Изложбата "In Transit – Портрети от нюйоркското метро" ни показва живота на хората, които пътуват заедно, за да се отдалечат един от друг, при това в един вагон.
Там, където цари транзитното време, има от всичко: скука, полусън, умора, разговори, музика, време за себе си, време за още страници литература. Минутите, прекарани в лабиринта на обществения превоз, са на всички и ничии, те са лични и всеобщи. Точно те ни припомнят, че колкото и да сме различни – толкова сме и еднакви, и обратното. Там сме равни и никой не се интересува от това, защото всеки бърза, но бавно.
Такива са сцените в градското метро, където ежедневието пътува с пълна сила и със същата скорост се настанява и отчуждението между хората.
Казват, че повторението е майка на знанието. Какво обаче научаваме в това вечно повтарящо се ежедневие, особено когато то се развива на път към сърцето на деня? Там, където сядаш един, или пък стоиш прав, затиснат от телата и проблемите на другите, и излизаш съвсем същият след път време. Много често закъснял, но и също толкова често пристигнал точно навреме. Как в многоцветните дрехи, семплите, но елегантни костюми, всевъзможните прически и аксесоари все сивото си проправя път? Как в миговете, в които споделяш част от себе си с всички жители на големия град, в случая мегаполис – какъвто е Ню Йорк, вместо да се припознаеш в другите, а и себе си да откриеш в това уж откраднато за теб време в бавно бързане, се настанява не познанието, а въпросното отчуждение? Как в навиците си – неспирното ровене в телефона, в недочетената книга, в нотите на песента, която звучи в слушалките, в редовете на собствения ум – човекът в движение, докато се състезава с времето, всъщност си създава безвремие?
Фотографиите на Делян Велчев не задават тези въпроси, но провокират човека, който ги наблюдава, да усети как питанията пулсират в него. Кадрите са воайорски, на принципа "people watching". Емоциите, които нахлуват в хората, пътуващи от точка А до точка Б, или пък пълното им отсъствие, са тези, които провокират фотографа да навлезе в света на транзитните. Хората, които непрестанно се движат по главната артерия на Ню Йорк – метрото. Най-голямото по брой станции в света. Делян Велчев ги наблюдава, докато се оставя на случайността и емоционалния заряд да свършат останалото.
До 10 септември в галерия "Синтезис" можете да научите "Какво се случва" под земята на града, който никога не спи, от портретите на хората, които го поддържат жив. Повече можете да чуете от автора на изложбата и в звуковия файл.
"Състояния" е изложба на Венелина Петкова и Богдан Богдев, която съчетава японска калиграфия и монохромен абстрактен експресионизъм. Авторите представят своите вътрешни светове чрез търсения, заредени с лични психологически подпластове. Това са изкуства на "потока", "танца на четката" и "танца на ума", чиято дълбочина може да бъде магична, а..
"Да откриеш Софроний. Грешник, светец или екшън герой" е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Тя идва след дебюта "Да убиеш Ботев. Мистерии, спомени, лъжи" и "Да предадеш Левски. Конспирации, издайници, пари". Авторът проследява живота и делото на Софроний в опит да го постави на..
Дни след големия концерт на Лили Иванова излезе книгата "Лили" – истинско полиграфическо бижу, документален разказ на журналиста Георги Тошев, посветен на българската естрада и специално на Лили Иванова. С непреклонна амбиция и стремеж към съвършенство малката Лили се превръща в голяма- напуска родния си град Кубрат, за да застане под..
Чудото на Ханука за древните евреи се е случило през 164 г. пр. н. е. в храма на Ерусалим. По това време еврейската земя е управлявана от нашествениците от Елада. Те ограбили храма и принудили евреите да се срамуват от своите вярвания. Ханука се родее и с думата "освобождаване". И това ѝ придава специално значение, защото този празник символизира..
Националната галерия поставя началото на цикъл от изложби, чиято цел е да запознае посетителите с богатия и разнообразен музеен фонд от чуждестранна графика. Началото е с 21 графични листа от Пабло Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Серията "Подвижни пясъци"..
Нощта на Коледа може да стане още по-красива с музиката на Стенли. Харизматичният артист ще пее в Sofia Live Club, където ще излезе на сцената със..
Д-р Златина Каравълчева, византолог по образование и богослов по призвание, е вдъхновяващ комуникатор на християнството. Тя разкрива същността на вярата..
Преди точно 10 години се появи една от емблематичните концертни програми на българската джаз вокалистка Мирослава Кацарова, наречена CINEMA. Тя включваше..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg