Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Антологията на класическата мексиканска проза – мост към мексиканската култура

Снимка: @iztokzapad

Мексиканската литература оформя своя съвременен облик между 20-те и 40-те години на ХХ век. Нейната самостоятелна история обаче започва още преди обявяването на независимостта на страната през 1821 г.

"Антология на класическата мексиканска проза", преведена и съставена от Николай Тодоров, е първи опит за последователно и пълноценно представяне на зараждането и развитието на мексиканската проза през ХХ век.

"С издателството се постарахме да подберем възможно най-представителните и най-пъстрите автори, за да могат да се видят всички тенденции, всички посоки на развитие, всички коренчета на мисълта, която после ще изкласи във втората половина на ХХ век.

Мексико от историческа гледна точка е може би най-прогресивната държава през ХIХ век, въпреки че през целия век постоянно избухват войни и революции в страната. Някакъв вид кръстопът, средищна точка между Франция, САЩ, Великобритания  и латиноамериканските народи“, посочва Николай Тодоров в "Артефир“.

В своите просвещенски дирения мексиканските автори повеждат читателите си по пътя на осъзнаване на младата нация. Духът на позитивизма се изправя срещу едно традиционно и дълбоко религиозно съзнание и вътрешното преобразяване ще трябва да мине през модерното възприятие на заобикалящия ни свят.

"Първият роман, на който се опира цялата латиноамериканска литература, носи шеговитото заглавие "Краставото папагалче" ("Ел Перикило Сарниенто") и негов автор е бащата на мексиканската проза Хосе Хоакин Фернандес де Лисарди", казва Тодоров. Романът съдържа над 1000 страници и е написан на разговорен мексикански език, което се явява културна революция за онази епоха. 

Антологията на мексиканската литература представя Игнасио Алтамирано, както и забравени майстори на перото като Анхел де Кампо. Прозренията на Западния свят отчетливо нахлуват чрез творбите на малко познатия днес Ефрен Реболедо, но историческата динамика ги отхвърля, като не пощадява дори нововъведенията на широкоизвестни творци като Амадо Нерво. Търсенето на  мексиканската идентичност, разпокъсвана през своя "първи век“ от войни и диктатури, става мост към по-единен свят, завещавайки история, която може едновременно да развеселява и да натъжава, но неизменно носи безценни послания.

Генерал Висенте Рива Паласио пише своите разкази само десетина години преди вездесъщия Мануел Гутиерес Нахера, но в естетическо отношение тяхното творческо наследство ще се открие пред погледа като два бряга на една и съща река – разделени, но и неизменно свързани. 

Ето какво споделя Николай Тодоров за нуждата от Антологията на мексиканска поезия: "Мексиканската поезия на ХIХ век e много богата, но и много чужда за нас и много непозната. Това са десетки имена на поети, повечето от които загиват съвсем млади, които в голяма степен са като отблясъци на европейската традиция от миналото. Тази самобитност, която позволява по-разчупената форма на прозата, не се засяга до такава степен в поезията".

Целия разговор с Николай Тодоров можете да чуете в звуковия файл. 

Снимка – изд. Изток-Запад
По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Константин Златев, „Самосаботаж“, 2016, антично венецианско Розета стъкло, метални връзки

Оръжия, дизайн, мир

Оръжия, превърнати в безупречно изпълнени инсталации, изящни обекти, музикални инструменти, изпълват изложбата "Piece by Piece" на Константин Златев в галерия "Структура". И така заявяват позицията на автора срещу военното насилие в обществото, заплашващо човечеството със самоунищожение. И същевременно още в названието на изложбата личи стремежът за..

публикувано на 08.10.24 в 18:40

Йордан Радичков през седмото изкуство – документален филм и кинопанорама

На 9 октомври от 18.30 часа в кино "Одеон" документалния филм "Черказки хроники" за живота и творчеството на българския автор Йордан Радичков ще даде начало на събитията по случай 95 години от рождението му. В рамките на един месец почитателите на творчеството на Йордан Радичков ще имат възможност да се срещнат с всички пълнометражни филми,..

публикувано на 08.10.24 в 17:45

Георги Маринов: Смирението за човешката природа е наложително важно

Изложбата "Вавилонската кула" на Георги Маринов се открива на 8 октомври в столичната галерия "Стубел" и продължава до 26 октомври. Чрез серията пластики на тема "Вавилонската кула" Георги Маринов продължава упорито и последователно да въвлича публиката в етапите, през които преминава, разработвайки тази вечна тема в изкуството.  Проф. Аксиния..

публикувано на 08.10.24 в 15:15
Христо Харалампиев

Христо Харалампиев: Скулптурите и рисунките имат общ генезис

Христо Харалампиев открива изложба скулптура и рисунка от 8 октомври в столичната галерия "Ракурси".  Експозицията включва произведения в класическата техника на изработването им – скулптури в патиниран бронз и рисунки с туш, създадени през последната година. Ето какво сподели художникът Христо Харалампиев в "Артефир": "През последната година се..

публикувано на 08.10.24 в 14:30
Рапърът и продуцент P.Diddy

Импулсът в мен: Звезди ли са звездите?

Ако до този момент телефонът ти не е гръмнал от новините около скандала с P Diddy , то вероятно живееш спокоен живот… в пещера.  Информацията, която изтича около разследването на влиятелния рапър и продуцент, въвлича страшно много други известни личности, които падат от пиедестала си. Всички социални мрежи гърмят с информация, разяснения,..

публикувано на 08.10.24 в 13:46