България, както никога досега, гледаме в четвъртия сезон на "Европа отвисоко". National Geographic отново се отправя на пътешествие в небесата, за да покаже зрелищни въздушни гледки от Стария континент в новите серии на документалната поредица, а страната ни е една от шестте, представени в него.
Поредицата започва на 18 септември от 22 часа с епизод, посветен именно на богатата култура на България, природната ѝ красота и съвременните инженерни постижения, на които можем да бъдем свидетели. Сюжетът включва девет малки истории, които се случват на различни места из страната. Зрителите ще се впуснат на пътешествие отвисоко, но и в детайли през погледа на хората, които я населяват и допринасят за днешния ѝ облик.
Историята на България в първия епизод на поредицата започва от скритите тайни на древния Перперикон, като проследява работата на терен на археолога проф. Николай Овчаров и екипа му. Продължава с емблематичния спектакъл "Звук и светлина" във Велико Търново, погледнат от небето. Дроновете показват и една по-различна гледна точка към катедралата "Свето Успение Богородично“ във Варна и превръщат зрителите в свидетели на ремонта на храма и на процеса по позлатяването на куполите му.
"Европа отвисоко" ще покаже различните лица на България, затова и въздушното приключение ще предложи както гледки от морското крайбрежие – рибарското селище Ченгене скеле край Бургас, изградено изцяло от отпадъци и рециклирани материали, където са видни усилията на местните хора да почистват черноморските плажове от пластмаса, така и от планините, като се присъединява към метеоролога Захари Недялков в седемчасовия му снежен преход към метеорологичната станция на връх Мусала и наблюдава отвисоко мистичния танц на последователите на учителя Петър Дънов по време на ритуала паневритмия, изпълняван всяко лято на Седемте рилски езера.
С "Европа отвисоко“ зрителите ще могат да се изкачат и на първия български небостъргач Sky Fort – сграда, висока 202 м, с 49 етажа, която все още се строи. Формата ѝ символизира отворена арка и посреща гостите на София, които пристигат от югоизточния вход на града. В контраст на това, в серията е разказана и необикновената история на паметника на Бузлуджа и усилията за неговото спасяване.
Останалите епизоди ще отведат зрителите в Сърбия, Румъния, Дания, Шотландия и Белгия. Сезонът ще предложи впечатляващи гледки и към техните най-атрактивните културни и географски забележителности. Целта е по красив и необикновен начин, сменяйки перспективата си, зрителите да станат свидетели на това как традициите, инженерните постижения и природните чудеса живеят в синхрон и дишат чрез хората, които поддържат духа на региона жив. Поредицата всъщност разказва човешките истории, но отвисоко.
България такава, каквато не сме я виждали досега – през четирите сезона и чрез историите на различни хора – "Европа отвисоко" представя благодарение на модерната дрон технология и уменията на професионални пилоти. Фотографът Владислав Терзийски е основният дрон пилот, участвал в заснемането на частта от поредицата, посветена на красотата на България, и именно той разказа повече за работния процес и предизвикателствата, пред които снимачният екип е бил изправен.
"От всеки един човек, представен в епизода, научаваш нещо интересно в неговата сфера на действие и по този начин виждаш някакви неща, частичка от които може би знаеш, и така хоризонтът ти се разширява. А колкото до това как ще видят хората България, особено тези, които живеят извън нея – ще я видят като една разнообразна държава, която има много интересни места и неща, които можеш да правиш", каза Терзийски в "Какво се случва".
Целия му разказа чуйте в звуковия файл.
Броени дни след 24-тия благотворителен Виенски бал в София, в "Моето семейство" гостуват продуцентът и режисьор проф. д. и. Румен Нейков и съпругата му Мария. София застава елегантно и уверено на световната карта на виенските балове благодарение и на семейство Нейкови. Отзвукът и посланията от Виенския бал в българската столица остават..
Въпросът "Вреден ли е смартфонът?" витае около нас непрекъснато. Всеки от нас е чувал изречението: "Хайде остави го този телефон!" От една страна, смартфонът е невероятно изобретение, което винаги позволява да поддържаме връзка със семейството и приятелите. В същото време разбираме, че това може да бъде вредно за здравето. Особено след..
Кристина и Нено Костови живеят в София, а фермата им за култивирани боровинки е в с. Осетеново до Калофер. Съвременните технологии им позволяват да контролират поливането и подхранването на растенията, сред които сортовото разнообразие е доволно богато. И Нено, и Кристина работят в IT сектора и работата им позволява да са гъвкави и да..
В рамките на рубриката "Разговорът" се задълбочихме в темата за анализа на архитектурните процеси – начин, по който те могат да бъдат разбирани от по-широката публика и да оформят градския дебат. С това се свързва и поредицата дискусии "ГРАД и КРИТИКА" , в контекста на представянето на книгата "KICKED A BUILDING LATELY? Архитектурна критика след..
Дискусията започва с изследването, което пише професор Александър Кьосев за "Чевенгур" на Андрей Платонов, използвайки единствения завършен роман на големия писател като ключ към особеностите на жанра "антиутопия". Разговорът с професор Кьосев, Владимир Полеганов, Зорница Гъркова и Николай Русев прераства в обсъждане на условността на границите между..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния..
Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg