Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Владимир Симеонов: Да си човек с човека

Снимка: Ани Петрова

Вероятно мнозина си спомнят неговата благородна постъпка отпреди два месеца, когато той намери и върна сумата от 140 хиляди лева. Владимир определя себе си като богат човек, притежател на най-ценното – семейството, детето, очите и ръцете си. Казва, че по-голямо богатство от това няма. Не разбира интереса към себе си и не определя постъпката си като нещо странно, и необичайно, напротив – смята, че това е най-естествената човешка постъпка, която всеки един е нормално да предприеме в подобни ситуации. Възпитава дъщеря си Виктория по начина, по който е възпитан самият той – да бъде добър и честен човек, да помага на онези, които се нуждаят от помощ.

Ето какво споделя в "Нашият ден“ Владимир Симеонов: "За мен това е някаква нормална постъпка. Всеки трябва да постъпи така. Би трябвало на никой да му прави впечатление. Би трябвало да направи впечатление, ако не ги бях върнал. Ако се беше разбрало, че съм ги задържал“. 

Човекът, върнал огромната сума, скромно заявява, че "парите не трябва да са мисъл и цел". На това учи и дъщеря си, затова я води в домове за деца без родители, на които заедно помагат. 

Вълнува се за бъдещето на България и твърди, че "Ние не обръщаме внимание на ресурса, който е зад нас, и на ресурса, който имаме. Виждам го и в домовете за сираци. Виждам го в подрастващите и във възпитанието. Ако ние не обърнем внимание, ще продължим да сме най-бързо изчезващата нация в света. 

"Това, което се случва в държавата, можете да го види на един обект. Каквато и фасада да направя, какъвто покрив да направя, аз нямам ли основи, всичко това ще рухне. Изчезнат ли основите, златният покрив ще е долу на земята", споделя Владимир. 

Повече можете да чуете в звуковия файл. 


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв. Велислав Величков

Какво означава депутати да разпитват граждански активисти и журналисти

Какви опасности за свободата на изразяване и демокрацията крият предложените за гласуване в НС през тази седмица проектозакон за "чуждестранните агенти" и съставянето на парламентарна комисия за "установяване на факти и обстоятелства относно дейността на Джордж Сорос  в България за целия период на прехода", коментира в "Мрежата" по програма..

публикувано на 08.02.25 в 08:45

Същински врачки сме

В редакция "Хумор и сатира" – не, че го искаме, но често пъти какъвто абсурд напишем в нашите сатири, такъв се случва не след дълго. Подробности и примери ще има в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", композирани и изпети от Рашко..

публикувано на 07.02.25 в 15:30
адв. Христиан Митев

Съвети на адвоката: адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Иван Матеев, Велико Търново: Аз съм инвалид, прикован съм към леглото и живея от социални помощи. В началото на годината получих известие, че дължа по старо дело за имот съдебни такси в размер на 200 лв.,..

публикувано на 07.02.25 в 14:45

LET’S GO 2025: 30 000 лв. за най-добрите социални идеи

Българският център за нестопанско право обяви началото на кандидатстването за 15-ото издание на програмата LET’S GO: Програма за предприемачество за НПО за 2025 г. Тази инициатива е насочена към гражданските организации, които желаят да стартират стопанска дейност, свързана с тяхната мисия. LET’S GO е интензивна тримесечна програма, която ще се..

обновено на 07.02.25 в 13:54

Превенция на насилието: Ролята на учениците в училищната среда

Институтът по социални дейности и практики (ИСДП) участва като партньор в международния проект CARING – инициатива, насочена към предизвикване на социалните норми с цел намаляване на насилието над деца в училище. Проектът обхваща ученици, учители, родители и местни образователни институции, като в него участват общо 32 училища от България, Румъния,..

обновено на 07.02.25 в 13:11