От 2011 г. мрежата от български училища в чужбина е част от българската образователна система. Днес училищата зад граница са 400 в 40 страни на 6 континента. Въпреки съфинансирането и методическата подкрепа от държавата, те съществуват основно благодарение на труда, средствата, енергията и ентусиазма на сънародниците ни, живеещи извън пределите на България. Тази година Асоциацията на българските училища в чужбина (АБУЧ) отбелязва своята 15-годишнина.
За каузата на обучението по роден език в българските училища зад граница и за хората в "Нашият ден“ разказва Снежина Мечева, говорителка на АБУЧ и директорка от 30 години на Българското училище "Иван Станчов“ към посолството ни в Лондон.
"Щастлива съм, че отново съм в България след тригодишно отсъствие поради невъзможност да направим ежегодната конференция заради пандемията. На 27 и 28 юли АБУЧ отново ще събере представителите на нашите училища по света", казва тя. Тази година тя ще премине под наслова "Асоциацията на българските училища в чужбина – 15 години с устрема и вярата на Паисий“. Форумът ще бъде съпътстван от семинар в Кремиковския манастир "Св. Георги Победоносец", както и от две културни събития – изложба и театрален спектакъл.
"Ние успяхме да постигнем това в САЩ. И то българска държавна институция – Департаментът за чуждоезиково обучение към СУ “Св. Климент Охридски“ с помощта на МОН, по идея на АБУЧ извоюваха такова право и статут на българския език в 13 щата. И това трябва да бъде продължено, защото трябва да се постигне на федерално ниво за всички останали щати в САЩ", казва Снежина Мечева. И подчертава: "Ние нямаме партийна окраска. Нашата окраска е бяло, зелено, червено, т.е. национална“.
Целия разговор със Снежина Мечева можете да чуете в звуковия файл.
Поглеждаме към новата 2025-а година с календара "Слънчеви лица. Едно послание за добрина" и Тони Маринова, председател на сдружение "Синдром на Даун – България”. "Щом четете тези редове, значи календарът ни с душа вече ви е повикал. Сърцето ви е чуло неговия зов и посланието ни за добрина е готово да разпръсква светлина", пише Маринова на сайта..
Тази година се отбелязва 90-годишният юбилей от обявяването на Витоша за първия природен парк в България и на Балканите. По този повод Регионалният исторически музей – София откри специална изложба, посветена на Витоша, която може да бъде разгледана до края на януари 2025 г. в зала "Инфо център". Изложбата включва архивни фотографии, документиращи..
Балканите в края на 2024 година продължават да стоят на кръстопът. Въпросът за бъдещето на региона остава неясен, като мнозина се питат дали ще успеят да преодолеят тези вътрешни и външни напрежения. В Сърбия продължава серията от студентски протести, които са насочени както срещу властите, така и срещу управлението на президента..
В разговора с издателя Пламен Тотев от издателство "Изида" научаваме за романа "Трима мъже за Вилма" на норвежката писателка Гюдрюн Скретинг. Тази книга е идеалното допълнение към коледно-новогодишните празници – история, която комбинира хумор, дълбоки чувства и изненадващи обрати. Гюдрюн Скретинг открива таланта си за забавно и увлекателно..
"Слава във висините Богу, на земята мир, между човеците благоволение". Това ангелско славословие огласило Рождественската нощ, като че ли най-добре разкрива същността на Христовото явяване в света. Няма нищо по-светло на небето от това да се слави Бог за всичките му благодеяния към човешкия род. Нима има нещо по-желано от мира на земята, който..
Нощта на Коледа може да стане още по-красива с музиката на Стенли. Харизматичният артист ще пее в Sofia Live Club, където ще излезе на сцената със..
Националната галерия поставя началото на цикъл от изложби, чиято цел е да запознае посетителите с богатия и разнообразен музеен фонд от чуждестранна..
Д-р Златина Каравълчева, византолог по образование и богослов по призвание, е вдъхновяващ комуникатор на християнството. Тя разкрива същността на вярата..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg