Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Живко Петров и неговите "20 прелюдии за пиано"

Снимка: apollonia.bg

За първи път виртуозът на пианото Живко Петров издава ноти. "Моето щастие" нарича той книгата албум "20 прелюдии за пиано", която имаше премиера на “Аполония” 2022. Празниците на изкуствата са мястото, където Маестрото винаги успява да представи пред почитателите си своите идеи и мечти.

"20 прелюдии за пиано" е новата форма, под която Живко Петров разголва душата си и кани слушателите да навлязат в нея. Книгата съдържа композициите от двата солови албума на пианиста "After 4" и "Ten" – представени не само под формата на ноти, ценни за всеки музикант, който иска да пресъздаде музикалния свят на Петров по свои начин, но и съхранени на флашпамет, както и фотографии и размисли на Маестрото, които са като встъпителни думи за инструменталистите. Текстът въвлича в настроението на пиесите – музикалните картини, които Живко Петров рисува на пианото.


"За да ти се върне енергията, трябва да я споделиш и да бъдеш искрен в това, което правиш“, казва той. “Само тогава можеш да продължиш напред. Когато споделиш своите идеи и ги дадеш, всъщност аз ги давам, така че да могат да се свирят и да се докоснат хората до това, което аз усещам – ето това е разголване.”

За Живко Петров споделянето е следващият етап на щастието.

"Много ми се иска тази линия да продължи, защото тя някак си е прекъсната. Преди време много се издаваше музика на български автори, сега това нещо го няма, изчезна. А има страхотна музика на млади български композитори, да не изброявам имена, които пишат прекрасно и има какво да кажат. Издателите, ако подходят и рискуват да започнат да издават наново български композитори, би било хубаво и за нас", допълва още той.


Маестрото се слива с музиката всеки път, когато докосне пианото.
Той е пример за думите на Ницше, че когато дълго стоиш загледан в бездната, бездната започва да гледа теб. Така и Живко Петров се гледа с музиката и разказва чрез нея. Говори за любовта, живота, тишината и смирението.

"Егото няма как да ни напусне напълно, нас – артистите. Най-малкото, за да се качиш на сцената, ти трябва самочувствие, но говоря за смирението и приоритета, че всъщност не самият изпълнител и автор стои над голямото изкуство, а музиката. Тя, ако е в пирамида, трябва да бъде на пиедестал. А ние сме само хора, на които по някакъв начин ни е даден талант и отгоре някаква идея, длъжни сме просто да я облечем. Музиката е нашето изразно средство за връзка с обществото, ние така разговаряме с хората."

Живко Петров определя музиката като свой път - чуйте в звуковия файл.


Снимки: ФС на Празници на изкуствата "Аполония"
По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 31 юли 2024 г.

1 юли Изпълнения на Алина Ибрахимова (цигулка) и Седрик Тибергиан (пиано). 3.00 часа – Хавергал Брайън (1876-1972), "Легенда". 3.08 часа – Еужен Изаи (1858-1931), Елегична поема за цигулка и пиано, оп. 12. 3.23 часа – Цезар Франк (1822-1890), Соната за цигулка в Ла мажор. 3.53 часа – Лили Буланже (1893-1918), Ноктюрно. 3.56 часа – Цезар Франк..

публикувано на 30.06.24 в 10:40

Британският критик Грегор Таси – впечатлен от солистите, хора и оркестъра на Софийската опера

Днешното издание на "Неделния следобед" е посветено изцяло на оперното изкуство. Поводите са два: новата постановка на "Лоенгрин" в Софийската опера и 110 години от рождението на изтъкнатия български оперен режисьор Михаил Хаджимишев. И между двата повода има пряка и много тясна връзка, защото предпоследната постановка на Вагнеровия шедьовър..

публикувано на 30.06.24 в 08:05

Студии върху историята и настоящето на фестивала "Софийски музикални седмици"

Излезе  една дългоочаквана книга – " Студии върху историята и настоящето на фестивала  "Софийски музикални седмици"  от Диана Данова-Дамянова. Това е първото по-мащабно и целенасочено изследване на Международния фестивал "Софийски музикални седмици".  Под формата на четири студии се проследява неговата 55-годишна история от създаването му през..

публикувано на 29.06.24 в 11:30
Магдалена Кожена, Саймън Ратъл, Андрю Стейпълс и Симфоничния оркестър на Баварското радио

"Идоменей" на Моцарт от Мюнхен

"Имам неописуемо желание отново да напиша опера." Мечтата на Моцарт, изразена през 1777 г., най-накрая е изпълнена през есента на 1780 г., когато той получава поръчка от Мюнхен да напише голяма опера серия за предстоящия карнавален сезон. Превъзходството на Мюнхенския оркестър и темата, включваща конфликта между божествения закон и човешката страст,..

публикувано на 29.06.24 в 08:05

"Надпяване" – фолклорната класация на програма "Христо Ботев", юли 2024

В класацията "Надпяване" всеки месец ще ви бъде представяна различна музика. Екипът на предаването се старае да бъде на вълните на новите фолклорни жанрове, но и да не забравя традиционното звучене на любимата ни народна музика. В ефира на програма "Христо Ботев" ще чуете да се съревновават не само прекрасни певци, но и виртуозни инструменталисти. Освен..

обновено на 28.06.24 в 11:59