Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Започна кинофестивалът "Карантината" 2022 във Варна

Снимка: thequarantine.org

8-ият Международен кинофестивал "Карантината" във Варна започна. До 6 август зрителите ще видят 34 късометражни филма от 17 държави. Всички жанрове ще бъдат налице – игрално, документално, анимационно, експериментално кино, ще има и авторска музика, която ще поставя началото на всяка една от петте фестивални вечери.

Тази година акцентът е върху виетнамското кино. Организаторите отчитат филмите от азиатската линия като откритието на фестивала.

Специални гости на осмото издание на "Карантината" ще бъдат създателките на Международния филмов фестивал на движещите се образи от Кипър. Те са подготвили интересна програма, която включва и изложба с анимационни проекти.


Сред съпътстващите фестивала събития е и интердисциплинарната изложба на Мишел Куен от Хон Конг, която ще бъде открита на 7 август в Градската художествена галерия във Варна. Изложбата представя инсталации, платна и видеа.

За пореден път "Карантината" ще прожектира филми с различна тематика – екология и опазване на околната среда, а и на автентичните култури, истории за екстремни места, хора, събития, социално значими теми и теми за човешките взаимоотношения. Като свои филми ще представят автори от Чили, Испания и Италия.

Празникът на късометражното кино се провежда на плажа пред рибарското селище "Карантината" – едно от последните рибарски селища в района на Варна. Името на местността идва от миналото, когато моряци от товарните кораби, влизайки в пристанището със съмнение за заразно заболяване, са били изолирани на брега за карантинен период от 40 дни. Организаторите на кинофестивала – школа "Дедал", правят аналогия с младите творци, които след завършване на обучението си често остават изолирани от професионалните киносреди. Затова фестивалът носи името "Карантината", а главната му цел е да даде поле за изява на прохождащите таланти в киното.


"Решихме да даваме път именно на млади, непопулярни все още автори и се опитваме да си поставим нелеката цел да откриваме новите големи режисьори в съвременното кино, защото почти всеки един голям режисьор е тръгнал от късометражните филмови форми", каза в "Какво се случва" Георги Кръстев, артистичен директор на кинофестивала.

Вече осем години "Карантината" се осъществява изцяло на доброволни начела и цели да популяризира доброволчеството като добродетел сред младите. Организаторите целят единствено обмен на идеи, опит и знания. Затова и всички събития в рамките на фестивала са с вход свободен.

Повече чуйте в звуковия файл.

Снимки: thequarantine.org
По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Японска калиграфия и абстрактен експресионизъм в изложбата "Състояния" на Венелина Петкова и Богдан Богдев

"Състояния" е изложба на Венелина Петкова и Богдан Богдев, която съчетава японска калиграфия и монохромен абстрактен експресионизъм. Авторите представят своите вътрешни светове чрез търсения, заредени с лични психологически подпластове. Това са изкуства на "потока", "танца на четката" и "танца на ума", чиято дълбочина може да бъде магична, а..

публикувано на 26.12.24 в 13:35

Софроний – грешник, светец или екшън герой?

"Да откриеш Софроний. Грешник, светец или екшън герой" е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Тя идва след дебюта "Да убиеш Ботев. Мистерии, спомени, лъжи" и "Да предадеш Левски. Конспирации, издайници, пари". Авторът проследява живота и делото на Софроний в опит да го постави на..

публикувано на 25.12.24 в 11:09
Георги Тошев

Георги Тошев посвети книга на Лили Иванова

Дни след големия концерт на Лили Иванова излезе книгата "Лили" – истинско полиграфическо бижу, документален разказ на журналиста Георги Тошев, посветен на българската естрада и специално на Лили Иванова. С непреклонна амбиция и стремеж към съвършенство малката Лили се превръща в голяма- напуска родния си град Кубрат, за да застане под..

публикувано на 24.12.24 в 16:12

Коледа и Ханука – тази година ще празнуваме в един ден

Чудото на Ханука за древните евреи се е случило през 164 г. пр. н. е. в храма на Ерусалим. По това време еврейската земя е управлявана от нашествениците от Елада. Те ограбили храма и принудили евреите да се срамуват от своите вярвания. Ханука се родее и с думата "освобождаване". И това ѝ придава специално значение, защото този празник символизира..

публикувано на 24.12.24 в 15:28

Националната галерия показва графични листа от Пабло Пикасо

Националната галерия поставя началото на цикъл от изложби, чиято цел е да запознае посетителите с богатия и разнообразен музеен фонд от чуждестранна графика. Началото е с 21 графични листа от Пабло Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Серията "Подвижни пясъци"..

публикувано на 24.12.24 в 13:25