Завръщат ли се младите българи към корените и традициите си? В навечерието на Съединението търсим отговор на въпроса – какво подбужда все повече млади хора да се обединяват около българските обичаи?
Всяка година през месец август се провежда Фестивалът на фолклорната носия в Жеравна, чрез който има възможност младите да се пренесат столетия назад, да се докоснат до българските народни традиции, танци, бит и обичаи, лишавайки се от съвременните удобства и мобилни устройства.
Фестивалът е създаден е през 2008 година по идея на Христо Димитров – продуцент, хореограф и режисьор на НФА „Българе”.
Ивайла Морарцалиева е българка, отрасла в Германия. Работи в най-голямата авиокомпания там, пътува по целия свят, но всяка година, заедно със семейството и приятелите си, посещава Фестивала на фолклорната носия.
“Фестивалът на фолклорната носия в Жеравна за мен е едно традиционно и много празнично събитие, изпълнено с много емоции. Това е празник на българската култура, както казват самите организатори - “скок назад във времето“. Връщам се почти всяка година, защото емоцията е незабравима“, казва тя и допълва:
“Този Фестивал ме кара да се чувствам горда с произхода си. За него разбрах съвсем случайно от една приятелка, която беше качила снимки във Фейсбук с носии и на мен ми стана много интересно, хареса ми и попитах къде е. Те ми разказа за Фестивала и реших от любопитство да отида с моите баби и дядовци. Така в моята фамилия това стана нещо като традиция, всички ходим заедно.“
“Харесва ми, че са забранени съвременни предмети като мобилните телефони, връщаш се във времето на старите българи. Едно от най-големите впечатления ми направи възстановката на битката на Шипка. Хората, които взимаха участие във възстановката бяха с исторически костюми, на коне, възпроизвеждаха точно военните действия и беше много завладяващо и емоционално преживяване. Другото, което ме впечатли, бяха танците, които се играха в гората и особено, когато един японец, облечен с българска носия, поведе хорото“, разказва още Морарцалиева в ефира на “Нашият ден“.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Снимки: facebook/festival.jeravna
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..
"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg