Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За морето преди бетона без соцносталгия

Снимка: @krygpublishing

Сборникът "Голи и солени, морето преди бетона" събира 23 истории, разкази-спомени, на български журналисти, кинодейци, литератори и преподаватели, писатели, наши съвременници, които ни връщат в годините, когато "рокендролът беше млад, дюните – неразорани, немкините  бяха от ГДР, а хазяйките в Созопол прибираха ютиите и брояха душовете". 

От първия спомен на журналиста Иво Беров, който пресъздава къмпингарския живот на Иракли през 70-те, идва и заглавието на сборника – ето една мъничка част от него – "И без да имаме медицински познания, бяхме убедени, че солта убива всякакви микроби и бацили. И наистина никой от нищо не се разболя, така че си ходехме гладни, солени и щастливи. Крехък, невъзможен, мимолетен свят на измислици, приказки, прищевки и гевезлъци, кратко припламване на въглен в загаснало огнище". 

Фотографиите в изданието са на журналиста Иван Бакалов и на актрисата Ани Вълчанова. Съставител на сборника е киножурналистката Жанина Драгостинова, според която най-голямата стойност на книгата е, че тя е документално свидетелство за времето. 

"Тази книга не бива да бъде възприемана като соцносталгия. Тъй като младите хора не питат, затова ние изпреварващо им разказваме какво е било. Ходенето на море беше много важна част от живота на българина. Нямаше други възможности за откъсване, по морето свободата като че ли беше мъничко по-голяма".

Още за сборника чуйте от Жанина Драгостинова в звуковия файл. 


По публикацията работиха: Наталия Маева, Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Артинсталация на мястото на мавзолея обединява миналото и бъдещето

Започна поставянето на временната инсталация на художника Красимир Терзиев "Между миналото, което е напът да се случи, и бъдещето, което вече е било" в Градската градина в София от 15 април. Очаква се програма от тематични събития да бъде представена на мястото през целия период, в който проектът ще пребивава в градската среда. Според плана..

обновено на 19.04.24 в 10:34

Лекции по теми на съвременността през призмата на архитектурата

Цикъл публични лекции на тема "Архитектура, медии, критика" на фондация "Ново архитектурно наследство" с подкрепата на Гьоте-институт, България, поставят фокус върху наболели проблеми на архитектурната среда, в която живеем. Две от лекциите са вече факт, предстоят още две.  Третата е на тема: "Make Architecture Great Again! | Паметници, паркове,..

публикувано на 19.04.24 в 08:45

"Анна непоправимата" – театрален разказ за Анна Политковская

Премиерният спектакъл "Анна непоправимата" очаква първата си среща с публика тази вечер. Пиесата е на италианския драматург Стефано Масини и е посветена на руската журналистка и защитник на човешките права Анна Политковская. На 7 октомври 2006 година Политковская е застреляна в асансьора на сградата, където живее в Москва. Предполага се,..

публикувано на 19.04.24 в 08:35

Феникс Върбанов с изложба в галерия "Стубел"

За първи път Феникс Върбанов представя изкуството си в галерия "Стубел". Живеещият в Париж художник определя себе си като космополит и често казва, че е дар от Бога да бъде посредник между три култури. Българската, китайската и френската култура са дълбоко вкоренени в същността на този артист – с родители прочутия Марин Върбанов и майка Сун Хуай Куей...

публикувано на 18.04.24 в 18:00

Або представя втората си книга с разкази

За първата си книга "Поводи за връщане" Або беше написал: "Имал съм късмета да живея на четири континента и да обиколя над 40 държави, преди да стана на 27 години. Живял съм в Пекин, Арекипа, Финикс, Манчестър, Лондон, Самоков, София – в разбъркан ред. Обичам да се запознавам с нови култури, да научавам езиците им и да чета литературата им в оригинал...

публикувано на 18.04.24 в 16:35