Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Военноисторическият музей отбелязва 106-годишнина с изложба на непоказвани бижута

Снимка: БГНЕС

На 4 юни през 1916 г. е основан Националният военноисторически музей. Той е държавен музей, който от създаването си до днес е структура на Министерство на отбраната (респективно Министерство на войната и Министерство на народната отбрана).

Музеят издирва, съхранява, научно обработва и популяризира културни ценности, свързани с националната и европейска военна история.  За своето вековно присъствие в културноисторическото пространство в неговите фондове са съхранени и проучени повече от 1 000 000 културни ценности, свидетели на българската и европейска военна история.


“106 години са достатъчно време, за да може една институция да индивидуализира своя облик. “, казва в “Нашият ден“ доц. Соня Пенкова, директор на музея и допълва:

“За един музей в днешно време е много важно да намери онзи удачен език на комуникация със своята публика. Най-вече първо да диференцира коя е основната му публика и коя е публиката, към която той има пристрастие и смята, че там трябва да заложи. Музеите трябва да се стремим и да говорим на езика на днешното младо поколение.“

Доц. Соня Пенкова
“За да направим по-сериозен прочита на българската история, е важно да накараме хората да се замислят и да усещат преживяното по-осезаемо. Да ги накараме сами да търсят информация за онова, което ние само загатваме в експозициите си. Нашето присъствие в онлайн пространството е изключително важно, защото не знаем какви са предизвикателствата в бъдеще пред нас. Колкото по-активно дигитализираме своя фонд, и колкото по-сериозно създаваме дигитални инструменти и за онлайн, освен за физическото си присъствие, толкова повече ще разширим своите шансове, за да бъдем близко до публиката.“

“Отбелязваме рождения ден на музея тази година с изложба.  В нея се стремим да покажем колко още неразкрити тайни крие той. Това е институция,  за която често казваме, че има повече от милион експонати. Това е един Музей, който тепърва има да разказва много истории“, допълва още доц. Пенкова.


Изложбата е създадена по повод 106-ата годишнина на Музея, тя представя една неизвестна и много любопитна част от неговия милионен фонд – колекцията с ценни бижута, повечето от които бяха показани пред публика за първи път.

Чуйте разговора в звуковия файл.

Снимки: БГНЕС
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Юлиана Сайска

Тийнейджърът в мен: Юлиана Сайска

На гости в "Тийн Тайм" е Юлиана Сайска – актриса и експерт по психо-драма, специалист по движенчески театър, майка на тийнейджър и бивш състезател по художествена гимнастика. В младежките си години Юлиана е била смесица от тревожност, увереност, търсене на себе си и правилните избори. Желанието да споделя и осмисля човешките чувства..

публикувано на 07.11.24 в 09:44
Калин Серапионов, Choose Training, 2014-2018, видео

Пред очите ни – видеоарт

Видеоартът без съмнение е едно от най-влиятелните направления в съвременното визуално изкуство. Появило се като радикален отговор на технологичния напредък и връзката ни с дигиталните медии, днес това изкуство е критична платформа за коментар върху социални, политически и лични теми. И същевременно създава специфични реалности и нови измерения на..

публикувано на 07.11.24 в 09:30

Двама българи с Universi Estremi в сърцето на Рим

Художниците Цветелина Русалиева и Илиян Рач о в откриха съвместна изложба в галерията Аrea Contesa Arte в сърцето на Рим, която продължава до 10 ноември под наслов Universi  Estremi. Експозицията включва 20 творби – две паралелни вселени, сътворени в София и в Рим. От една страна, абстракционизмът на Цветелина Русалиева се опитва да улови..

публикувано на 07.11.24 в 08:50

"Стиховете на Капитана" от Пабло Неруда – за първи път на български език

Сборникът с любовна лирика "Стиховете на Капитана" от Пабло Неруда, "най-великият поет на XX век на всички езици", както го определя Габриел Гарсия Маркес, излезе от печат за първи път на български език в превод на Калин Коев. С настоящото издание отбелязваме и 120 години от рождението на Неруда.  Страстно чувствена и изригваща с цялата еротична мощ..

публикувано на 07.11.24 в 08:30

Александър Ботйов с поетичен спектакъл

"Когато бръшлянът поникне" е дебютна стихосбирка на Александър Ботйов – родственик на поета революционер Христо Ботев. Тя ще бъде представена за пръв път пред публиката на 6 ноември от 19 часа на Арт сцена "Шипка" 34 . Актрисата Милена Червенкова и пианистът Марио Йоцов са сътворили своеобразен поетичен спектакъл с около 20 творби на автора...

публикувано на 06.11.24 в 17:09