Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Исторически музей - Исперих

40 години от откриването на Свещарската царска гробница

Дейността и новите проекти на Историческия музей в гр. Исперих са темата на предаването "Европейски паралели". За дейността на музея, изложбите и ценните експонати разказват Емилия Германова, директор на институцията, и Борислава Вискова, заместник-директор. 

Можете да научите и подробности за царската гробница, открита в с. Свещари – един от уникалните археологически обекти, разкрити по българските земи.

Борислава Вискова и Емилия Германова в студиото на програма „Христо Ботев“
Със създаването на малка разнородна колекция от археологически находки, която е приютена в една от стаите на читалище "Съзнание", се поставя началото на музейното дело в град Исперих. Колекцията е събрана от най-новото дружество, основано през 1927 г. – "Околийско Археологическо дружество "Хан Омуртаг". В периода 1956-1963 година кръжокът по краезнание към читалището прибавя към нея експонати от миналото на родния край с предимно етнографски характер. През 1978 година сбирката става филиал на Окръжния исторически музей в Разград. 

След откриването на Свещарската гробница през 1982 година районът на Исперих става център на комплексни научни изследвания по програма "Гетика" и дейността на филиала се разраства. През 1984 година той получава статут на самостоятелен музей.


Много са интересните прояви, за които разказват гостите на предаването. Ето какво сподели Борислава Вискова за една от тези инициативи: "През далечната 2009 година, креативното мислене на музейните служители роди Панаира на царевицата… В нашия град има много земеделски производители, които в общинските земи отглеждат царевица и пшеница. Под сръчните ръчички на малки и пораснали деца оживяват кукли и приказни герои, бижута, къщи, ферми, …направени от царевични листа, кочани и зърна…"


А Емилия Германова покани слушателите да се разходят с децата си в резервата Сборяново и да вземат със себе си и едно хвърчило. Край Царската свещарска гробница се провежда Фестивал на хвърчилата през първата седмица на месец юни. Но, каза тя, там винаги има вятър и когато слушателите дойдат, те могат да изпитат удоволствието, заедно с децата да пуснат своите хвърчила и да се насладят на красивата природа.

Снимки: ФС на ИМ - Исперих, Божидар Любенов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Зодиакът" на Димитър Рашков в галерия "Българи"

Можем да наречем тази изложба и юбилейна за навършилия през 2024 г. 70 години Димитър Рашков. Основният и непоказван досега цикъл в нея е именно "Зодиакът", който е продължение на темите, занимаващи скулптора през целият му път. Сред тях са: Трифон Зарезан (Опиянението на боговете); Еротикон (Изящните дебелани); Адам и Ева след изгонването от Рая;..

публикувано на 19.02.25 в 17:05
Илюстративна снимка

В Париж започва най-големият панаир за съвременно изкуство

2000 художници, фотографи, архитекти, скулптори и гравьори от цял свят ще представят най-новите си произведения. Събитието се провежда под стъкления купол на "Гран Пале" във френската столица. Панаирът за съвременно изкуство "Арт Капитал" се открива с грандиозно шоу и дефиле на бижутери, които представят най-новата си продукция. В рамките на трите..

обновено на 19.02.25 в 16:23

Варна ще има театрален фестивал и през есента

Драматичният театър "Стоян Бъчваров" във Варна обяви създаването на нов театрален фестивал в морската столица. Първото издание на Черноморския театрален фестивал ще се проведе от 24 до 28 септември 2025 година. Идеята на организаторите е да предложат в ранната есен едно голямо културно събитие на варненци и на гостите на града и така да се удължи..

публикувано на 19.02.25 в 15:58
Къща на Георги Савов

Факти и родови истории в "Сградите разказват"

Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които създават епизодите, разкриват събития и истории, свързани с построяването, архитектите и обитателите на ценните сгради в Стара София. "Идеята за поредицата се роди на базата на две беседи, които..

публикувано на 19.02.25 в 12:10

Софийска премиера за "Не се обличай за вечеря" или любовен триъгълник по две

Представлението "Не се обличай за вечеря" по пиесата на Марк Каполети "Пижама за шестима" е първият опит на режисьорката Максима Боева за ситком. Заедно със сценографа на представлението Киряна Аврониева те се впускат още повече в експеримент със сценичното пространство, като бягат от класическия модел на жанра, който е белязан от "диван по..

публикувано на 19.02.25 в 11:04