Обичаният актьор в Израел - Алберт Коен, ангажиран в театъра, киното и дублажа, наскоро отбеляза 90 годишнината си. Доайенът на Театър "Камери" в Тел Авив е роден на 9 юни 1932 г. в София, в хубав дом на столичната улица "Раковски" 80, срещу Операта. Още на младини емигрира в Израел. Преди това е учил в Академията за музикално и драматично изкуство, бил е част от трупата на Народния театър, играл е на неговата сцена в пиесите "Беден живот" и "Сън в лятна нощ".
Израелската публика познава и обича Алберт Коен –той е комедиен артист, певец и акордеонист. Ветеран е в областта на дублажа. И досега участва в театрални постановки и филми, въпреки достолепната си възраст.
Вестник "Маарив" това лято посвети челна страница на 90-годишнината му. В периода 1959-1963 година актьорът създава драматичен кръжок в затвора Тел Монд и поставя пиеси. 13 години е играл и в театър "Абима". От 1966 г. до днес е част от трупата на театър "Камери" в Тел Авив.
Благодарение на журналистката Весела Райчинова, която живее и работи в Израел, срещата с Алберт Коен стана възможна.
Този топъл и сърдечен човек ни покани в дома си в израелския град Рамат Ган. 62 стъпала водят до просторния му апартамент в жилищната кооперация, строена някога без асансьор. 90 годишният актьор твърди, че ги изкачва всеки ден и ето така поддържа завидна форма не само по стълбището, но и в театъра.
С охота ни показва семейните си снимки, албумите, запазили многото му роли в театъра, българските и израелските си спомени за големите Николай Масалитинов, Боян Дановски, Ханох Левин, Ленард Бърнстейн и други известни личности, с които е работил.
Израелският доайен на камерния театър в Тел Авив е полиглот, но с особена любов общува на звучен български език - безценната връзка с българските му корени. Алберт Коен носталгично е скътал в паметта си родната реч - също като битовите покривки и сервизите от троянска керамика, украсили израелския му дом.
Когато го попитах с какво ще запомни България, отговори ми: "С изкуство и домати".
Димитрина Кюркчиева гостува на актьора Алберт Коен в Израел и пренесе артистичната атмосфера на уютния му дом в предаването "Какво се случва" на програма "Христо Ботев".
Целия разговор с Алберт Коен можете да чуете в звуковия файл.
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..
Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм. Пабст остава спорна фигура и до днес..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в..
Когато предишния път бях на остров Мавриций надлежно се сбогувах с него завинаги, защото смятах, че едва ли ще се върна в този отрязък от рая. Но..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg