Често предпочитаме да се правим, че не виждаме много от нещата, които се случват около нас, най-вече не виждаме хората, с които делим града. Понякога от страх, друг път от безсилие, а в немалко от случаите и заради пълното потъване в собствените си проблеми. За да бъдем напълно искрени, правим го и от срам – види ли някой това, което виждаме ние, то може да се окаже истина и тогава… Какво ще си помислят другите за нас?!
Фотографията обаче, и то документалната, има способността да ни показва непознатите за обществото аспекти от живота. Тя говори толкова силно, че човек мигновено проглежда.
И сега, от мястото на прогледналите, в "Живот на ръба" виждаме хората, които носят дома си със себе си, защото нямат истински такъв. Хората, които все са там, на улицата, седнали на земята, може би в близост до банкомат, а може би просто легнали, където намерят за уютно. Хората, които попаднат ли в полезрението ни, обикновено заобикаляме от разстояние.
С изложбата на Антон Даскалов не можем да ги заобиколим. Напротив, чрез нея започваме дори да се замисляме за живота на ръба, който би могъл да бъде и наш в един момент.
Как можем да помогнем на бездомните, които имат същите потребности и базови нужди като нас? Как можем да се научим да виждаме тези, които искат да останат скрити и просто да продължават да се справят с живота си, да балансират на ръба си?
В ателие "Пластелин“ можете да си отговорите на тези въпроси, ако поискате. Фотографската изложба ще бъде там до 11 юли и всеки делничен ден между 18:00 и 21:00 часа ще можете и да поговорите с Антон Даскалов. Ако го попитате защо снима бездомни, той ще ви отговори, че историята е лична. Тя винаги е такава.
Подробности за изложбата можете да чуете и в звуковия файл, където настоящият фотограф на Сатиричния театър "Алеко Констатинов“ говори за проблема ни да търсим лесното вече и в изкуството. Но красивото може да бъде открито дори в трудната за преглъщане истина като "Живот на ръба". Тя се разкрива и във фотокнига, където редом до снимките на бездомните стоят и думите им.
Фотоизложбата събира дарения за "Розовата къща“ – нископрагов център за хора със зависимости, който дава дом и грижа на бездомните. Тя е част и от "Европейски месец на фотографията 2022“.
Снимки – Ателие "Пластелин"
Трябва да харесваш това, което правиш, да си му отдаден, а и да имаш доза талант. Когато обаче те позиционират в кадър, ти остава само едно – да вярваш в човека, когото си в този момент. Така Александър Трифонов вижда актьорската игра. Според него има два варианта за пресъздаване на един образ – при единия, обличайки си костюма – актьорът става..
"Състояния" е изложба на Венелина Петкова и Богдан Богдев, която съчетава японска калиграфия и монохромен абстрактен експресионизъм. Авторите представят своите вътрешни светове чрез търсения, заредени с лични психологически подпластове. Това са изкуства на "потока", "танца на четката" и "танца на ума", чиято дълбочина може да бъде магична, а..
"Да откриеш Софроний. Грешник, светец или екшън герой" е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Тя идва след дебюта "Да убиеш Ботев. Мистерии, спомени, лъжи" и "Да предадеш Левски. Конспирации, издайници, пари". Авторът проследява живота и делото на Софроний в опит да го постави на..
Дни след големия концерт на Лили Иванова излезе книгата "Лили" – истинско полиграфическо бижу, документален разказ на журналиста Георги Тошев, посветен на българската естрада и специално на Лили Иванова. С непреклонна амбиция и стремеж към съвършенство малката Лили се превръща в голяма- напуска родния си град Кубрат, за да застане под..
Чудото на Ханука за древните евреи се е случило през 164 г. пр. н. е. в храма на Ерусалим. По това време еврейската земя е управлявана от нашествениците от Елада. Те ограбили храма и принудили евреите да се срамуват от своите вярвания. Ханука се родее и с думата "освобождаване". И това ѝ придава специално значение, защото този празник символизира..
Д-р Златина Каравълчева, византолог по образование и богослов по призвание, е вдъхновяващ комуникатор на християнството. Тя разкрива същността на вярата..
Преди точно 10 години се появи една от емблематичните концертни програми на българската джаз вокалистка Мирослава Кацарова, наречена CINEMA. Тя включваше..
Радослав Бимбалов, писател, общественик и предприемач, направи равносметка за изминалата 2024 година в ефира на предаването "Нашият ден". Той разгледа..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg