Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Главен герой

Д-р Йорданка Господинова: Как се става победител?

Никой не може да влезе в обувките на другия човек и да извърви неговия път

Тя е родена в Асеновград. Тя е лекар и треньор по здравословно хранене. Става много популярна с програмата за умно отслабване Smart Diet, създадена преди три години. Освен изтъкнат лекар с дългогодишна практика, опитен мениджър в областта на здравеопазването, магистър по социална психология и носител на множество награди за литература, тя е дама с много превъплъщения, но най-новото е може би най-интересно от всички. Изправена пред собственото си притеснително медицинско изследване, тя взема съдбовно решение, което променя завинаги тялото и живота ѝ. Автор на стихосбирките " Южна кръв", "Самодивски клади", "Другата любов", "Огонь любви".

Главен герой в "Нашият ден“ е д-р Йорданка Господинова. Ето какво споделя:

"Все още чувам гласа на моя баща, който казваше: "Твоите дядовци събираха гроздето чак когато падне първият сняг, за да може салкъмите да поемат всичките слънчеви лъчи. От такова грозде се ражда истинското вино. Гъсто, огнено, рубинено и може би аз съм като това вино". И допълва – "Балканска смесица в моите вени дава характерът ми, начинът ми на живот и начинът ми на поведение, отношение с хората. Всеки един ген дава своята характеристика, своята типична проява". 

Лекарското призвание

Малко са хората, които искат да помагат. Може и тук се крие изборът на професия на д-р Йорданка Господинова. "Моята прабаба е била природен лечител в Асеновград. Търсена от много хора. След това майка ми, нейната внучка, е медицинска сестра. И като че ли тази линия върви в поколенията. Естествено беше отношението, въпреки че навремето за дете, което пише стихове, печели награди, беше странно защо избирам медицината", казва тя. 

Умението ментор 

Контактите с хората за много важни. Те учат на толерантност. "Не трябва да си краен в оценките. Трябва да приемаш. Никой не може да влезе в обувките на другия човек и да извърви неговия път. Ако искаш да помогнеш на човека срещу теб, не бива да произнасяш присъди. Не трябва да налагаш мнение", твърди д-р Господинова. 

В живота няма бяло и черно, истината е някъде по средата. Когато разбереш мотивите, нагласата на един човек, кое формулира неговите желания, къде са трудностите и дали те са реални. И дали можеш в разговор с достатъчно ясни доказателства да промениш неговата нагласа, тогава си истински ментор. 

Д-р Йорданка Господинова е създател на специален хранителен режим, който е специален микс от оптимален баланс на въглехидрати, мазнини, белтъчини  при поддържане на хипокалориен режим, но и специално настройване на психиката. "Много важно начинът на хранене  да стане начин на живот. Да намерим такъв режим и такава диета, които с лекота ще спазваме цял живот и това няма да ни тежи. Ако можем да съчетаем здравословния. Най-големият ни враг е нашата психика", казва тя. 


Целия разговор с д-р Йорданка Господинова можете да чуете в звуковия файл.
 
Снимки – личен архив на д-р Йорданка Господинова
По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стефан Георгиев: Политиката е цялостен процес на общуване

Събитието "Гласувам, следователно съм!" се проведе наскоро, с цел да насърчи гражданското участие и пряката демокрация, предвид предстоящите избори за Европейски парламент. Участниците имаха възможност да споделят успешни практики и стратегии за активно участие в изборния процес, като един от подходите, които бяха разгледани, беше..

обновено на 25.04.24 в 11:54
Щети от ракета, изстреляна от ивицата Газа в Тел Авив, Израел, 7 октомври 2023 г.

Конфликтът в Близкия изток: Как се създава обществен консенсус за насилието?

Кои са мислимите рамки на разказа за войната днес и как се създава обществен консенсус за насилието – разговор в "Нашият ден" с Филип Буров , журналист, и с Мая Ценова , преподавател и преводач. Буров започва разговора с думите: "И по света, и у нас се случват лоши неща, които са съществени и които по ескалиращ начин показват какво не е наред..

публикувано на 25.04.24 в 11:25
Благослав Михайлов

Благослав Михайлов: Да се фокусираме върху качеството на населението, а не върху количеството

Политиката и демографията изглеждат като две противоречиви области. Един политик, ако се задържи на власт за 2 или 3 мандата,  може да управлява около 12 години. Същевременно насърчителната демографска политика би дала своите плодове след 40, дори след 60 години. Политиците нямат стимул да провеждат подобна политика, тъй като няма да са на власт, за..

публикувано на 25.04.24 в 11:17

"Крайни разкази" и реидеологизация – редуцира ли се политическият процес?

Социологът Стефан Георгиев е гост в рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден". Той участва с коментар по темата, свързана с мобилизационния потенциал на крайните десници в Европа и България преди изборите за Европейски парламент. Според него факторите, които създават предпоставки за развитието на различни крайни разкази срещу..

обновено на 25.04.24 в 11:10

Споделено родителство – кое е идеалното решение?

Катина Клявкова е медиатор с богат опит от над 20 години. Тя не само упражнява професията си като медиатор, но също така споделя своите знания като обучител и ментор на медиатори от цялата страна. Нейното образованието в областта на психологията и правото е съществен фактор, който я подготвя да работи като посредник между страни с различни..

обновено на 25.04.24 в 08:53