Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Неоекспресионизмът на Жан-Мишел Баския – символи и знаци

Снимка: albertina.at

"За символите и знаците" е първата цялостна музейна ретроспекция, която показва изключителното творчество на Жан-Мишел Баския във виенския музей "Албертина" от 9 септември 2022 г. до 8 януари 2023 г. Изложбата включва 50 произведения на "гениалното дете" на неоекспресионизма, които предоставят прозрения за уникалния визуален език на Баския, като същевременно дешифрира съдържанието на неговите артистични идеи.


Със своите символично заредени, сложни произведения Жан-Мишел Баския променя света на изкуството през 80-те години на XX век, като комбинира различни артистични жанрове и стилове. Три десетилетия след преждевременната му смърт работите на художника остават актуални и носят политически послания, атакуващи расизма, социалната несправедливост и потребителския капитализъм.

Роден през 1960 г. в Бруклин, баща му е от Хаити, а майка му – от Пуерто Рико. Говори английски, френски, испански и хаитянски и това е причината изкуството му да е като поезия, а платната му да са изпълнени с най-различни думи и изрази на различни езици. 

Жан-Мишел Баския рисува върху каквото намери – стари прозорци, мивки, врати, като ги минава с матова база и рисува. Сравняват го с Пикасо, защото отказва да твори по обичайния начин, а избира да изобразява живота такъв, какъвто е. 

Картините му са цветни, хаотични, ярки. Създават усещане за трескавост, търсене, но в същото време – за откритост и непосредственост. В тях може да се открие търсене на идентичността с множество препратки към културното наследство на художника. Съдържат множество графични паралели към творчеството на големите майстори, с които той е добре запознат, в съчетание с популярната култура. В тях се преплитат авангардната естетика на бийт-бопа, пънка, анимации, рекламни изображения, поезия. 

Само за няколко години Жан-Мишел Баския се превръща от рисуващ графити по стените на Манхатън, Ню Йорк, в едно от водещите лица на артистичния свят. 

Срещата с големия Анди Уорхол променя живота на младия творец. Двамата остават най-добри приятели, като дори живеят заедно. Стават и партньори в изкуството. Жан-Мишел добива популярност, като работи над картините си, облечен в костюми "Армани", след което се появява публично в омазаните с боя луксозни облекла.

Снимки: albertina.at
По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Николай Поляков със спектакъл за Георги Марков

"Писма до… Документален разказ за едно все още неразкрито престъпление" със сценарист и режисьор Николай Поляков ще се играе на сцената на галерия "Прегърни ме" в петък (21 февруари) и на следващия ден в събота (22 февруари) от 19 ч.  Такъв е форматът на проекта "Осем театрални етюда", който се реализира с подкрепата на Национален фонд "Култура". В..

публикувано на 20.02.25 в 16:12

Румен Денев с премиера на романа "Бреговете на Бохемия"

Румен Денев представя тази вечер (20 февруари) романа си "Бреговете на Бохемия" в клуб "Писмена", НБКМ. Редакторът на книгата Деян Енев определя книгата като шпионски роман, макар тя да се движи по-скоро формално по правилата на жанра, тъй като историческите събития и герои, свързани с сюжета, са съвсем реални, дори са с истинските си имена, като..

публикувано на 20.02.25 в 16:09

Три дискусии и една книга, посветени на литературната критика

Kicked a building lately?* ("Архитектурна критика след дигиталната революция") се нарича книгата на доц. д-р арх. Анета Василева, събрала текстове писани за различни издания, включително и за блога на WhATA асоциацията. Заглавието е цитат – така се нарича и книгата на Ада Луис Хъстабъл, една от най-влиятелните архитектурни критички на 20в. В Книгата..

публикувано на 20.02.25 в 15:56

"Адвент" от Гюнар Гюнарсон – шедьовър отвъд времето

"Адвент – повест за добрия пастир" е една от най-известните книги на исландския писател Гюнар Гюнарсон, която продължава да вълнува читателите и до днес. Като истинско съкровище на световната литература, книгата завладява със своя поетичен и проникновен разказ, който се отличава с внушителни природни картини и човешки проникновения. Той свети с онзи..

публикувано на 20.02.25 в 15:31

"Есента на ловеца" – филм за привидно изчезналата емпатия

Актьорът Александър Алексиев гостува в "Нашият ден" след премиерата на новия филм "Есента на ловеца " на 19 февруари. "Есента на ловеца" е нежен и човеколюбив филм за изконните ценности, които ни събират, но понякога ни убягват. Стъпвайки върху истински истории на нелегални мигранти, прекосяващи българската граница , белгийският режисьор..

публикувано на 20.02.25 в 13:05