Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Кратка история на античната философия" от Цочо Бояджиев

Снимка: @unipressbg

Философията, като форма на духовно усвояване на действителността, четем в новата книга на проф. Цочо Бояджиев "Кратка история на античната философия". Тя се разпростира до епохата на елинизма и се базира на лекциите по история на античната философия, които проф. Цочо Бояджиев преподава на своите студенти в продължение на повече от двайсет години във Философския факултет на СУ.

Цочо БояджиевКнигата учебник има за цел да предостави онзи минимум знания за Античността, който всеки занимаващ се, а защо не и интересуващ се от философия въобще, трябва да притежава.

Историята в книгата започва от възникването на философията в Древна Гърция, където, макар да не се отричат митологичните ѝ корени, се преминава отвъд тях; говори се за понятието "природа" и началото, от което е произлязло всичко съществуващо; върви се през различните школи – милетска, питагорейска, елейска, тази на младите натурфилософи, сократическите школи, където силно застъпени са Платон и душата като възглед за познанието и Аристотел и систематиката на знанието; и стига до философията през епохата на елинизма и школите на стоицизма и скептицизма.

"Ние разполагаме, по мое знание, с две истории на античната философия – едната е на проф. Ради Радев, а другата е преводна. Но ми се стори, че бих могъл да представя тези материали, които съдържат и мои лични виждания върху отделните школи или отделните автори. Стори ми се, че е хубаво да остане някакъв знак от тези преподавани в продължение на двайсетина година лекции", каза в "Артефир" проф. Цочо Бояджиев.

В звуковия файл той говори за:
• въпроса за началото и за това какво представляват нещата по своята действителна същност;
• заниманията с философията на миналото и с неговата културна история, където най-голяма полза има осмислянето на събитията, които са много различни от тези в съвременността и които дават възможност да достигнем известна дистанция на другостта по отношение на нещата, които смятаме за саморазбиращи се, и така да погледнем към основанията на нашия живот;
• адекватното разбиране за времето и за миналото не като нещо потънало в небитието, а като присъствие, което конструира нашето настояще;
• отговорността да превеждаш фрагменти от ранногръцките философи.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимка на Евгени Димитров: Джаз по Витошка (1992)

Духът на софийските улици във фотографска изложба на Евгени Димитров

Фотографът Евгени Димитров представя свои творби в изложбата "Фрагменти от уличната сцена на 90-те". В нея той включва 15 снимки от мозайката на многобройните уловени мигове през този период. Подборът им е почти естествен и включва първите улични музиканти, прославящи България и до днес, смелите копки към прогреса, зараждащите се субкултури,..

публикувано на 09.07.24 в 16:55

Пътищата на Вера Немирова към Рихард Вагнер

Вера Немирова, едно от най-ярките имена в съвременната оперна режисура в Европа, постоянен гост-режисьор на Държавната опера във Варна, представя днес, 9 юли,  в Арт салона на Радио Варна своето творчество, свързано с Рихард Вагнер.  Нейното пристрастие към оперния колос проличава във всяка от сценичните реализации на негови произведения, които тя..

публикувано на 09.07.24 в 16:16

Народният театър "Иван Вазов" с изложба и постановка за 174 години от рождението на Иван Вазов

Днес се навършват 174 години от рождението на патриарха на българската литература Иван Вазов. По този повод Народният театър, който носи името на писателя, отбелязва годишнината с изложба и постановка.  Драматургът на театъра поетесата Мирела Иванова е организатор на експозицията "Иван Вазов и Народният театър", която се открива днес, 9 юли, в..

публикувано на 09.07.24 в 16:05

"Рождественски камбани" на д-р Стефан Мачев

Стефан Мачев е лекар, завършил медицина в Хумболдовия университет в Берлин, където защитава докторат в Института по съдебна медицина с отличие.  Завръща се в родината и работи в Националната кардиологична болница, като има признати специалности по ангиология, вътрешни болести и образна диагностика.  Пише стихове от младежката си възраст, като е..

публикувано на 09.07.24 в 15:23

Какво представя проектът "Дипломантите"?

Дипломирането, момент, който всички студенти очакват с нетърпение, но когато всъщност настъпи момента идва място на една носталгия за отминалите години и един страх какво следва след това. За втора поредна година проектът на Националната художествена академия "Дипломантите" дава възможност на завършилите студенти от всички специалности да представят..

публикувано на 09.07.24 в 14:51