Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Най-красивите кътчета по Черноморието" в книга

Очарованието на залива Болата, част от резерват Калиакра
Снимка: Надежда Серафимова

Природни феномени, мистериозни паметници от древността, исторически забележителности и свещени места, скрити плажове, където човекът все още не е успял да остави своята следа, познати и любими кътчета от друг ъгъл, 150 фотографии, които показват всичко това, и много подробна и полезна информация откриваме на страниците на "Най-красивите кътчета по Черноморието". 

Пътеводителят е изчерпателен туристически справочник, който превежда читателя през цялото ни крайбрежие: от най-северната точка – Дуранкулак, до най-южната – Резово.

Три пътешественички – Елена Иванова, автор на блога "Друми в думи", Надежда Серафимова от "Тефтерчето на един пътешественик" и Росица Димитрова от "Trips with Rosie" – обединиха усилия, впечатления, думи и пътувания, за да опишат красотата и магията на българското Черноморие.

Те разказват за нечувани легенди, диви плажове и островни богатства, за вкусна храна и приятни маршрути, за незабравими гледки и нощни разходки и за най-необходимото на човек, тръгнал да покорява непокътната земя и да създава спомени.

Пътеводителят разкрива с думи, фотографии и съвети общо 57 възможности за приключения, като най-важното послание, което авторките му искат да отправят към своите читатели, е да опознаят Черноморието ни, докато го пазят чисто.

Красота от Силистар
В "Артефир" те разказват, че по-трудно се пише за познатите на всички места, защото предизвикателството да ги представиш по нов, непознат и привлекателен начин, е по-голямо.

Най-запомнящи са срещите с местните хора, чрез които можеш да претвориш историята и мита за българските кътчета море върху лист хартия. А за дивите плажове е добре човек да се подготви като за поход в планината.

В звуковия файл Елена Иванова, Надежда Серафимова и Росица Димитрова говорят още за тайните на най-големия български черноморски остров Свети Иван, за плажове като Липите и Листи и за това, което отличава "Най-красивите кътчета по Черноморието" от всеки друг пътеводител.

Снимки: ciela.bg, Надежда Серафимова

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Киното – като визуалната памет на нашето общество

Какво се случва в секундите живот между два кадъра? Там, където разноликият, чаровен, конфликтен, но и все пак любим свят на родната ни кинематография се развихря? Доц. Деян Статулов, кинокритик, сценарист, ръководител на сектор "Екранни изкуства" в Института за изследване на изкуствата при Българската академия на науките, има отговор. Случват..

публикувано на 07.10.24 в 10:22

Владислав Христов с награда "Морето"

Националният литературен конкурс "Морето!" се проведе в Ахтопол за девети път. Журито – Митко Новков (председател), Ина Вълчанова и Ина Иванова удостои 12 автори. С творбите си участваха над 200 тази година.  Владислав Христов спечели първа награда в раздел "Поезия", а Юри Лазаров – в раздел "Проза". Сред останалите награди, връчени на 29 септември,..

публикувано на 07.10.24 в 08:35

Нов театрален фестивал в Русе очаква първите си зрители от 8 октомври

"Есенни театрални срещи в Русе" – така се нарича новият фестивал, чието първо издание ще се проведе от 8 до 13 октомври в крайдунавския град. Основен организатор е Катя Костова – българка, живееща от десетилетия в Берлин и председател на сдружение "Кауза Пещера", а партньор и домакин на театралния празник е Драматичният театър " Сава..

публикувано на 05.10.24 в 09:15

"Клас 90" и носталгията по младостта

Преди шест години на режисьора Бойко Боянов му хрумва идеята да разкаже историята на един клас, който се събира за среща след 30 години. От искреността на всеки един, дошъл на сбирката, започва да прозира предисторията на "Клас 90" – дебютния филм на Боянов, който се срещна за първи път с публиката си на 42-рата на "Златна роза". Заедно със..

публикувано на 04.10.24 в 16:25

Книга за режисьорските подходи към операта "Дон Паскуале"

Книгата "Грация на смеха. Или за спецификата на комическото белканто в операта "Дон Паскуале" от Гаетано Доницети. Теоретични и режисьорски подходи" от Стефан Донев е възможност да се проследи опита на автора като режисьор "да открие и разясни", по думите на Петър Пламенов, спецификите и "неповторимото очарование" на шедьовъра на Доницети. Стефан..

публикувано на 04.10.24 в 14:59