Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Главен герой

Д-р Йорданка Господинова: Как се става победител?

Никой не може да влезе в обувките на другия човек и да извърви неговия път

Тя е родена в Асеновград. Тя е лекар и треньор по здравословно хранене. Става много популярна с програмата за умно отслабване Smart Diet, създадена преди три години. Освен изтъкнат лекар с дългогодишна практика, опитен мениджър в областта на здравеопазването, магистър по социална психология и носител на множество награди за литература, тя е дама с много превъплъщения, но най-новото е може би най-интересно от всички. Изправена пред собственото си притеснително медицинско изследване, тя взема съдбовно решение, което променя завинаги тялото и живота ѝ. Автор на стихосбирките " Южна кръв", "Самодивски клади", "Другата любов", "Огонь любви".

Главен герой в "Нашият ден“ е д-р Йорданка Господинова. Ето какво споделя:

"Все още чувам гласа на моя баща, който казваше: "Твоите дядовци събираха гроздето чак когато падне първият сняг, за да може салкъмите да поемат всичките слънчеви лъчи. От такова грозде се ражда истинското вино. Гъсто, огнено, рубинено и може би аз съм като това вино". И допълва – "Балканска смесица в моите вени дава характерът ми, начинът ми на живот и начинът ми на поведение, отношение с хората. Всеки един ген дава своята характеристика, своята типична проява". 

Лекарското призвание

Малко са хората, които искат да помагат. Може и тук се крие изборът на професия на д-р Йорданка Господинова. "Моята прабаба е била природен лечител в Асеновград. Търсена от много хора. След това майка ми, нейната внучка, е медицинска сестра. И като че ли тази линия върви в поколенията. Естествено беше отношението, въпреки че навремето за дете, което пише стихове, печели награди, беше странно защо избирам медицината", казва тя. 

Умението ментор 

Контактите с хората за много важни. Те учат на толерантност. "Не трябва да си краен в оценките. Трябва да приемаш. Никой не може да влезе в обувките на другия човек и да извърви неговия път. Ако искаш да помогнеш на човека срещу теб, не бива да произнасяш присъди. Не трябва да налагаш мнение", твърди д-р Господинова. 

В живота няма бяло и черно, истината е някъде по средата. Когато разбереш мотивите, нагласата на един човек, кое формулира неговите желания, къде са трудностите и дали те са реални. И дали можеш в разговор с достатъчно ясни доказателства да промениш неговата нагласа, тогава си истински ментор. 

Д-р Йорданка Господинова е създател на специален хранителен режим, който е специален микс от оптимален баланс на въглехидрати, мазнини, белтъчини  при поддържане на хипокалориен режим, но и специално настройване на психиката. "Много важно начинът на хранене  да стане начин на живот. Да намерим такъв режим и такава диета, които с лекота ще спазваме цял живот и това няма да ни тежи. Ако можем да съчетаем здравословния. Най-големият ни враг е нашата психика", казва тя. 


Целия разговор с д-р Йорданка Господинова можете да чуете в звуковия файл.
 
Снимки – личен архив на д-р Йорданка Господинова
По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12