Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Снежина Мечева

Борим се за България и съхраняваме българското

15 години от учредяването Асоциацията на българските училища в чужбина

Снежина Мечева
Снимка: БГНЕС

От 2011 г. мрежата от български училища в чужбина е част от българската образователна система. Днес училищата зад граница са 400 в 40 страни на 6 континента. Въпреки съфинансирането и методическата подкрепа от държавата, те съществуват основно благодарение на труда, средствата, енергията и ентусиазма на сънародниците ни, живеещи извън пределите на България. Тази година Асоциацията на българските училища в чужбина (АБУЧ) отбелязва своята 15-годишнина. 

За каузата на обучението по роден език в българските училища зад граница и за хората в "Нашият ден“ разказва Снежина Мечева, говорителка на АБУЧ и директорка от 30 години на Българското училище "Иван Станчов“ към посолството ни в Лондон.

"Щастлива съм, че отново съм в България след тригодишно отсъствие поради невъзможност да направим ежегодната конференция заради пандемията. На 27 и 28 юли АБУЧ отново ще събере представителите на нашите училища по света", казва тя. Тази година тя ще премине под наслова "Асоциацията на българските училища в чужбина – 15 години с устрема и вярата на Паисий“. Форумът ще бъде съпътстван от семинар в Кремиковския манастир "Св. Георги Победоносец", както и от две културни събития – изложба и театрален спектакъл.

Снежина Мечева и Нина Цанева
Снежина Мечева и Нина Цанева
"Политическата ситуация в България е напрегната, но и ние се вълнуваме от това, което се случва и ще се случва. Така че нашите очаквания, каквото и да предстои, нека да продължим каузата, за която ние от 15 години работим със сърце. Да не забравяме, че българските училища в чужбина са огнища на родното, съхраняват съзнанието на подрастващите да си остане българско. В много случаи ние превръщаме в класните ни стаи родените на чужда земя българи", твърди Снежина Мечева.

Държавата продължава да бъде длъжник и трябва да положи още усилия за осигуряване на възможността българските деца от чужбина да държат българска матура, каквато държат учениците в България, както и идеята за модел за адаптация на деца, които идват от чужбина в задължителна училищна възраст. 

"Ние успяхме да постигнем това в САЩ. И то българска държавна институция – Департаментът за  чуждоезиково обучение към СУ “Св. Климент Охридски“ с помощта на МОН, по идея на АБУЧ извоюваха такова право и статут на българския език в 13 щата. И това трябва да бъде продължено, защото трябва да се постигне на федерално ниво за всички останали щати в САЩ", казва Снежина Мечева. И подчертава: "Ние нямаме партийна окраска. Нашата окраска е бяло, зелено, червено, т.е. национална“.

Целия разговор със Снежина Мечева можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Тони Йорданов

Северозападно вино

Семейството Тони и Надежда Йорданови от Мездра са собственици на млада винарна тип "шато" в близост до града. Любовта към виното е първият импулс на Тони Йорданов да прави вино и дълги години това занимание е само хоби, финансирано от другите дейности на семейството – зеленчукова ферма, хотел в гр. Мездра, създаване и управление на ВЕЦ. Днес..

публикувано на 06.04.25 в 10:35

Човешките слабости

Неделното евангелско четиво за Петата неделя от Великия пост на пръв поглед няма нищо общо с честваната на този ден светица — преподобна Мария Египетска. Вгледаме ли се обаче по-обстойно ще намерим един общ елемент. И в текста от св. евангелист Марк, и в житието на светицата са разкрити човешките слабости. Заедно с доц. Венцислав Каравълчев,..

публикувано на 06.04.25 в 09:35
Стоян Георгиев

Стоян Георгиев: Случващото се в Турция надминава нашите представи за репресии

Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо техните съдебни системи са причината, за да излязат хората на улиците . Когато една съдебна система е превзета, можем да видим как може да бъде използвана. В Турция, например, една журналистка, с..

публикувано на 05.04.25 в 09:00

В чистото, спретнато и подредено село Глава

Село Глава се намира в община Червен бряг, плевенска област. Селото е създадено в края на XIV в. и носи името от това време. Една от легендите за името е, че поради благоприятните условия в местността, хората изкарвали на паша добитъка си там и поставили на кол череп на животно, който да служи като ориентир. Главата на животното се превърнала в..

публикувано на 05.04.25 в 08:35
Абдулрахман Ал-Халиди

Каква ще е съдбата на саудитския дисидент Ал Халиди

В разговор с Ивайло Стефанов за предаването "Аларма" по Програма "Христо Ботев", Виктор Лилов, правозащитник и издател говори обстойно за случаят на саудитския дисидент и журналист Абдулрахман Ал-Халиди, намиращ се вече четвърта година затворен в центъра за задържане на чужденци в софийският квартал Бусманци. Абдулрахман Ал-Халиди е дисидент и..

обновено на 04.04.25 в 17:31