Често предпочитаме да се правим, че не виждаме много от нещата, които се случват около нас, най-вече не виждаме хората, с които делим града. Понякога от страх, друг път от безсилие, а в немалко от случаите и заради пълното потъване в собствените си проблеми. За да бъдем напълно искрени, правим го и от срам – види ли някой това, което виждаме ние, то може да се окаже истина и тогава… Какво ще си помислят другите за нас?!
Фотографията обаче, и то документалната, има способността да ни показва непознатите за обществото аспекти от живота. Тя говори толкова силно, че човек мигновено проглежда.
И сега, от мястото на прогледналите, в "Живот на ръба" виждаме хората, които носят дома си със себе си, защото нямат истински такъв. Хората, които все са там, на улицата, седнали на земята, може би в близост до банкомат, а може би просто легнали, където намерят за уютно. Хората, които попаднат ли в полезрението ни, обикновено заобикаляме от разстояние.
С изложбата на Антон Даскалов не можем да ги заобиколим. Напротив, чрез нея започваме дори да се замисляме за живота на ръба, който би могъл да бъде и наш в един момент.
Как можем да помогнем на бездомните, които имат същите потребности и базови нужди като нас? Как можем да се научим да виждаме тези, които искат да останат скрити и просто да продължават да се справят с живота си, да балансират на ръба си?
В ателие "Пластелин“ можете да си отговорите на тези въпроси, ако поискате. Фотографската изложба ще бъде там до 11 юли и всеки делничен ден между 18:00 и 21:00 часа ще можете и да поговорите с Антон Даскалов. Ако го попитате защо снима бездомни, той ще ви отговори, че историята е лична. Тя винаги е такава.
Подробности за изложбата можете да чуете и в звуковия файл, където настоящият фотограф на Сатиричния театър "Алеко Констатинов“ говори за проблема ни да търсим лесното вече и в изкуството. Но красивото може да бъде открито дори в трудната за преглъщане истина като "Живот на ръба". Тя се разкрива и във фотокнига, където редом до снимките на бездомните стоят и думите им.
Фотоизложбата събира дарения за "Розовата къща“ – нископрагов център за хора със зависимости, който дава дом и грижа на бездомните. Тя е част и от "Европейски месец на фотографията 2022“.
Снимки – Ателие "Пластелин"
Изложбата "Нежността и жестокостта на битието", представена в музей-галерия "Анел" в столицата, отбелязва 50 години творческа дейност на двама изключителни български художници – Георги Данчев и Невена Луканова. Експозицията включва разнообразие от произведения, обединяващи скулптура, рисунки и колажи, които отразяват оригиналния творчески път на..
Премиерният спектакъл "Швейцария" от Джоана Мъри Смит ще се играе тази вечер на сцената на Театър 199. Началният час е 19:30, а пиесата се поставя за първи път в България. Режисьор е Владимир Люцканов, а преводът е на Златна Костова. Сюжетът ще пренесе зрителя из алпийските поляни на Швейцария, където главната героиня, известната писателка..
София филм фест е верен на традицията да бъдат представяни българските филми пред възможно най-широка и разнолика аудитория. Новият игрален филм „Залог“ на майстора на разказа Светослав Овчаров е доказателство за непрестанния стремеж към истории, които подреждат важни елементи от пъзела на българската народопсихология. Той ще открие..
"Детска история" е част от тетралогията "Бавно завръщане" на носителя на Нобелова награда за литература – Петер Хандке. В новелата авторът разказва десет години от живота на един мъж след раждането на неговото дете. Той отглежда сам своята дъщеря след раздялата с нейната майка. "Детска история" обаче е и история за самотата и отчуждението, за кризата..
Флоранс Форести беше коронясана за комик на годината на първото издание на наградите хумористичните награди "Огюст" , предаде сайтът Франсинфо. Събитието, водено от комика Себастиен Туен, се състоя в комплекса "Новият век" в Лил в рамките на фестивала на комедията Lillarious, който продължава до 9 февруари . На церемонията бяха връчени седем..
В епизод 575 "Трамвай по желание" прави дълбок поклон пред една от най-значимите фигури на българската популярна музика. Легендата за краля на..
Античният керамичен център край Павликени е едно от значимите археологически открития в България. Историята на неговото разкриване започва през 1971..
В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg