Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бездомните и техният "Живот на ръба" във фотографиите на Антон Даскалов

Често предпочитаме да се правим, че не виждаме много от нещата, които се случват около нас, най-вече не виждаме хората, с които делим града. Понякога от страх, друг път от безсилие, а в немалко от случаите и заради пълното потъване в собствените си проблеми. За да бъдем напълно искрени, правим го и от срам – види ли някой това, което виждаме ние, то може да се окаже истина и тогава… Какво ще си помислят другите за нас?!

Фотографията обаче, и то документалната, има способността да ни показва непознатите за обществото аспекти от живота. Тя говори толкова силно, че човек мигновено проглежда.

И сега, от мястото на прогледналите, в "Живот на ръба" виждаме хората, които носят дома си със себе си, защото нямат истински такъв. Хората, които все са там, на улицата, седнали на земята, може би в близост до банкомат, а може би просто легнали, където намерят за уютно. Хората, които попаднат ли в полезрението ни, обикновено заобикаляме от разстояние.

С изложбата на Антон Даскалов не можем да ги заобиколим. Напротив, чрез нея започваме дори да се замисляме за живота на ръба, който би могъл да бъде и наш в един момент.

Как можем да помогнем на бездомните, които имат същите потребности и базови нужди като нас? Как можем да се научим да виждаме тези, които искат да останат скрити и просто да продължават да се справят с живота си, да балансират на ръба си?

В ателие "Пластелин“ можете да си отговорите на тези въпроси, ако поискате. Фотографската изложба ще бъде там до 11 юли и всеки делничен ден между 18:00 и 21:00 часа ще можете и да поговорите с Антон Даскалов. Ако го попитате защо снима бездомни, той ще ви отговори, че историята е лична. Тя винаги е такава.

Подробности за изложбата можете да чуете и в звуковия файл, където настоящият фотограф на Сатиричния театър "Алеко Констатинов“ говори за проблема ни да търсим лесното вече и в изкуството. Но красивото може да бъде открито дори в трудната за преглъщане истина като "Живот на ръба". Тя се разкрива и във фотокнига, където редом до снимките на бездомните стоят и думите им.

Фотоизложбата събира дарения за "Розовата къща“ – нископрагов център за хора със зависимости, който дава дом и грижа на бездомните. Тя е част и от "Европейски месец на фотографията 2022“.

Снимки – Ателие "Пластелин"

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Радостин Радев

Като на филм: пътят от България до Англия на актьора и продуцент Радостин Радев

Вместо да стане полицай, какъвто си е представял, че иска да бъде, той избира да е от хората, които могат да изиграят всеки, дори човекa на реда. От школата в Симеоново до самолета, който каца в Лондон, Радостин Радев извървява пътя на самоосъзнаването и вечното усъвършенстване в преследване на влечението – актьорското майсторство. Британската..

публикувано на 24.04.24 в 16:46
Кадър от снимачния процес

Музикален клип говори за любовта на човек към родината

Предстои премиерата на музикалния клип "Оставам" на певицата Вили Русева. Сюжетът на клипа представя една история за силната и непреходна любов между човек и родина. Идеята се ражда от режисьора Борислав Костов, който от години работи по сценарий за филм за българската история – "Коси в прахта".  Самият късометражен музикален филм е продуциран от..

публикувано на 24.04.24 в 16:04

Привидният парадокс на непреходната култура

От какво зависи непреходното в културата на прехода – обобщения на културолога и филолог проф. Александър Кьосев по повод заключителната му лекция в рамките на проекта "Култура на прехода", която ще се състои днес (24 април) от 18:30 ч. в Театралната зала на Софийския университет. Проф. Александър Кьосев, директор на Културния център на..

публикувано на 24.04.24 в 11:36
Анди Готс (вдясно) и Георги Тошев

Фотографията като среща

Анди Готс неслучайно носи прякора "фотографът на звездите". Сам се хвали, че от първите си стъпки в изкуството не е снимал нищо друго, освен знаменитости. И докато в началото му се е налагало да ги ухажва за да застанат пред камерата му, днес известните сами го търсят. Фотографът печели популярност с вниманието, което отделя на личностите зад..

публикувано на 24.04.24 в 11:30

Инициатива насърчава деца в неравностойно положение да посещават театрални постановки

"60 от сърце" е благотворителната инициатива на младата продуцентска компания The Balkan Theatre Factory. На всяка нейна постановка се пазят 60 места, които се предоставят на деца от домове или деца в неравностойно положение или деца на бежанци. Първият спектакъл на компанията е "Островът на съкровищата", пиратско комедийно приключение за деца и..

публикувано на 24.04.24 в 10:10