Богато е архитектурното наследство на Морската столица на България - Варна. Плеяда талантливи архитекти са оставили отпечатъка си при проектирането на обществени и жилищни сгради, които до ден днешен са градски забележителности и със своите архитектурни достойнства придават своя собствен и неповторим аристократичен дух на централната градска част на Варна.
Независимо дали става дума за обществено здание или частен дом, всяка сграда посвоему е разказвач на любопитна история.
“Щастие и привилегия е да живееш в град като Варна“, казва в “Нашият ден“ Християн Облаков, изследовател на архитектурното наследство на град Варна и допълва:
“Наследството, с което разполага нашият град е голямо. Има не малко хора в града, които имат искрен интерес към тази тема. Има доста хора, които се интересуват живо от тази тема.
Лично имам засилен интерес към творчеството на едни от архитектите от години. Арх. Дабко Дабков ми е много интересен. Една част от сградите са били обекти на по-засилено проучване, повече търсения – всички са изключително красиви. Негова е сградата на аквариума във Варна, която е изключително красива. Могат да бъдат дадени и много други примери.
Не по-малко интересно ми е творчеството на арх. Стефан Венедикт Попов. Други техни колеги, които са работили по това време, са оставили в наследство на поколенията изключително интересни сгради.“
Сградата на Радио Варна
“Тя е един изключително добър пример на архитектурата от края на XIX в. от 1893 г. Сградата продължава да впечатлява и днес минувачите, които стигат до този част на морската градина“, разказва още Облаков.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Снимки: БНР
Село Братаница се намира в община Пазарджик и в него живеят около 2200 човека. Населеното място разполага с кметство, църква, пощенска станция, основно училище, детска градина, читалище, търговски обекти, заведения и шивашки цех. Голяма част от жителите се занимават със земеделие. Има предположения, че селото е съществувало още през XII век...
Двайсет висши учебни заведения се включиха в "Седмицата на университетите" , която започна днес в Ямбол. Те представят подробна информация за своите обучителни програми, специалности, условия за кандидатстване и студентски стипендии. Във фокуса на днешния ден бяха техническите университети в София, Варна и Габрово, както и архитектурния..
Ирландия инвестира 2,5 милиона евро в проекти, фокусирани върху изкуствения интелект, мъжкото безплодие и слънчевите панели , съобщава обществената радио и телевизия RTE . Чрез Програмата за стипендии за изследвания, развитие и иновации в индустрията ще бъдат финансирани изследователи в 22 компании за развитие на индустриални изследвания и..
На 4 февруари 2025 г. в столичната галерия "Теа Алба" ще бъде открита изложбата "Виждам" на художничката Стела Стефанова. В навечерието на вернисажа, който ще се състои между 15:00 и 18:30 часа , авторката разкри в ефира на Terra Култура своите мисли за изкуството, красотата и посланието на предстоящата експозиция. Според Стефанова, нейните картини..
Михаела де ла Русо, всъщност, е музикалният редактор на предаването Михаела Колева, която наскоро се завърна от кратко пътешествие в Аржентина. Как се стига до латиноамериканската страна? Здравеопазването в Аржентина и мъдрецът на Михаела. Конят – "естествен метод за превоз" и какво прави той, докато пиеш кафе. От Сан Хуан до Сан Луис – какво..
Преди дни депутатът Румен Петков попита "Кой го интересува ДС?", т.е. 35 години по-късно има ли смисъл да говорим за отминали неща. За кои "отминали неща"..
Тя е символ на установения морал и етикет, при това не само на държавно и политическо ниво, обвързана е със социални каузи от всякакъв вид. Винаги трябва..
Ако попаднете на белгийски битак, наречен брокант, ще забележите как ловците на антики най-внимателно ровичкат сред купищата ленени покривки и ръчно..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg