Философията, като форма на духовно усвояване на действителността, четем в новата книга на проф. Цочо Бояджиев "Кратка история на античната философия". Тя се разпростира до епохата на елинизма и се базира на лекциите по история на античната философия, които проф. Цочо Бояджиев преподава на своите студенти в продължение на повече от двайсет години във Философския факултет на СУ.
Книгата учебник има за цел да предостави онзи минимум знания за Античността, който всеки занимаващ се, а защо не и интересуващ се от философия въобще, трябва да притежава.
Историята в книгата започва от възникването на философията в Древна Гърция, където, макар да не се отричат митологичните ѝ корени, се преминава отвъд тях; говори се за понятието "природа" и началото, от което е произлязло всичко съществуващо; върви се през различните школи – милетска, питагорейска, елейска, тази на младите натурфилософи, сократическите школи, където силно застъпени са Платон и душата като възглед за познанието и Аристотел и систематиката на знанието; и стига до философията през епохата на елинизма и школите на стоицизма и скептицизма.
"Ние разполагаме, по мое знание, с две истории на античната философия – едната е на проф. Ради Радев, а другата е преводна. Но ми се стори, че бих могъл да представя тези материали, които съдържат и мои лични виждания върху отделните школи или отделните автори. Стори ми се, че е хубаво да остане някакъв знак от тези преподавани в продължение на двайсетина година лекции", каза в "Артефир" проф. Цочо Бояджиев.
В звуковия файл той говори за:
• въпроса за началото и за това какво представляват нещата по своята действителна същност;
• заниманията с философията на миналото и с неговата културна история, където най-голяма полза има осмислянето на събитията, които са много различни от тези в съвременността и които дават възможност да достигнем известна дистанция на другостта по отношение на нещата, които смятаме за саморазбиращи се, и така да погледнем към основанията на нашия живот;
• адекватното разбиране за времето и за миналото не като нещо потънало в небитието, а като присъствие, което конструира нашето настояще;
• отговорността да превеждаш фрагменти от ранногръцките философи.
Трябва да харесваш това, което правиш, да си му отдаден, а и да имаш доза талант. Когато обаче те позиционират в кадър, ти остава само едно – да вярваш в човека, когото си в този момент. Така Александър Трифонов вижда актьорската игра. Според него има два варианта за пресъздаване на един образ – при единия, обличайки си костюма – актьорът става..
"Състояния" е изложба на Венелина Петкова и Богдан Богдев, която съчетава японска калиграфия и монохромен абстрактен експресионизъм. Авторите представят своите вътрешни светове чрез търсения, заредени с лични психологически подпластове. Това са изкуства на "потока", "танца на четката" и "танца на ума", чиято дълбочина може да бъде магична, а..
"Да откриеш Софроний. Грешник, светец или екшън герой" е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Тя идва след дебюта "Да убиеш Ботев. Мистерии, спомени, лъжи" и "Да предадеш Левски. Конспирации, издайници, пари". Авторът проследява живота и делото на Софроний в опит да го постави на..
Дни след големия концерт на Лили Иванова излезе книгата "Лили" – истинско полиграфическо бижу, документален разказ на журналиста Георги Тошев, посветен на българската естрада и специално на Лили Иванова. С непреклонна амбиция и стремеж към съвършенство малката Лили се превръща в голяма- напуска родния си град Кубрат, за да застане под..
Чудото на Ханука за древните евреи се е случило през 164 г. пр. н. е. в храма на Ерусалим. По това време еврейската земя е управлявана от нашествениците от Елада. Те ограбили храма и принудили евреите да се срамуват от своите вярвания. Ханука се родее и с думата "освобождаване". И това ѝ придава специално значение, защото този празник символизира..
Д-р Златина Каравълчева, византолог по образование и богослов по призвание, е вдъхновяващ комуникатор на християнството. Тя разкрива същността на вярата..
Преди точно 10 години се появи една от емблематичните концертни програми на българската джаз вокалистка Мирослава Кацарова, наречена CINEMA. Тя включваше..
Радослав Бимбалов, писател, общественик и предприемач, направи равносметка за изминалата 2024 година в ефира на предаването "Нашият ден". Той разгледа..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg