Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Портретите от нюйоркското метро на Делян Велчев

Изложбата "In Transit – Портрети от нюйоркското метро" ни показва живота на хората, които пътуват заедно, за да се отдалечат един от друг, при това в един вагон.

Там, където цари транзитното време, има от всичко: скука, полусън, умора, разговори, музика, време за себе си, време за още страници литература. Минутите, прекарани в лабиринта на обществения превоз, са на всички и ничии, те са лични и всеобщи. Точно те ни припомнят, че колкото и да сме различни – толкова сме и еднакви, и обратното. Там сме равни и никой не се интересува от това, защото всеки бърза, но бавно.

Такива са сцените в градското метро, където ежедневието пътува с пълна сила и със същата скорост се настанява и отчуждението между хората.

Казват, че повторението е майка на знанието. Какво обаче научаваме в това вечно повтарящо се ежедневие, особено когато то се развива на път към сърцето на деня? Там, където сядаш един, или пък стоиш прав, затиснат от телата и проблемите на другите, и излизаш съвсем същият след път време. Много често закъснял, но и също толкова често пристигнал точно навреме. Как в многоцветните дрехи, семплите, но елегантни костюми, всевъзможните прически и аксесоари все сивото си проправя път? Как в миговете, в които споделяш част от себе си с всички жители на големия град, в случая мегаполис – какъвто е Ню Йорк, вместо да се припознаеш в другите, а и себе си да откриеш в това уж откраднато за теб време в бавно бързане, се настанява не познанието, а въпросното отчуждение? Как в навиците си – неспирното ровене в телефона, в недочетената книга, в нотите на песента, която звучи в слушалките, в редовете на собствения ум – човекът в движение, докато се състезава с времето, всъщност си създава безвремие?

Фотографиите на Делян Велчев не задават тези въпроси, но провокират човека, който ги наблюдава, да усети как питанията пулсират в него. Кадрите са воайорски, на принципа "people watching". Емоциите, които нахлуват в хората, пътуващи от точка А до точка Б, или пък пълното им отсъствие, са тези, които провокират фотографа да навлезе в света на транзитните. Хората, които непрестанно се движат по главната артерия на Ню Йорк – метрото. Най-голямото по брой станции в света. Делян Велчев ги наблюдава, докато се оставя на случайността и емоционалния заряд да свършат останалото.

До 10 септември в галерия "Синтезис" можете да научите "Какво се случва" под земята на града, който никога не спи, от портретите на хората, които го поддържат жив. Повече можете да чуете от автора на изложбата и в звуковия файл.

Снимка – галерия "Синтезис"
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Наближава крайният срок за "Искри" 2024

До 30 април 2024 г. всички деца, които обичат да пишат, могат да се включат в Националния радиоконкурс за детско литературно творчество "Искри". Конкурсът се организира за 41-ви път от програма "Христо Ботев" на Българското национално радио и е най-старият национален конкурс за литературни произведения, написани от деца. "Очертава се и..

публикувано на 19.04.24 в 17:15

Послеписът на художника Милко Божков

Откриването на изложбата с живопис на Милко Божков в три зали на галерията на СБХ на "Шипка" 6 изненада посетителите и зарадва приятелите на художника. За новата си мащабна експозиция с лаконичното заглавие "P.S." / "Послепис" Божков казва пред "Артефир": " Пост е, докато един художник нарисува картината, след това  скриптум е, когато..

публикувано на 19.04.24 в 15:12

"Всеки иска да живее" на българска сцена

Премиерните представления на "Всеки иска да живее" от израелския драматург Ханох Левин в Сатиричния театър "Алеко Константинов" са на 19 и 20 април . Режисьор е Елена Панайотова, сценографията е дело на Юлиян Табаков, хореографията на Росен Михайлов, музиката Христо Намлиев. Името на Ханох Левин е в списъка с водещите световни драматурзи, а..

публикувано на 19.04.24 в 14:26

Чужденци навсякъде на 60-ото Венецианско биенале

На 20 април се открива официално 60-ото издание на Венецианско биенале – най-важният световен форум за съвременно изкуство. То е под мотото "Чужденци навсякъде" и продължава до 24 ноември 2024 г. Нашият български проект също има интересно заглавие – "Съседите". Това издание е с най-голям брой артисти, екипи и артколективи – над 330.  Василена Мирчева,..

публикувано на 19.04.24 в 14:10
Ю Хуа

Десет есета за съвременен Китай

Излезе втора книга на китайския писател Ю Хуа на български език в превод на Стефан Русинов след "Живи" – един от най-популярните и превеждани негови романи.  "Китай в десет думи" е сборник с десет есета на писателя, който казва в предговора: "Ако тръгна да разказвам за всички аспекти от живота в съвременен Китай, ще се получи нещо по-дълго от..

публикувано на 19.04.24 в 14:05