Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Стартира световната инициатива "Месец юли без пластмаса"

Снимка: ЕПА/БГНЕС

За пета година в България се провежда инициативата "Юли без пластмаса“, част от глобалното движение Plastic Free July. Кампанията цели да насърчи хората да ограничат употребата на еднократна пластмаса в ежедневието си и така да спомогнат към борбата със замърсяването с подобни отпадъци.

В рамките на един месец кампанията ни предизвиква да намалим използването на пластмасови продукти за еднократна употреба, които се нареждат сред основните замърсители на природата през последните години.

“Целта ни е да създаваме една активна гражданска общност с идеята за устойчиво развитие и устойчив живот в Синеморец. Март месец започнахме една инициатива, която се казва “Зелен Синеморец“, насочена към информиране на хората и привличане към използване на торби за пазаруване за многократна употреба. Реализираме работилници за изработка на торби, които подаряваме и раздаваме. До момента сме раздали около 100 такива торби. На 8 юли ще имаме отворена публична прожекция“, разказва в “Нашият ден“ Драгомира Раева, която работи в Читалище “Синева“ в село Синеморец.

“В момента сме обградени от пластмаса и буквално я изяждаме с морските обитатели, които консумираме, тя попада и в нашето тяло. Грубо казано всеки месец поглъщаме аналога на една дебитна карта. Доста пластмаса попада в нашите тела и това е притеснително. Имаме един огромен скок, който не е естествен, и има последствия както върху самата природа, така и върху нас самите“, казва в “Нашият ден“ Стойчо Наков, собственик на зелен бизнес у нас.

“Има промяна, в големите градове в София виждаме все повече магазини, в които може да се пазарува в собствен съд. За съжаление продължаваме да виждаме всеки ден хора с пластмасови и картонени чаши“, казва в “Нашият ден“ Елеонора Йосифова, природозащитник от екологично сдружение “За Земята".

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За вечния живот

Данни за това как да се отнасяме към покойниците откриваме още в Стария завет. Молитвите за мъртвите съществуват от древност, тъй като "в Христа всички са живи”. Всяка събота от седмицата е посветена на покойниците. Традиция е на задушниците, установени от църквата за общ помен за починалите да се посещават гробищата, за да отдаваме дължимата..

публикувано на 03.11.24 в 09:35
Евгений Кънев

Евгений Кънев: Обществото отива към код на поведение – силният е важен, независимо как се държи

Кой има интерес от грубото и агресивно поведение на политици срещу журналисти, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев , икономист. "Това отношение към журналисти не е отсега, а от доста отдавна. Минаха немалко години, откакто Анна Цолова влезе в директен конфликт с политици по време на предаване и вместо да беше..

публикувано на 03.11.24 в 09:00

Форма на дискриминация ли е недостъпната архитектурна среда

В рубриката "Съвети на адвоката" на юридическото предаване "Законът и Темида" д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в ЮФ на СУ "Св. Климент Охридски", член на Комисията за защита от дискриминация, дългогодишен консултант на предаването, отговаря в ефир на слушателски въпроси. Гена Видева от Ямбол: Предоставянето на услуги и..

публикувано на 01.11.24 в 14:30
Иво Сиромахов

Защо продължаваме да търсим примери в миналото?

В Деня на народните будители в рубриката "Разговорът" на "Нашият ден" гостуват Иво Сиромахов, писател и автор на книгата "Моите вдъхновители", и Христо Блажев, създател на сайта "Книголандия" и групата "Какво четеш" с над 200 000 членове. Те споделиха своите мисли за будителите и вдъхновителите. Иво Сиромахов разказа, че след като е..

обновено на 01.11.24 в 13:22
проф. Илин Славов и Анелия Торошанова

Проф. Илин Савов: Киберкултурата в България е на много ниско ниво!

Изкуствен интелект и киберсигурност – възможности за генериране на престъпления и ниво на защита. Каква е ролята на ИИ и има ли той негативни страни? Проф. Илин Савов е директор на Научноизследователския институт по продоволствена сигурност към Тракийския университет в Стара Загора (единствен у нас).  Експерт по проблемите на националната,..

публикувано на 01.11.24 в 12:45