Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Танцовите награди "Импулс" за втори път

Снимка: @ИмпулсImpuls

За втора поредна година бяха връчени годишните награди на професионалната танцова общност "Импулс". На 27 юни, по време на официалната церемония, в която участие взеха международни и български артисти, бяха отличени постиженията на класическия и съвременен танц у нас.

Наградите "Импулс" се учредяват през 2021 с идеята не само да бъдат отбелязани и популяризирани достиженията на българските творци в сферата, но и за да се повиши видимостта на това изкуство за широката общественост.

"Усети се, че в България има една общност, която най-после осъзнава своята значимост и е готова да се еманципира, да заяви своята позиция самостоятелно на фона на всички сценични изкуства. Видя се една общност, която не се дели по стил, жанр и по това дали тя е държавно субсидирана, или е независима от частния сектор, където хора търсят финансиране за всеки свой проект. Видяха се хора, които взаимно оценяват и харесват нещата, които правят. Това всъщност е много за едни награди, които имат едва своето второ издание", каза в "Артефир" Росен Михайлов – хореограф, инициатор и продуцент на наградите на професионалната танцова общност "Импулс".

Отличените тази година са:
• Примабалерината на "Софийска опера и балет" Марта Петкова в категория "Изпълнителски класически танц – жена";
• В същата категория, но за мъж, беше отличен Никола Хаджитанев, премиер солист на "Софийска опера и балет";
• В съвременния танц за жена изпълнител спечели Даниела Иванова, солистка на балет "Арабеск";
• А за "Изпълнителски съвременен танц – мъж" беше отличен Радослав Йорданов от танцова компания "ДЮН" и "Музотанц", който трупа все повече популярност сред колегите си;
• Наградата за оригинална хореография на авторско танцово представление отиде при Петя Стойкова за съвременния ѝ танцов спектакъл "Ритуали на душата";
• Веса Томова беше отличена в категория "Постановка на класическо или адаптация на съществуващо танцово произведение" за балета "Баядерка" на Държавна опера - Пловдив;
• За трупа на година беше отличена танцовата трупа на Държавна опера - Стара Загора;
• Наградата за танцова продукция на годината също отиде при спектакъл на Старозагорската опера – "Сънят на Пилат" с автор Василий Медведев.
• Извънредни награди получиха и артисти, които през сезона показаха, че именно от тях предстои да видим най-доброто – това са Анелия Димитрова, примабалерина на балета на Държавна опера - Стара Загора, и Павел Койчев, солист на Варненската държавна опера.
• С извънредна награда беше отличено и 15-ото, юбилейно издание на фестивала "Антистатик", както и неговите инициатори Ива Свещарова, Вили Прагер и Стефан А. Щерев.
• Специалната награда за цялостен принос в развитието на българския танц пък получи акад. Калина Богоева, една от най-известните прими на Националния балет на България.

Тазгодишното издание на наградите "Импулс" позволи да бъдат отворени и някои неудобни теми, които с годините не са намерили решение за начините, по които съществува и функционира българския танц, обясни още Росен Михайлов.

Постигат ли развитие наградите в тази посока и какво можем да видим в годишната снимка на танца в България, която те създават, чуйте от продуцента им в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Усещането за кино на Александър Трифонов

Трябва да харесваш това, което правиш, да си му отдаден, а и да имаш доза талант. Когато обаче те позиционират в кадър, ти остава само едно – да вярваш в човека, когото си в този момент. Така Александър Трифонов вижда актьорската игра. Според него има два варианта за пресъздаване на един образ – при единия, обличайки си костюма – актьорът става..

публикувано на 26.12.24 в 17:40

Японска калиграфия и абстрактен експресионизъм в изложбата "Състояния" на Венелина Петкова и Богдан Богдев

"Състояния" е изложба на Венелина Петкова и Богдан Богдев, която съчетава японска калиграфия и монохромен абстрактен експресионизъм. Авторите представят своите вътрешни светове чрез търсения, заредени с лични психологически подпластове. Това са изкуства на "потока", "танца на четката" и "танца на ума", чиято дълбочина може да бъде магична, а..

публикувано на 26.12.24 в 13:35

Софроний – грешник, светец или екшън герой?

"Да откриеш Софроний. Грешник, светец или екшън герой" е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Тя идва след дебюта "Да убиеш Ботев. Мистерии, спомени, лъжи" и "Да предадеш Левски. Конспирации, издайници, пари". Авторът проследява живота и делото на Софроний в опит да го постави на..

публикувано на 25.12.24 в 11:09
Георги Тошев

Георги Тошев посвети книга на Лили Иванова

Дни след големия концерт на Лили Иванова излезе книгата "Лили" – истинско полиграфическо бижу, документален разказ на журналиста Георги Тошев, посветен на българската естрада и специално на Лили Иванова. С непреклонна амбиция и стремеж към съвършенство малката Лили се превръща в голяма- напуска родния си град Кубрат, за да застане под..

публикувано на 24.12.24 в 16:12

Коледа и Ханука – тази година ще празнуваме в един ден

Чудото на Ханука за древните евреи се е случило през 164 г. пр. н. е. в храма на Ерусалим. По това време еврейската земя е управлявана от нашествениците от Елада. Те ограбили храма и принудили евреите да се срамуват от своите вярвания. Ханука се родее и с думата "освобождаване". И това ѝ придава специално значение, защото този празник символизира..

публикувано на 24.12.24 в 15:28