Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Епизод 460

Телепортации из театралните пространства

В епизод 460 "Трамвай по желание" среща своята публика с театралния изследовател и теоретик проф. Камелия Николова, преподавател в НАТФИЗ "Кръстю Сарафов".

Впрочем проф. Николова преподава история на европейския театър в Националната академия за театрално и филмово изкуство, но и театрознание в Института за изследване на изкуствата към БАН. Научните ѝ изследвания се разпростират още като член на Международната организация за европейска драма "The Fence" (от 2003), член на Комисията за публикации и комуникации (PCC) на OISTAT и на Международната асоциация на театралните критици IATC (от 1999). Тя е гост професор по история на драмата и театъра в НХА "Николай Павлович", в Нов български университет, Литовската академия за музика, кино и театър и други университети.

Но и това не е всичко. Според творческата ѝ биография, тя е театрален редактор в седмичника "Литературен вестник" (от 1997). Редактор в сп. "Homo Ludens" (от 2000), сп. "European Journal of Arts Education" (1999 – 2001), сп. "Следва" (от 2000), главен редактор на Годишник на НАТФИЗ (от 2001) и заместник-главен редактор на сп. "Проблеми на изкуството" (от 2007). Член е на международния организационен комитет на ежегодния международен научен форум "Изкуствоведски четения/Art Readings" на Института за изследване на изкуствата към БАН. Участник в научноизследователски проекти и научни конференции в България, Обединеното кралство, САЩ, Полша, Австрия, Унгария, Чехия, Словакия, Франция, Германия.

Камелия Николова е автор на десет самостоятелни книги, редица колективни томове, както и на много студии и статии в областта на историята на българския и европейския театър, теорията на драмата и представлението, съвременното театрално развитие и сравнителните и интердисциплинарните театрални изследвания. Особено известни сред тях са монографиите ѝ "Другото име на модерния театър" (1995), "Експресионистичният театър и езикът на тялото" (2000) и "Българският театър след 1989 и новата британска драма".

Напълно естествено, за своите изследователски трудове проф. Николова е 6-кратен носител на наградата "Икар", на наградите "Аскеер" и "Златен век". Поредното отличие за театралния търсач е наградата "Икар" 2022 в категория "Критичен текст" за академичното издание "Режисьорите в европейския театър".

Именно човекът с тази визитка води днес публиката на "Трамвай по желание" в едно увлекателно пътешествие из различни кътчета на театралното пространство.

Снимка – Калина Станева

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Примабалерината Анелия Димитрова и солистът Ивайло Янев

Примабалерината Анелия Димитрова и солистът Ивайло Янев танцуват на фестивала "Екселсиор" в Сиена

В навечерието на Международния ден на танца "Артефир" запознава слушателите с една вълнуваща новина от звездната карта на световния балет. Примабалерината Анелия Димитрова и солистът Ивайло Янев на Балета на Държавна опера - Стара Загора участват в 12-ия Танцов фестивал "Екселсиор" в Сиена , под артистичното ръководство на маестро Марко..

публикувано на 26.04.24 в 15:00

"Виртуални тела 2.0" – точка на пресичане между изобразителното и танцовото изкуство

Един артистичен проект, в който пластики и картини оживяват чрез танц. Състоя се премиерата на второто издание на изложбата  " Виртуални тела 2.0" в галерия "Квадрат 500" – виртуална, интерактивна експозиция, която е съвместен проект на танцова компания "Хетероподи" и Националната галерия. В "Артефир" Росен Михайлов , главен хореограф на..

публикувано на 26.04.24 в 14:15

Девети брой на списание "Но поезия"

"Списание "Но поезия" излиза отново и за кратко след неколкогодишна пауза. Това е летният брой за 2024 г. Книжка 9 за големите неща." Това четем от името на "Но редакция"-та на списанието.  Петя Хайнрих пише в редакторския си текст: "За този брой пожелахме българските поети да ни изпращат текстове, засягащи голямото. Гранд, мега, гига, хипер, супер..

публикувано на 26.04.24 в 13:34

Награда "Рицар на книгата" – шумните герои на литературата

По случай Световния ден на книгата и авторското право (23 април) Асоциация "Българска книга" връчи за двадесети пореден път наградата "Рицар на книгата" . Наградата е знак на признание за усилията, свързани с насърчаването на четенето и популяризирането на книгата. Отличието получават личности и организации, обобщени в четири категории – за..

публикувано на 26.04.24 в 13:28

Кои са важните "други" в живота ни

"Значимите други в живота на човека" е изследване на д-р Надя Колчева, психолог и преподавател в НБУ, което проследява основните фактори, които влияят на начина, по който взаимодействаме с хората около нас. "Началото на живота на човека наистина е ключово. – казва д-р Надя Колчева – Дори от най-ранните взаимоотношения с новороденото бебе зависят..

публикувано на 26.04.24 в 13:15