Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Летните семинари по български език на Софийския, Великотърновския и Югозападния университет

Снимка: uni-sofia.bg

Когато полезното е приятно, то е многократно по-полезно. Това е подходящият надслов за равносметката от поредното лято, в което големите ни държавни университети организираха международни летни семинари по български език и култура. Така те печелят приятели на страната и езика ни и дават възможност на чуждестранни студенти, преподаватели, преводачи и други заинтересувани да опреснят познанията си в автентична езикова среда. За съжаление войната в Украйна засегна и тази мирна и хуманна дейност.

Югозападният университет трябваше да отмени възстановения преди 5 години летен семинар, тъй като група курсисти от Украйна не можаха да дойдат, споделя проф. Магдалена Панайотова, декан на Филологическия факултет. Тя е убедена, че за българистиката в чужбина и за поддържането на интереса към езика, културата и историята на страната ни трябва да се полагат системни грижи и отчита някои положителни стъпки, предприети от държавата.

Повече можете да чуете в звуковия файл.


Софийският университет има най-дългогодишна традиция в организирането на летен семинар за чужденци. Тази година той е 59-и по ред (заради едното пропуснато поради пандемията лято). Интересът е стабилен, както и тенденцията да се събират хора с различни интереси и степен на владеене на езика. Проф. Панайот Карагьозов, дългогодишен директор на Летния семинар, ни запознава с трима от курсистите. Георгиос Папастоянидис е от Солун и има професионални и емоционални мотиви да опознае България, езика и историята ни, в която намира много общи неща с гръцката. Роман Сахаров е от Русия, но е студент в Полша и се интересува от езика на съвременните медии. Лех Церам е поляк, студент в Лодзкия университет, с българския се справя толкова добре, че не се бои да се впусне в дебрите на родния хип-хоп.

Целия разговор с проф. Карагьозов, Георгиос Папастоянидис, Роман Сахаров и Лех Церам можете да чуете в звуковия файл.

По традиция Великотърновският университет събира най-много курсисти в Международния летен семинар по български език и култура. Тази година те бяха 78 от 24 държави. Доц. Валерия Тодорова, зам.-директор на семинара, разказва как са организирани заниманията за групите с различно равнище на езика и за богатата културна програма, включваща занимания по български фолклор и посещения на интересни и красиви места. Карим Абделати е археолог от Египет, в България намира интересни обекти, но и самата ни страна му харесва много.

Разговора с  доц. Валерия Тодорова и Карим Абделати можете да чуете в звуковия файл.

Снимка – СУ "Св. Кл. Охридски"


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
пивоварна

Пивовари: Епизод 2 – Пивоварната, Дълбок зимник и хълмът – правим бира, не боза!

В пет епизода представяме историята на българското пиво от навлизането на пивоварството у нас след Освобождението до наши дни. Разкриваме тайните на технологичните процеси в миналото и сега.  Във всеки епизод с помощта на потомци, краеведи, историци, разказваме личната истории на едни от първите пивовари в България: братя Прошек, д-р Кожухаров,..

публикувано на 12.08.24 в 18:00
 Катерина Тумбалова

Еврика! Успешни българи: Катерина Тумбалова

Катерина Тумбалова е носител на именната стипендия "Академик Ростислав Каишев" за "Постижения в овладяването на химията и химичните технологии". Тя е лауреат на фондация "Еврика" за учебната 2023/ 2024 година. Катерина е все още студентка във Факултета по химия и фармация на СУ, специалност "Екохимия", но вече две години работи и в Института по обща и..

публикувано на 12.08.24 в 17:00
д-р Джина Дундова - Панчева

Д-р Джина Дундова - Панчева: Главоболието може да е болест, но може и да е симптом

"Главоболието може да бъде както самостоятелна нозологична единица т.е. самостоятелна болест, така много често може да бъде симптом, който придружава редица други заболявания или състояния. Много голяма е тази тема и трябва да се направят редица изследвания, за да се диагностицира даден пациент. Често това състояние може да е в резултат на..

публикувано на 12.08.24 в 11:27

Пикът на метеорния поток Персеиди настъпва днес

Едно от най-ефектните астрономически събития – метеорният поток Персеиди – ще бележи своя пик в нощта на 12 август. Какво представлява това космическо явление, откъде идва името му и кога и къде можем да му се насладим, разказва астрономът Пенчо Маркишки , автор на "Гид на любителя астроном". По думите на Маркишки метеорен поток в..

публикувано на 12.08.24 в 09:51
Мария Маца, директор на Италианския културен институт

"Висящото кафе" е дошло у нас от Неапол

Когато попитах директора на Италианския културен институт Мария Маца за коя част от родната ѝ страна би искала да говорим, тя мигновено отсече – Кампания. Но преди да започнем разходката с нея из тази италианска област,   помолих г-жа Маца да се представи с няколко думи. Оказа се, че по образование тя е оперна певица, но преди да започне..

публикувано на 11.08.24 в 08:35