Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Нощ под звездите с Виена Шьонбрун Оркестра" в София

Световноизвестният оркестър на замъка "Шьонбрун" ще разкаже историята на династията Щраус с гала концерт пред храм-паметника "Св. Александър Невски". Творчеството на най-известната музикална фамилия ще звучи в "Нощ под звездите с Виена Шьонбрун Оркестра" на 8 август от 20.30 часа.

"Именно от София ще започне световното честване на 200-годишнината на Йохан Щраус. Това е една много голяма оценка за присъствието на българските музиканти, оперни изпълнители, а защо не и композитори, на световната музикална сцена. Тази гала под звездите ще даде началото, а 2025 година светът официално ще отбележи годишнината“, каза в "Артефир" журналистът Георги Тошев, автор на телевизионната поредица "Щраус". Според него елитните музиканти и естественият декор на площада пред катедралата ще създадат незабравимо усещане за вечната музика.

Сцени на международните тържества по случай рождението на Йохан Щраус-син, на които дворцовият оркестър "Шьонбрун" ще изнесе своята гала, ще бъдат още Ню Йорк, Париж и Виена, родното място на големия композитор.

"Не е тайна, че фамилия Щраус създава едни от най-големите хитове – дали ще говорим за оперети като "Прилепът", "Цигански барон", или ще говорим за "На хубавия бял Дунав" и "Радецки марш". Всеки един от нас е чувал хиляди изпълнения на тези произведения, но има нещо особено в начина, по който се интерпретират от световноизвестния оркестър на замъка "Шьонбрун". Това е един оркестър, създаден 90-те години официално, който е приютил най-големите инструменталисти в света“, добави Тошев.

Оркестърът ще бъде воден от един от големите диригенти днес – Гуидо Манкузи, а пловдивчанката Таня Джарова-Салустио, която напуска България преди повече от 30 години, завършва във Виена и свири в различни формации, е неговият концертмайстор.

"Целият репертоар е, ако говорим на съвременен език, хит след хит, само че за класическата музика. Има изненада – това, което ни каза Петър Хосек, артистичният директор на формацията – и тя ще бъде българско изпълнение. Какво – никой не знае. Ще добавя само, че освен Щраус – баща и синове, ще звучат произведения и на съвременници на Щраус. Знаете, че това е една епоха в музиката, в която класиката еволюира. Тя става много по-достъпна, не така претенциозна и дистантна за широката публика. Доказателство за това е, че всеки път на 1 януари, когато слушаме Виенската филхармония, с милиардна телевизионна аудитория, винаги звучат произведения на семейство Щраус", разказва още Георги Тошев.

Йохан Щраус-син е най-изпълняваният и записван класически композитор в цял свят. Неговите произведения се свирят по-често дори от тези на Моцарт и Верди.

А повече за концерта "Нощ под звездите с Виена Шьонбрун Оркстра", който се реализира с подкрепата на Столична община и е част от Календара на културните събития в София, можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Японска калиграфия и абстрактен експресионизъм в изложбата "Състояния" на Венелина Петкова и Богдан Богдев

"Състояния" е изложба на Венелина Петкова и Богдан Богдев, която съчетава японска калиграфия и монохромен абстрактен експресионизъм. Авторите представят своите вътрешни светове чрез търсения, заредени с лични психологически подпластове. Това са изкуства на "потока", "танца на четката" и "танца на ума", чиято дълбочина може да бъде магична, а..

публикувано на 26.12.24 в 13:35

Софроний – грешник, светец или екшън герой?

"Да откриеш Софроний. Грешник, светец или екшън герой" е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Тя идва след дебюта "Да убиеш Ботев. Мистерии, спомени, лъжи" и "Да предадеш Левски. Конспирации, издайници, пари". Авторът проследява живота и делото на Софроний в опит да го постави на..

публикувано на 25.12.24 в 11:09
Георги Тошев

Георги Тошев посвети книга на Лили Иванова

Дни след големия концерт на Лили Иванова излезе книгата "Лили" – истинско полиграфическо бижу, документален разказ на журналиста Георги Тошев, посветен на българската естрада и специално на Лили Иванова. С непреклонна амбиция и стремеж към съвършенство малката Лили се превръща в голяма- напуска родния си град Кубрат, за да застане под..

публикувано на 24.12.24 в 16:12

Коледа и Ханука – тази година ще празнуваме в един ден

Чудото на Ханука за древните евреи се е случило през 164 г. пр. н. е. в храма на Ерусалим. По това време еврейската земя е управлявана от нашествениците от Елада. Те ограбили храма и принудили евреите да се срамуват от своите вярвания. Ханука се родее и с думата "освобождаване". И това ѝ придава специално значение, защото този празник символизира..

публикувано на 24.12.24 в 15:28

Националната галерия показва графични листа от Пабло Пикасо

Националната галерия поставя началото на цикъл от изложби, чиято цел е да запознае посетителите с богатия и разнообразен музеен фонд от чуждестранна графика. Началото е с 21 графични листа от Пабло Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Серията "Подвижни пясъци"..

публикувано на 24.12.24 в 13:25