Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За морето преди бетона без соцносталгия

Снимка: @krygpublishing

Сборникът "Голи и солени, морето преди бетона" събира 23 истории, разкази-спомени, на български журналисти, кинодейци, литератори и преподаватели, писатели, наши съвременници, които ни връщат в годините, когато "рокендролът беше млад, дюните – неразорани, немкините  бяха от ГДР, а хазяйките в Созопол прибираха ютиите и брояха душовете". 

От първия спомен на журналиста Иво Беров, който пресъздава къмпингарския живот на Иракли през 70-те, идва и заглавието на сборника – ето една мъничка част от него – "И без да имаме медицински познания, бяхме убедени, че солта убива всякакви микроби и бацили. И наистина никой от нищо не се разболя, така че си ходехме гладни, солени и щастливи. Крехък, невъзможен, мимолетен свят на измислици, приказки, прищевки и гевезлъци, кратко припламване на въглен в загаснало огнище". 

Фотографиите в изданието са на журналиста Иван Бакалов и на актрисата Ани Вълчанова. Съставител на сборника е киножурналистката Жанина Драгостинова, според която най-голямата стойност на книгата е, че тя е документално свидетелство за времето. 

"Тази книга не бива да бъде възприемана като соцносталгия. Тъй като младите хора не питат, затова ние изпреварващо им разказваме какво е било. Ходенето на море беше много важна част от живота на българина. Нямаше други възможности за откъсване, по морето свободата като че ли беше мъничко по-голяма".

Още за сборника чуйте от Жанина Драгостинова в звуковия файл. 


По публикацията работиха: Наталия Маева, Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изложба „Acqua alta“ – първи етаж

България и Венецианското биенале

Венецианското биенале и българските участия в него са тема на изложбата "Acqua alta" (куратори Светлана Куюмджиева и Пламен Петров) в галерия "Капана" в Пловдив. Изложбата е историческа, проследява с текстове, произведения и частични възстановки общо 11-те представяния на България в 130-годишната история на този най-стар и авторитетен форум за..

публикувано на 25.01.25 в 12:45

Думите и войната

"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както самата война срещу Украйна. Тя е променила думите, променило се е значението им. Украинският поет Остап Сливински, съставител на "Речника" припомня в предговора си поетичния цикъл "Свят: наивни поеми",..

обновено на 25.01.25 в 09:25

Възстановиха "Лазарица" в режисьорския прочит на Крикор Азарян

Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари зрителите ще могат да видят възстановена в оригиналния ѝ вид постановката, направена преди 20 години от проф. Крикор Азарян. "Целта ни е този текст на Радичков да го пренесем през времето, както..

публикувано на 25.01.25 в 09:10

Букет живописни стремежи

В епизод 573 "Трамвай по желание" среща своята публика със стремежите на три оригинални художнички – Дияна Йовчева, Силвина Бурджиева и Борислава Георгиева. Диана, Силвина и Борислава са артисти, обитаващи Независимото пространство за изкуство "Ателиетата" в Пловдив. Според техния разказ първоначално ги събира споделеното творческо пространство...

публикувано на 24.01.25 в 20:32

За Вселената на твореца – уроците на Рик Рубин

Издателят Любен Козарев представя в "Артефир" книгата "Творчеството: начинът да си" на известния американски продуцент Рик Рубин. Книга, насочена не само към музикантите, но към всички хора, които могат да се нарекат творци. По думите на Козарев за четящата българска публика заглавието вече е познато в оригинал. То вече е достъпно и..

публикувано на 24.01.25 в 15:44