На 2 септември Димитровград отпразнува своя 75 годишен юбилей – със специално лого и богата празнична програма, която предлага повече от седмица забавления на димитровградчани и гостите на града.
Първото, от поредицата празнични събития, беше изложението на ретро автомобили от социалистическия период – "Вартбург", "Москвич", "Жигули", "Волга" и други интересни модели от онова време. Голям интерес предизвика и временната експозиция "Духът на маслодайната роза" на Историческия музей на град Димитровград, представяща експонати, фотографии и документи, свързани с историята на производството на българското розово масло – гостуваща изложба от Регионалния исторически музей на гр. Казанлък.
Художествената галерия "Петко Чурчулиев" също зарадва посетителите с представянето на едни от най-известните творби на Владимир Димитров - Майстора, предоставени от Художествената галерия в гр. Кюстендил.
По повод празника на Димитровград в предаването гостуваха Антоанета Станчева, директор на Историческия музей в гр. Димитровград, и Емилия Стоева, уредник в Художествената галерия "Петко Чурчулиев".
Историята на Димитровград е историята на мечтите, стремежите и надеждите, които потънаха някъде в мъглите на времето. Началото за основаването на съвременния Димитровград е поставено на 3-ти април 1947 г. , на заседание на Общинската управа на с. Раковски, когато е решено територията на няколко села – селото Раковски, съседното село Марийно и поселището при заводи и мини "Вулкан" – да бъде обявена за град под името Димитровград. А през пролетта на 1947 г. на държавно ниво е решено строителството да стане с участието на бригадири. И на 2-ри септември 1947 г. Министерският съвет издава Постановление № 3, с което официално се обявява създаването на град, под името Димитровград.
През 1957 г. в този град е създаден първият кинолюбителски клуб в България, а също и първият за страната любителски планетариум и астрономическа обсерватория – на 24 май 1962 г. Националните "Димитровградски дни на поезията", посветени на поета-символ на града Пеньо Пенев, се провеждат от 1970 г. на всеки две години, в началото на месец май.
Сигурно все още малка част от историята на града е много популярна. Като сведенията, че съществуват писмени доказателства за това, че през тези земи през 1189 г. са преминали рицарите от ІІІ кръстоносен поход, предвождани от германския император Фридрих І Барбароса. Разказват се също и легенди за победните походи на цар Калоян, през 1202 г. в Тракия. Може би е важно да се знае, че в пещерата "Дядо Паньовата дупка" в местността Габера, са открити най-древните предмети на човешкия бит от времето на палеолита, за които се счита, че са от 40 хил. г. преди Новата ера.
Още подробности за историята и развитието на града са публикувани на официалната интернет страница на община Димитровград.
Сравняват го с Кормак Макарти и Уилям Фокнър, а защо не и с Оруел. "Пророческа песен" е петият му роман, за който през 2023 г. получава наградата "Букър". "Вашингтон поуст" го нарича "пророчески шедьовър", а "Телегрф" – "ирландският "1984". Има няколко международни награди. Според критиката "Пророческа песен" показва "опустошителна визия за страна..
Кой е родоначалникът на българите и какъв е нашият произход? В най-новия си роман Людмила Филипова се връща хилядолетия назад, за да разкрие откъде тръгват корените ни. " Авитохол и небесният народ" се базира на непознати досега източници, за да разкаже за един недостатъчно изследван от специалистите период от историята, който е колкото..
В края на ноември в Конуей хол в Лондон ще бъде премиерата на двуезичния сборник на английски и български Shining Wind / "Сияен вятър". Събитието ще е част от зимното събиране на Британското хайку общество. В книгата могат да се прочетат автори от САЩ, Австралия, Португалия, България, Великобритания, Индия, Ирландия, Испания, Италия, Канада,..
Следващата седмица Драматичният театър "Стоян Бъчваров" във Варна гостува в София в Малък градски театър "Зад канала" с постановката "Формата на нещата". Пиесата е едно от открояващите се заглавия в съвременната англоезична драматургия, което привлича внимание още с първата постановка в Лондон през 2001. Тя разказва за студентка по скулптура,..
Всяка година се раздават Нобеловите награди, но малко хора знаят коя е личността зад тези награди. Книгата "Нобел. Загадъчният Алфред. Неговият свят и неговите награди" на шведската журналистка Ингрид Карлберг дава отговор на този въпрос в над 600 страници. Карлберг е разследващ журналист, преди да се насочи към писането на биографии, затова..
Тридесет и пет години след падането на Берлинската стена и очакванията на българското общество да стане част от демократичните процеси и форми на..
Тазгодишното, 54-то издание на Фестивала за оперно и балетно изкуство в Стара Загора – уникален празник на музикално-сценичните изкуства, едно от..
В края на ноември в Конуей хол в Лондон ще бъде премиерата на двуезичния сборник на английски и български Shining Wind / "Сияен вятър". Събитието ще е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg