Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Памет за Марин Бодаков

Снимка: Ана Лозева

Поет от висока класа, един от най-добрите журналисти в областта на културата, обичан и ценен университетски преподавател, личност с ерудиция, скромност и обществена и гражданска ангажираност – такъв остава в паметта Марин Бодаков, който напусна този свят преди година.

Помагаше на всеки, подкрепяше, споделяше болките и радостите, даде най-доброто от себе си на много млади поети и бъдещи журналисти, книжари, научи много деца, че четенето, книгите и изкуството са важна и незаменима част от съществуването, беше всеотдаен до последен дъх.

"Марин Бодаков имаше специфичен, неповторим глас в българската поезия, казва Кристин Димитрова. Ненавременната му смърт прекъсна творческия път на един талантлив автор, който живееше с литературата и чрез нея – но не по обичайния начин, който подсказва клишето, не. При Марин нямаше поза, нямаше претенция, нямаше преструвка. Нямаше жажда по словесната украса и многословието. Той категорично не желаеше чрез всяка нова книга да надскача себе си с все повече и по-ярки думи. Той дълбаеше. Марин беше поет на тишината, защото я чуваше. Долавяше това, за което само един много задълбочен читател има сетива, и което само един силно емпатичен човек може да прозре между думите. Марин умееше да изслушва и хора, и книги."

Поезията му тепърва ще се оценява по достойнство. За нея проф. Александър Шурбанов казва: "Това са стихотворения, които търсят език за неназовимото. Които карат нагнетеното мълчание да проговори."

Чуйте Стефан Иванов, поет и драматург.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изложба „Acqua alta“ – първи етаж

България и Венецианското биенале

Венецианското биенале и българските участия в него са тема на изложбата "Acqua alta" (куратори Светлана Куюмджиева и Пламен Петров) в галерия "Капана" в Пловдив. Изложбата е историческа, проследява с текстове, произведения и частични възстановки общо 11-те представяния на България в 130-годишната история на този най-стар и авторитетен форум за..

публикувано на 25.01.25 в 12:45

Думите и войната

"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както самата война срещу Украйна. Тя е променила думите, променило се е значението им. Украинският поет Остап Сливински, съставител на "Речника" припомня в предговора си поетичния цикъл "Свят: наивни поеми",..

обновено на 25.01.25 в 09:25

Възстановиха "Лазарица" в режисьорския прочит на Крикор Азарян

Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари зрителите ще могат да видят възстановена в оригиналния ѝ вид постановката, направена преди 20 години от проф. Крикор Азарян. "Целта ни е този текст на Радичков да го пренесем през времето, както..

публикувано на 25.01.25 в 09:10

Букет живописни стремежи

В епизод 573 "Трамвай по желание" среща своята публика със стремежите на три оригинални художнички – Дияна Йовчева, Силвина Бурджиева и Борислава Георгиева. Диана, Силвина и Борислава са артисти, обитаващи Независимото пространство за изкуство "Ателиетата" в Пловдив. Според техния разказ първоначално ги събира споделеното творческо пространство...

публикувано на 24.01.25 в 20:32

За Вселената на твореца – уроците на Рик Рубин

Издателят Любен Козарев представя в "Артефир" книгата "Творчеството: начинът да си" на известния американски продуцент Рик Рубин. Книга, насочена не само към музикантите, но към всички хора, които могат да се нарекат творци. По думите на Козарев за четящата българска публика заглавието вече е познато в оригинал. То вече е достъпно и..

публикувано на 24.01.25 в 15:44