Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България отвисоко по National Geographic

Снимка: Владислав Терзийски

България, както никога досега, гледаме в четвъртия сезон на "Европа отвисоко". National Geographic отново се отправя на пътешествие в небесата, за да покаже зрелищни въздушни гледки от Стария континент в новите серии на документалната поредица, а страната ни е една от шестте, представени в него.

Поредицата започва на 18 септември от 22 часа с епизод, посветен именно на богатата култура на България, природната ѝ красота и съвременните инженерни постижения, на които можем да бъдем свидетели. Сюжетът включва девет малки истории, които се случват на различни места из страната. Зрителите ще се впуснат на пътешествие отвисоко, но и в детайли през погледа на хората, които я населяват и допринасят за днешния ѝ облик.

Историята на България в първия епизод на поредицата започва от скритите тайни на древния Перперикон, като проследява работата на терен на археолога проф. Николай Овчаров и екипа му. Продължава с емблематичния спектакъл "Звук и светлина" във Велико Търново, погледнат от небето. Дроновете показват и една по-различна гледна точка към катедралата "Свето Успение Богородично“ във Варна и превръщат зрителите в свидетели на ремонта на храма и на процеса по позлатяването на куполите му.


"Европа отвисоко" ще покаже различните лица на България, затова и въздушното приключение ще предложи както гледки от морското крайбрежие – рибарското селище Ченгене скеле край Бургас, изградено изцяло от отпадъци и рециклирани материали, където са видни усилията на местните хора да почистват черноморските плажове от пластмаса, така и от планините, като се присъединява към метеоролога Захари Недялков в седемчасовия му снежен преход към метеорологичната станция на връх Мусала и наблюдава отвисоко мистичния танц на последователите на учителя Петър Дънов по време на ритуала паневритмия, изпълняван всяко лято на Седемте рилски езера.


С "Европа отвисоко“ зрителите ще могат да се изкачат и на първия български небостъргач Sky Fort – сграда, висока 202 м, с 49 етажа, която все още се строи. Формата ѝ символизира отворена арка и посреща гостите на София, които пристигат от югоизточния вход на града. В контраст на това, в серията е разказана и необикновената история на паметника на Бузлуджа и усилията за неговото спасяване.

Останалите епизоди ще отведат зрителите в Сърбия, Румъния, Дания, Шотландия и Белгия. Сезонът ще предложи впечатляващи гледки и към техните най-атрактивните културни и географски забележителности. Целта е по красив и необикновен начин, сменяйки перспективата си, зрителите да станат свидетели на това как традициите, инженерните постижения и природните чудеса живеят в синхрон и дишат чрез хората, които поддържат духа на региона жив. Поредицата всъщност разказва човешките истории, но отвисоко.

България такава, каквато не сме я виждали досега – през четирите сезона и чрез историите на различни хора – "Европа отвисоко" представя благодарение на модерната дрон технология и уменията на професионални пилоти. Фотографът Владислав Терзийски е основният дрон пилот, участвал в заснемането на частта от поредицата, посветена на красотата на България, и именно той разказа повече за работния процес и предизвикателствата, пред които снимачният екип е бил изправен.

"От всеки един човек, представен в епизода, научаваш нещо интересно в неговата сфера на действие и по този начин виждаш някакви неща, частичка от които може би знаеш, и така хоризонтът ти се разширява. А колкото до това как ще видят хората България, особено тези, които живеят извън нея – ще я видят като една разнообразна държава, която има много интересни места и неща, които можеш да правиш", каза Терзийски в "Какво се случва".

Целия му разказа чуйте в звуковия файл.

Снимки: Владислав Терзийски
По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Връзката между вярата и благодарността

Случвало ли ви се е някой ваш познат или приятел да ви сподели, че отива в храма, за да благодари на Бога за едно или друго благодеяние, което е получил или за радостта и щастието, които са го сполетели? Много рядко, нали? В днешното евангелско четиво за 10-те прокажени става дума точно за това как ние хората не сме свикнали да благодарим на..

публикувано на 19.01.25 в 11:13
Лалка Димитрова

Отвъд граничната бразда, ключовият маршрут, или как се дислоцират проблемите

На 14 януари т.г. вътрешният, към тази дата, служебен министър Атанас Илков, се срещна със своя турски колега в Истанбул, за да бъде направен анализ и оценка на дейността по отношение на противодействието на незаконната миграция, на трафика на наркотици и като цяло, на съвместните действия по противодействие на организираната престъпност. Поводът за..

публикувано на 19.01.25 в 09:10
Георги Марчев

Проверителите на факти не премахват съдържание от социалните мрежи

В рубриката "Въпреки мрежата" Георги Марчев , журналист, работил като проверител на факти (факт-чекър), разказва как се проверяват факти и твърдения, защо проверителите на факти не са цензори и какво представлява работата им. "Проверителят на факти работи журналистическа работа. Не в нейната цялост, но тук специализацията е в откриването на факти..

публикувано на 19.01.25 в 08:50

Понятието "biodeutsch" не може да бъде заметено под килима

Понятието " biodeutsch" ( биогермански)  бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно? Кампанията "Антидума" в Германия съществува от 1991 година и оттогава разглежда термини и изрази, които, по мнението на експертите, нарушават принципите на човешкото достойнство или имат негативен..

публикувано на 18.01.25 в 09:00

Импулсът в мен: Гняв

Тийнейджърският гняв – същинска електроцентрала. Това е темата на тийнейджърския подкаст "Импулсът в мен". Споделяме какво мислим и разглеждаме съветите на психолозите: Сещайте се, че никой не е съвършен, дори и вие. Понякога намалявайте малко претенциите и признавайте грешките си. Опознайте чувствата си. Когато се ядосате,..

публикувано на 17.01.25 в 16:13