбата с живопис на Милко Божков в три зали на галерията на СБХ на "Шипка" 6 изненада посетителите и зарадва приятелите на художника. За новата си мащабна експозиция с лаконичното заглавие "P.S." / "Послепис" Божков казва пред "Артефир": " Пост е, докато един художник нарисува картината, след това  скриптум е, когато..

публикувано на 19.04.24 в 15:12

"Всеки иска да живее" на българска сцена

Премиерните представления на "Всеки иска да живее" от израелския драматург Ханох Левин в Сатиричния театър "Алеко Константинов" са на 19 и 20 април . Режисьор е Елена Панайотова, сценографията е дело на Юлиян Табаков, хореографията на Росен Михайлов, музиката Христо Намлиев. Името на Ханох Левин е в списъка с водещите световни драматурзи, а..

публикувано на 19.04.24 в 14:26

Чужденци навсякъде на 60-ото Венецианско биенале

На 20 април се открива официално 60-ото издание на Венецианско биенале – най-важният световен форум за съвременно изкуство. То е под мотото "Чужденци навсякъде" и продължава до 24 ноември 2024 г. Нашият български проект също има интересно заглавие – "Съседите". Това издание е с най-голям брой артисти, екипи и артколективи – над 330.  Василена Мирчева,..

публикувано на 19.04.24 в 14:10
Ю Хуа

Десет есета за съвременен Китай

Излезе втора книга на китайския писател Ю Хуа на български език в превод на Стефан Русинов след "Живи" – един от най-популярните и превеждани негови романи.  "Китай в десет думи" е сборник с десет есета на писателя, който казва в предговора: "Ако тръгна да разказвам за всички аспекти от живота в съвременен Китай, ще се получи нещо по-дълго от..

публикувано на 19.04.24 в 14:05