Да видят, да чуят, да докоснат земята на прародината – това е най-краткият път за децата, потомци на българските преселници в Бесарабия, да я разберат и обикнат. Нито четенето, нито разказите за България не могат да я направят така близка и позната, както личните впечатления. В това е убеден Олег Косих, председател на фонд "Български дух", който и това лято организира пътуване на българчета от Молдова в старата родина. 12 деца от танцовия състав "Твърдишка младост" в молдовската Твърдица, населена предимно с българи, показаха уменията си по време на Църногорския събор до Гигинския манастир, Пернишко, в края на юли. За няколко дни те имаха и наситена програма с посещения на природни забележителности и културни обекти в района.
Особено впечатление на младия танцьор Павел Доломанджи направил Подземният минен музей в Перник, от който научил за традиционния поминък на местните хора. Съставът има повече от 30 години история и много награди от състезания и фестивали, гордее се момчето. Пак иска да се върне в България, чиито планини и изобщо природата много му е харесала, и където хората са ги посрещнали много топло.
Как се поддържа българският дух? Лесно се поддържа, когато искаш да си го запазиш – разказва Олег Косих. Почти готов е петият брой на алманаха "Бесарабски гердан" с произведения на българи от различни страни. Фонд "Български дух" поддържа и електронното списание "Светлина", което дава информация на български език за българската общност в Молдова, тъй като част от хората живеят в села, разпръснати в южните краища на страната, и комуникацията помежду им е затруднена.
Повече чуйте в записа с Олег Косих и Павел Доломанджи.
Снимка – Асен Великов, Фонд "Български дух"
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф. Лучия Антонова, директорка на Института за български език към БАН, ръководители и членове на секциите в Института, проф. Веселка Желязкова, директорка на Кирило-Методиевския научен център при БАН,..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите на "Време за наука" с един нов медикамент – селективно противовирусно средство, което вероятно ще изиграе ключова роля в световната борба със СПИН. Медикаментите срещу HIV инфекцията се..
Ивайло Петров е млад и много деен човек, носител на много награди и отличия, включително и на именната стипендия "Джон Атанасов" на фондация "Еврика". Защо обаче определям Ивайло Петров като много деен човек? Защото дори в момента той завършва две магистратури – една в Техническия университет във Варна, но в същото време учи магистратура и в..
Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията, която наричаме и "мустакатия ноември", но и заглавието на един изключително показателен "мъжкарски" филм. Защото отговорността на по-силния пол винаги е била не само в полза на собственото здраве, но..
Много от слушателите на "Покана за пътуване" със сигурност са ходили до Сицилия, единият от двата италиански острова с автономен статут. Първата ни асоциация от там, естествено е вулкана Етна и природни красоти, а втората – мафия. Но едва ли в съзнанието ни ще изникне кинофестивал. А точно на такъв, при това за документални филми с..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg